Slovák, ktorý trénoval najväčšiu hviezdu MS: Naši môžu dokázať zázraky, potrebujú však dve veci (rozhovor)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hokejové Švédsko pozná lepšie máloktorý Slovák. Ako „tri korunky“ vnímajú šampionát či náš tím? Čo predovšetkým potrebuje výber Craiga Ramsayho? A ktorý hráč spod Tatier na severe rezonuje najviac? MS 2024 rozoberáme s trénerom, ktorému pod rukami prešla najjagavejšia hviezda – Kanaďan Connor Bedard.

„S Connorom som pred majstrovstvami žiaľ vôbec nebol v kontakte. V našom klube sa na konci ročníka dialo veľa zmien, on mal svoju sezónu, takže fokus oboch musel byť niekde inde,“ hovorí na adresu jednotky draftu 2023, no hlavne svojho bývalého zverenca a spolubývajúceho, Lackovčan Jakub Hoferica.

Ďalej už kouč, ktorý so „šestnástkou“ HV71 Jönköping dokázal za jeden rok vyhrať tri zo štyroch najprestížnejších turnajov v krajine, odpovedá na slovensko-švédske témy.

Kým si Jakub Hoferica vo švédsku buduje slušnú povesť, na Slovensku jeho meno nepoznajú. Len ďalší výstižný obraz o našej krajine? Zdroj: Archív respondenta

Popularita MS? Na úrovni domácej súťaže

Hokej je v týchto dňoch na Slovensku jednou z najdôležitejších tém. Fanúšikovia sú buď nalepení na obrazovky alebo v Ostrave vypredávajú tribúny a rabujú fanshopy. Ako šampionát vnímajú vo Švédsku?

Tohtoročné majstrovstvá sleduje oveľa viac ľudí, mnohí i cestujú priamo do Ostravy. Hedman, Karlsson, Kempe – najväčším lákadlom je pre Švédov práve hviezdami vyskladaný káder, podstatne nabitejší než na minulých turnajoch. Cítia „zlatý“ potenciál, takže fandia ako sa patrí. 

„Tohtoročné majstrovstvá sleduje oveľa viac ľudí“ – človek by možno čakal sýtejšiu odpoveď. Takže existuje aj Švéd, ktorý počas MS nežije hokejom?

Keďže väčšina krajín na majstrovstvách neštartuje v najsilnejšom možnom zložení, pre miestnych to nie je najzaujímavejšia vec na svete. Samozrejme, vnímajú ich, ale napríklad s olympijským turnajom, kde švédska i ostatné reprezentácie vybehnú na ľad v bombastickom zložení, to nemôžete zrovnávať. Počas posledných hier som tu síce nebol, no z rozhovorov s ľuďmi je mi jasné, že tie nadchádzajúce v Miláne alebo turnaj štyroch krajín, teda Švédska, Fínska, Kanady a USA, budú úplne iný kaliber.

A s atraktivitou najvyššej domácej súťaže sa to porovnávať dá?

Dobrá otázka. A dosť náročná na zodpovedanie. Ťažko sa mi to odhaduje, pretože SHL je tu skutočne veľmi populárna. Myslím, že sledovanosť má na podobnej úrovni ako majstrovstvá.

Prečítajte si tiež:

S medailou počíta každý. Ale Európa nie je Kanada ani Amerika

Švédi v rokoch 2017 a 2018 získali dve zlatá po sebe, odvtedy sa však nedostali ani do semifinále. Čo je za tým?

Celkom jednoznačne komplexná transformácia tunajšieho hokeja. Švédske tímy na posledných šampionátoch nezdobila nejaká extra sila, reprezentovali ich prevažne hráči z domácej alebo švajčiarskej ligy, iba minimum zo zámoria. Myslím si, že práve dlhšia neúčasť v semifinále teraz ovplyvnila aj hokejistov z NHL, aby prišli a ukázali, že Švédsko stále a právom patrí medzi najlepšie krajiny na svete.

Ako verejnosť reagovala na roky bez medaily?

Je to obrovské sklamanie, samozrejme.

Nielen pri pohľade na nomináciu, ale aj doterajšie výsledky, Štokholm už zrejme chystá majstrovské oslavy. Alebo sú Severania po päťročnom útlme skeptickejší?

Švédi nie sú pochybovačný národ, skôr patrioti očakávajúci výsledky. Obzvlášť teraz, po spomínanej transformácii, ich zaujíma, čo hokejové štáby stihli vybudovať. Neúspech posledných rokov to celé len umocňuje. Preto sú všetci nastavení tak, že reprezentácia priletí domov s medailou. Každý s tým počíta. A treba priznať, že tohtoročný výber na cenný kov rozhodne má. Bez debaty.

Na MS navyše nešli zámorské hviezdy ako Zibanejad, Nylander, Ekholm, Forsberg, Petterson a mohol by som pokračovať do nekonečna. Ak by všetky krajiny hrali v maximálnej možnej sile, má súčasná generácia „troch koruniek“ potenciál byť povedzme aj najlepšou na svete?

V Európe určite áno. No nie som si istý, či sa kapacitne dokáže vyrovnať Kanade, respektíve Spojeným štátom. Zámorské národy sú neskutočne sebaisté, veď bodaj by nie, keď môžu zložiť tri či štyri tímy, a to čisto len zo superhviezd. V ponuke majú na každý post hneď niekoľko hráčov do bodky spĺňajúcich požiadavky systému i kvality, kým Švédsko až také možnosti nemá.

Preto, napriek tomu, že Švédi i Fíni hrajú perfektný hokej, hore idú tiež Česi, Švajčiari alebo Slováci, Európania nemajú šancu pokryť formácie tak kvalitne ako Amerika s Kanadou. Do úvahy pripadá len scenár, v ktorom symbióza tímovej súhry, sebavedomia, atmosféry, žiadnych zranení a priazne v samotnom zápase klapne natoľko, až tromfne tú kanadskú alebo americkú. Za takých okolností Švédi, napríklad na olympiáde, môžu cieliť na zlato.

Figuruje v hviezdami nabitom švédskom tíme aj nejaký váš (bývalý) zverenec?

Nie, nie. Ale možno predsa len jedna pikoška. V lige som čelil otcovi Andreho Burakovskeho, v Malmö totiž trénuje kategóriu U16.

Prečítajte si tiež:

Hrivíka rešpektuje celé Švédsko

Čo hovoria švédski hráči, tréneri, médiá či verejnosť o Slovensku? Ako vnímajú náš tím?

Tento rok sú natoľko sebavedomí, že vyletia na hocijakého súpera, veď ste to v prvom stretnutí proti Amerike videli. Ten vstup do zápasu, honba za tromi bodmi, skills, prihrávky, práca v systéme... Slováci nebudú výnimka. No duel proti našim pre Švédov nie je ničím špeciálnym, určite nie v skupine. Keby šlo o štvrťfinále či semifinále, bolo by aj viac mediálneho „humbuku“, no teraz som nezachytil, že by tu niekto do detailov rozoberal súboj proti Slovensku.

Ktorý slovenský korčuliar vo Švédsku rezonuje najviac?

Marek Hrivík a Peter Cehlárik, najmä pre ich pôsobenie v SHL. Hrivík sa tri roky dozadu stal najproduktívnejším hráčom ligy, je rešpektovanou osobnosťou nielen v Leksande, ale v celom Švédsku. Akiste vedia aj o kvalitách Slafkovského, veď draft tu monitorujú poctivo.

Na ktorého Švéda by ste Slovákov špeciálne upozornili a pred ktorým Slovákom, naopak, varovali Švédov?

Dobrá otázka. Vo švédskom tíme jednoznačne vyzdvihnem neskutočnú obrannú dvojicu, Victora Hedmana s Erikom Karlssonom, držiteľom Norrisovej trofeje, obaja sa radia k absolútnej svetovej špičke. Medzi útočníkmi sú mojimi favoritmi Joel Eriksson Ek alebo Lucas Raymond. A Slováci? Najnebezpečnejšie na ľade zatiaľ podľa mňa pôsobí Maťo Pospíšil.

Prečítajte si tiež:

Lapsus USA prišiel v ideálnej chvíli. Naši môžu dokázať zázraky

Ako predikujete výsledok ich vzájomného zápasu – pre obe krajiny posledného v skupinovej fáze šampionátu?

Ako Slovák verím, že vyhráme.

Súhlasíte, ako bývalý gólman, že Slovensko na šampionáte bez nadživotných výkonov brankára jednoducho nemôže pomýšľať na úspech?

Jasné. Trefným príkladom je strieborný šampionát z roku 2012, keď celé mužstvo držal nad vodou Ján Laco. Pokiaľ sa hráči nemôžu oprieť o brankára, na ľade sa im hýbe veľmi ťažko. No predovšetkým rozhoduje kolektív. Ak sa hráči zomknú a budú od gólmana až po posledného útočníka hrať ako tím, môžu dokázať zázraky.

Aké až veľké „zázraky“ môže tohtoročný slovenský „kolektív“ dokázať?

Slovenský hokej rastie. Možno pomaly, no bez výkyvov. Je každým rokom lepší a lepší. Máme veľmi dobrý tím, ktorému, verím, neskôr pomôže i športové šťastíčko. Bol by som strašne rád, keby chlapci získali medailu. Nášmu hokeju by to nesmierne pomohlo.

Prekvapila vás výhra nad Amerikou?

Pozrite. Každoročne, či USA, Kanada alebo iný favorit s kýmsi zakopne. No myslím, že tentoraz lapsus Spojených štátov našim veľmi padol vhod. Prišiel v ideálnej chvíli. Víťazstvo zaskočilo asi každého, ale bola radosť sledovať, ako malé Slovensko dokázalo byť výzvou aj pre veľkú Ameriku.

Skúsite si aj tipnúť, kto bude majstrom?

No predsa Slovensko (úsmev).

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.