Škriniar: Na Slovensku sused závidí susedovi. Taliani by mali byť pre nás vzorom

Na snímke slovenský futbalový reprezentant Milan Škriniar oblečený v drese Interu Miláno počas tlačovej konferencie.
Zdroj: TASR

Výbornými výkonmi púta na seba pozornosť vo vychýrených kluboch, hovorí sa o záujme z Anglicka či zo Španielska.

Jeho kariéra mala raketový vzostup. Po tom, čo na seba začal upozorňovať v žilinskom drese, zamieril ako 21-ročný v januári 2016 na Apeninský polostrov.

V Sampdorii Janov však dlho nevydržal, po roku a pol si ho vyhliadol jeden z najslávnejších talianskych klubov Inter Miláno.

Výbornými a najmä konštantnými výkonmi púta na seba pozornosť vo vychýrených kluboch, hovorí sa o záujme z Anglicka či zo Španielska.

Hoci v sobotňajšom zápase Ligy národov proti českému výberu (1:2) nepodal práve ideálny výkon, čo nahlas povedal aj dnes už extréner reprezentácie Ján Kozák, nič to nemení na fakte, že Milan Škriniar patrí medzi piliere nastupujúcej generácie slovenského futbalu.

Ján Kozák hodnotí zápas Ligy národov s Českom

Zdroj: TASR

Urastený bek si však plne uvedomoval svoje ciele. „Všetko je o hlave a o tom, čo človek v skutočnosti chce. Ak to má robiť na 50%, je lepšie sa na všetko radšej vykašľať. Veď ak ma má niečo v budúcnosti uživiť, musím to robiť naplno," ozrejmil.

V Taliansku ho spočiatku odstavovali nabok

Hoci počas presunu na juh Európy prežíval radostné obdobie, začiatky na novom pôsobisku už také ružové neboli.

„Spočiatku som nehrával, odstavovali ma nabok. Keď pol roka sedíte odstavený a nedostane priestor, máte tendenciu sa aj na život inak pozerať. Nemáte do ničoho chuť, a to sebavedomie človeku veľmi nedodá," priznáva.

Posun k lepšiemu nastal zmenou trénera. „To, čo bolo dovtedy škaredé a pochmúrne, nabralo na farbe. Trpezlivosť a ochota vydržať je občas to najdôležitejšie, čo môže človek urobiť. Ak by som to bol vzdal po prvých mesiacoch a vrátil sa späť do Žiaru, možno by som bol s futbalom nadobro skoncoval," opisuje svoje pocity Milan Škriniar.

Videl len na štyridsať percent

Ten počas uplynulého leta absolvoval operáciu očí, keďže čítanie do diaľky mu robilo problémy.

„Prižmuroval som zo všetkých síl, aby som dokázal zaostriť. Na vyšetrení na bratislavskej klinike mi pani doktorka Smorádková oznámila, že som vlastne videl len na 40%. Po operácii sa môj zrak zlepšil o 150 percent," hovorí futbalista, ktorého trhová cena sa aktuálne pohybuje na úrovni 50 miliónov eur.

Zdroj: TASR

Taliani sú oproti Slovákom viac uvoľnení

V Taliansku pôsobí už viac ako 2,5 roka a za ten čas sa dokonale zžil s tamojším prostredím. Páči sa mu nielen kuchyňa či móda, ale aj spôsob života.

„Ľudia sú uvoľnení, nikam sa neponáhľajú. Zaparkujú auto kde im napadne a ak by ich niekto vytrúbil, gestom mu naznačia, nech sa nerozčuľuje. O ôsmej ráno sa natiahnu na pláži pri mori, otvoria si knižku. Nerobia si z ničoho ťažkú hlavu," opisuje mentalitu talianskeho obyvateľstva.

Nakoľko prevažnú časť života prežil na Slovensku, nerobí mu problém porovnať obe krajiny. „Taliani žijú pre moment. Doprajú si dobré jedlo, kvalitné oblečenie. Nezaoberajú sa tým, že o päť rokov nebudú mať strechu nad hlavou. Sú priateľskí a prajní. U nás sa za všetkým naháňame. Slovensko je malá krajina, ale veľa ľudí nevie rozdýchať, ak má sused o trochu viac," hovorí.

Menej talentov má na svedomí aj spoločnosť

Jeden z najpopulárnejších slovenských reprezentantov pomenoval aj skutočnosť, prečo nie každý dosiahne na vrchol.

„Veľa talentovaných chalanov vníma svoje rozhodnutie pre futbal ako záväzok. Nie každý však nájde pochopenie doma, v rodine. Úbytok talentov môže mať na svedomí aj dnešná spoločnosť. Na dvore či na ulici už nekope do lopty toľko chalanov," domnieva sa.

Zdroj: TASR/AP

Plány po skončení kariéry

Jeden z najväčších klenotov talianskej Serie A má síce stále iba 23 rokov, no už teraz vie, akým smerom by sa chcel po skončení hráčskej kariéry uberať.

„Chcel by som zostať pri futbale. Rád by som odovzdával svoje skúsenosti, napríklad v podobe trénerstva," uzavrela opora slovenských „sokolov".

MILÁNO/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.