Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenských hokejistov čakal v sobotu kľúčový zápas pri snahe o postup. Vrámci piateho kola skupinových bojov ich preverili hokejisti Francúzska. Tri body boli na papieri povinnosťou, ktorú si napokon zverenci Craiga Ramsayho splnili triumfom 4:2.

Vďaka dnešnému plnému bodovému zisku si tak naši vytvorili pole position na kvalifikáciu do vyraďovacích bojov a zajtra by proti Lotyšom mohli hrať bez väčšieho tlaku, veď stačiť by nám mala aj remíza v riadnom hracom čase.

Prečítajte si tiež:

​Priebeh prvej tretiny

Úvodné sekundy zápasu zastihli slovenských hokejistov jemne nepripravených, po Nemcovej chybe si úvodnú strelu stretnutia pripísali Francúzi. Slováci sa však čoskoro chopili diktátu tempa hry a po piatich minútach naša prvá lajna poriadne zavarila súperovi, no Slafkovský s Cehlárikom napokon puk do siete nepretlačili.

Iba o pár sekúnd neskôr pálil od modrej nebezpečný Nemec, no opečiatkoval iba tyčku. V druhej päťminútovke úvodnej tretiny hrali Ramsayho zverenci dve presilovky v rýchlom slede, no ani jednu nevyužili. Najväčšiu šancu spálil Regenda.

V trinástej minúte pre zmenu zatopili našim Francúzi. Formácia okolo Bozona niekoľko desiatok sekúnd tlačila, no napokon z toho nebol ani pokus na bránu. O minútu neskôr Chakiachvili pálil z ľavej strany, no vychytal ho výborný Hlavaj.

Tesne pred záverom prvej tretiny mali hráči spod Eiffelovej veže prvú presilovku a Hlavaj musel opäť odrážať nepríjemnú strelu. Palo Regenda však pri naskakovaní naspäť na ľadovú plochu urobil chybu. Hral puk skôr ako bol na ľade a trest si tak zaraz zopakoval. Štvorminútová oslabovka namiesto dvojminútovej pre Slovákov.

Obrovský tlak Francúzov naši ustáli a ešte v posledných sekundách pred klaksónom Cingeľ založil protiútok, z ktorého napokon skóroval Pavol Regenda.

Priebeh druhej tretiny

Druhú tretinu Slováci načali aktivitou a vybojovaním presilovky. V nej dvakrát tvrdo pálil smerom k francúzskej bráne Libor Hudáček, no neuspel a útočným faulom sme prišli o početnú prevahu o minútu skôr. Francúzi nám ju však rýchlo vrátili zbytočnou sekerou a hru štyroch na troch sme využili.

Libor Hudáček bol pri chuti a po peknej individuálnej akcii sa strelecky presadil. Slovensko vyhrávalo 2:0.

V 25. minúte zápasu už mohlo byť 3:0, no Kudrna spálil tutovku. O päť minút neskôr sa už však skóre opäť menilo v náš prospech.

V obrovskej pohode hrajúci Libor Hudáček opäť vymietol francúzsku sieť po ďalšej šikovnej individuálnej akcii. Muž druhej tretiny.

Päť minút pred koncom prostrednej časti hry Francúzi odpovedali a znížili gólom Sachu Treillea na 1:3 a také skóre svietilo na tabuli aj po druhom klaksóne.

Priebeh tretej tretiny

Poslednú dvadsaťminútovku dôležitého zápasu odpálil svojou strelou do lapačky francúzskeho gólmana Pospíšil. Za skvelej atmosféry, ktorú vytvorili tisíce slovenských fanúšikov v Ostravar aréne, sa našim hokejistom korčuľovalo ľahšie a súpera k ničomu nepúšťali. V 47. minúte nebezpečne pálil Regenda a veľa nechýbalo k jeho druhému zásahu v stretnutí.

Jedenásť minút pred koncom posielal strieľanú prihrávku pred francúzsku bránu Mário Grman a hokejisti z krajiny galského kohúta si už puk do brány zrazili sami. 4:1 pre Slovensko.

V 54. minúte zápasu backhandovým zakončením skúšal prelomiť svoju streleckú smolu na turnaji Juraj Slafkovský, no do siete puk opäť nedostal. V ďalších minútach boli v zaujímavých šanciach aj Tatar a Féhervary, no ani oni neuspeli.

Slováci však na ľade jasne dominovali, no napriek tomu sa ešte v totálnom závere skóre menilo. Presadil sa Florian Chakiachvili. Išlo však len o formálnu úpravu skóre na finálnych 2:4.

Slovensko si z dôležitého zápasu po víťazstve 4:2 odnieslo všetky body a s jedenástimi už môžeme pomýšľať na postup. Rozhodne sa však až zajtra v súboji s Lotyšskom.

Francúzsko – SLOVENSKO 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Góly: 36. Treille (T. Bozon, Auvitu), 60. Chakiachvili (Rech) – 20. Regenda (Grman, Cingel), 23. Hudáček (Nemec, Slafkovský), 30. Hudáček, 49. Grman (Tatar. Hudáček). Rozhodcovia: Ansons (Lot.), Fraňo (ČR) – Hofer (Nem.), Lundgren (Švéd.), vylúčení: 4:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 9109 divákov.

Francúzsko: Ylönen (41. Papillon) - Gallet, Auvitu, Cantagallo, Chakiachvili, Llorca, Crinon, Thiry - Dair, Bellemare, T. Bozon - Bertrand, Claireaux, Perret - Bruche, Boudon, Rech - Treille, Addamo, K. Bozon - Simonsen

SLOVENSKO: Hlavaj - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Koch, Golian, Gajdoš - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - Hudáček, Cingel, Tatar - Kelemen, Pospíšil, Regenda - Daňo, Sukeľ, Kudrna