Postupová kalkulačka: Slováci musia s Lotyšskom vyhrať, inak môžu prísť veľké komplikácie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenskí hokejisti majú boje v základnej skupine B rozbehnuté veľmi sľubne. V prvých piatich zápasoch na turnaji si pripísali štyri výhry, keď nestačili len v úvodnom dueli na Nemecko, ktorému podľahli 4:6. Následne si však zverenci trénera Craiga Ramsayho dokázali poradiť s Kazachstanom, USA, Poľskom a Francúzskom.

Slovenský výber má aktuálne na konte 11 bodov a patrí mu tretia priečka. To znamená, že postup má Slovensko vo vlastných rukách. Definitívu si môže zabezpečiť nedeľným víťazstvom nad Lotyšskom. Ak tím okolo kapitána Tomáša Tatara vyhrá za tri body, miestenka medzi najlepšou osmičkou mu zaručene neutečie.

Sobotným víťazstvom nad Francúzskom si Slováci výrazne pomohli v boji o postup do štvrťfinále. Okrem toho prakticky vyradili z boja o prienik zo skupiny Francúzov. Tí majú po piatich stretnutiach na konte štyri body. Čakajú ich už len zápasy proti Švédsku a Nemecku a ani v prípade trojbodových víťazstiev už Francúzi ani jeden zo spomínaných tímov v tabuľke nepreskočia.

Prečítajte si tiež:

Ani dve prehry nemusia znamenať vypadnutie

Slovensko je ako sme už spomenuli v komfortnej pozícii. Svoj osud má vo vlastných rukách. V prípade trojbodového úspechu nad Lotyšskom bude všetko jasné. Čo však nastane, ak by Slováci duel proti pobaltskej krajine nezvládli?

Ich situácia by sa skomplikovala, ale postup by ani v takom prípade nebol stratený. Lotyšom aktuálne patrí piate miesto. Na konte majú sedem bodov, a tak ich na konci základnej skupiny  môžu mať na konte 13. Na to by však Lotyši okrem Slovenska museli zdolať aj v záverečnom zápase USA.

Ak by sa im to podarilo, Slovensko by stále mohlo postúpiť na úkor Lotyšov, a to v prípade, že by v záverečnom vystúpení za tri body zdolalo Švédsko. Pri tomto scenári by mali slovenskí hokejisti v konečnom účtovaní 14 bodov, a teda o bod viac ako Lotyšsko.

Ak by Slovensko neuspelo ani v jednom zo zvyšných dvoch stretnutí a ostalo by na aktuálnych 11 bodoch, v takom prípade by nám k postupu museli pomôcť Američania. Ak by Lotyšom zobrali všetky tri body, tí by nás s určitosťou v tabuľke nepredstihli.

Lotyšsko si môže zabezpečiť postup dvoma trojbodovými víťazstvami. Ak by Lotyši zdolali Slovensko aj USA a zároveň by naši hokejisti nezabodovali ani proti Švédsku, náš postup by bol možný len v prípade, že by Spojené štáty zaváhali aj s Kazachstanom, čo je ale veľmi málo pravdepodobné.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme MS v hokeji 2024

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.