Hlavaj si siahol na dno svojich síl, no nestačilo to. Slováci podľahli Lotyšsku po samostatných nájazdoch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenskí hokejisti nevyužili šancu spečatiť postup do štvrťfinále MS v hokeji. V Ostrave podľahli Lotyšsku 2:3 po samostatných nájazdoch.

Pre Slovensko išlo o druhý zápas za dva dni. V sobotu večer naši reprezentanti zdolali Francúzsko (4:2) a spravili dôležitý krok k postupu medzi najlepšiu osmičku šampionátu.

Proti Lotyšom sme nastúpili v rovnakej zostave ako proti Francúzsku. To znamená, že v bránke bol vo štvrtom stretnutí po sebe Samuel Hlavaj a všetky obranné dvojice a útočné formácie ostávali bezo zmeny. Na tribúne boli brankár Matej Tomek aj útočníci Viliam Čacho a Martin Faško-Rudáš.

V prípade víťazstve mohli mať Slováci definitívu postupu do štvrťfinále.

Prečítajte si tiež:

Priebeh prvej tretiny

Slováci vstúpili do zápasu mimoriadne aktívne. Hneď po 20 sekundách hry sa do veľkej príležitosti dostal Miloš Kelemen, ktorý zoči voči Kristersovi Gudlevskisovi nedokázal skórovať.

Hneď o niekoľko sekúnd preveril pozornosť bývalého brankára Slovana Bratislava Lukáš Cingel a z dorážky aj Tomáš Tatar. Opäť však neúspešne.

V piatej minúte Lotyši zle striedali a ocitli sa na ľade šiesti. Napriek sľubnej príležitosti Šimona Nemca a niekoľkým ďalším pokusom ostal po našej presilovke stav bezgólový.

Slovensko si po 13 minútach hry vybojovalo druhú presilovú hru. Napriek tomu, že Slováci desiatky sekúnd zvierali Lotyšov v ich pásme, vyloženú príležitosť na skórovanie si nevypracovali. Krátko na to prišiel ďalší nedovolený zákrok Lotyšska. Ani táto dvojminútovka v početnej prevahe však prvý presný zásah nepriniesla.

Po troch nevyužitých presilovkách a veľkej streleckej prevahe prišiel minútu a pol pred koncom prvej tretiny trest. Aj so značným prispením šťastia otvoril skóre po rýchlom protiútoku Ralfs Freibergs.

Priebeh druhej tretiny

Druhé dejstvo začali o niečo aktívnejšie Lotyši, no netrvalo dlho, kým sa všetko vrátilo do starých koľají. Do dobrej príležitosti sa dostal Marko Daňo, no opäť zasiahol rozchytaný Gudlevskis.

Do ďalšej veľkej šance sa dostal po necelých piatich minútach druhej tretiny Cehlárik, no pri jeho strele z bezprostrednej blízkosti skvele zasiahol lotyšský gólman.

Následne vycerili zuby opäť aj Lotyši, ktorí sa dostali do niekoľkých nebezpečných náznakov. Samuel Hlavaj však druhý puk za seba nepustil.

Päť a pol minúty pred koncom druhej časti hry si prvýkrát vybojovali presilovú hru aj Lotyši, keď išiel na trestnú lavicu za seknutie Marko Daňo. Oslabenie sme však aj vďaka výbornému Hlavajovi ustáli.

Náš brankár v závere druhej časti likvidoval jeden lotyšský pokus za druhým, a tak sa išlo do kabín za rovnakého stavu ako po prvej tretine.

Priebeh tretej tretiny

Strelecké trápenie sa Slovákom podarilo prelomiť po dvoch minútach tretej tretiny, keď výbornú prácu za lotyšskou bránou odviedol Pavol Regenda a Martin Pospíšil už zoči-voči Gudlevskisovi nezaváhal.

Krátko na to predviedol obdivuhodnú obetavosť Andrej Kudrna, ktorý sa bez váhania vrhol do lotyšskej delovky, ktorá ho zasiahla do oblasti hlavy.

V siedmej minúte tretieho dejstva mali Slováci aj kusisko šťastia, keď strela Daugavinša skončila na žŕdke Hlavajovej brány.

Necelé dve minúty pre koncom základnej hracej doby Juraj Slafkovský naservíroval Peterovi Cehlárikovi puk pred lotyšskú bránu a ten poslal Slovákov do vedenia.

Z neho sme sa však tešili len niekoľko sekúnd. Lotyši vyrovnali počas hry bez brankára vďaka rane Cibulskisa. V posledných sekundách mohli Lotyši rozhodnúť, úžasne však zasiahol Samuel Hlavaj.

Priebeh predĺženia a nájazdov

Predĺženie sme začali v oslabení po tom, čo rozhodcovia na konci tretej tretiny poslali na trestnú lavicu Patrika Kocha. Početnú nevýhodu Slováci ustáli.

Pretrpieť sme museli aj ďalšie oslabenie, minútu a pol pred koncom predĺženia oslabil slovenský tím Cehlárik. Opäť sme sa mohli spoľahnúť na fantastického Hlavaja, vďaka ktorému sa zápas rozhodoval v samostatných nájazdoch.

V prvej sérii neuspel Libor Hudáček, následne Hlavajovi pomohla žŕdka. Druhú sériu otvoril gólom Juraj Slafkovský, hneď na to však vyrovnal Ločmelis.

V tretej sérii Gudlevskis zastavil pokus Matúša Sukeľa, Slovákov však potom opäť podržal Hlavaj. Následne neuspeli ani Cingel a Daugavinš.

Piatu sériu začal neúspešným nájazdom Tatar, po ktorom nepremenil svoj pokus Krastenbergs.

Poradie sa následne otočilo a začala sa rýchla smrť. Po neúspešných pokusoch Daugavinša a Hudáčka sa so šťastím presadil Ločmelis. Následne nepremenil Slafkovský a druhý bod v tomto zápase pre seba ukoristili Lotyši.

Slovensko - Lotyšsko 2:3 pp a sn (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 43. Pospíšil (Regenda, Ivan), 59. Cehlárik (Slafkovský, Hrivík) - 19. Freibergs (Indrašis, Ri. Bukarts), 59. Cibuskis (Indrašis), rozh. nájazd Ločmelis.

Rozhodcovia: Holm (Švéd.), Vikman (Fín.) - Heffner, Hofer (obaja Nem.), vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 9109 divákov.

SLOVENSKO: Hlavaj - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Koch, Golian, Gajdoš - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - Hudáček, Cingel, Tatar - Kelemen, Pospíšil, Regenda - Daňo, Sukeľ, Kudrna

Lotyšsko: Gudlevskis - Čukste, Jaks, Cibulskis, Freibergs, Komuls, Mamčics, Zile – Daugavinš, Abols, Krastenbergs – Ro. Bukarts, Batna, Dzierkals – Indrašis, Ločmelis, Ri. Bukarts – Tralmaks, Egle, Gavars - Lavinš