Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenská hokejová reprezentácia uzavrela účinkovanie v základnej B-skupine MS vysokou prehrou so Švédskom.

Slovenská hokejová reprezentácia uzavrela účinkovanie v základnej B-skupine MS vysokou prehrou so Švédskom 1:6.

Prečítajte si tiež:

Zverenci trénera Craiga Ramsayho mali už pred duelom isté 4. miesto v tabuľke a vo štvrtok nastúpia v pražskej O2 aréne proti víťazom „áčka“ Kanaďanom. Švédi vyhrali skupinu bez straty bodu a vo štvrťfinále si zahrajú derby s Fínmi.

Švédsko - Slovensko 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)

Góly: 3. Raymond (Hedman, Kempe), 28. Karlsson (Holmberg, Raymond), 33. Burakovsky (Karlsson, Zetterlund), 34. Lundeström (Olofsson), 50. Eriksson Ek (Brodin), 58. Eriksson Ek (Karlsson, Dahlin) - 51. Ivan (Tatar, Slafkovský). Rozhodcovia: MacFarlane (USA), Schrader (Nem.) - Briganti, Gustafson (obaja USA), vylúčení: 6:6, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, 9109 divákov (vypredané).

Švédsko: Gustavsson - Heed, Hedman, Karlsson, Pettersson, Dahlin, Brodin, Bengtsson - Kempe, Eriksson Ek, M. Johansson - Burakovsky, Holmberg, Raymond - Zetterlund, Lundeström, Olofsson - Froden, L. Johansson, Grundström - Sörensen

SR: Škorvánek - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Koch, Golian, Gajdoš - Slafkovský, Pospíšil, Cehlárik - Hudáček, Cingel, Tatar - Kelemen, Čacho, Regenda - Faško-Rudáš, Sukeľ, Daňo

I. tretina

Zápas sa ešte ani poriadne nezačal a už v druhej minúte sme videli prvé vylúčenie, žiaľ na našej strane. Mário Grman sa prezentoval nedovoleným bránením v hre.

Ubehlo len pár sekúnd a favorit ponúknutú príležitosť využíva - nahodený puk pred bránku od Victora Hedmana šikovne tečoval Lucas Raymond - 1:0.

O pár sekúnd neskôr skvelo sklepol puk Martin Pospíšil, posunul Františkovi Gajdošovi, no brankár Filip Gustavsson bol pozorný.

Od úvodných minút sa zápas hrá vo vysokom tempe a hra sa prelína z jednej strany na druhú.

V ôsmej minúte sme do početnej výhody šli aj my, keď si za podrazenie šiel nútene oddýchnuť na trestnú lavicu Rasmus Dahlin. Poriadne napriahol Libor Hudáček, jeho strela sa obtrela o rameno Gustavssona.

Vzápätí všetci stŕpli po tom, čo na ľade zostal ležať Pospíšil. Spomalené zábery odhalili, že útočník Calgary narazil ramenom o mantinel. Ihneď zamieril rovno do šatne a jeho ďalší štart v tomto stretnutí bol otázny.

Zranený Martin Pospíšik (chrbtom), ktorému pomáha z ľadu spoluhráč Libor Hudáček v zápase so Švédskom na MS 2024. Zdroj: TASR - Michal Runák

​Ešte počas trvajúcej slovenskej presilovky spravil chybu Šimon Nemec, čo vyústilo do nebezpečnej strely od modrej v podaní švédskeho kapitána Erika Karlssona, no brankár Stanislav Škorvánek vyrazil. Túto presilovku sme nevyužili.

V 15. minúte došlo k šarvátke pred našou bránkou a za hrubosť boli vylúčení Fabian Zetterlund a Andrej Golian. Počas toho sa v sľubných príležitostiach ocitli Pavol Regenda a aj Martin Faško-Rudáš, no bez gólového efektu.

II. tretina

V 22. minúte sa bombou zblízka prezentoval Šimon Nemec, Gustavsson však bol pozorný. Vzápätí na opačnej strane pohrozil Pontus Holmberg.

V 24. minúte prišla druhá presilová hra pre slovensky tím, keď bol za podrazenie vylúčený Linus Johansson. Slováci „tri korunky“ poriadne zatlačili, no Jurajovi Slafkovskému jeho pokus zoči-voči Gustavsson chytil, následnú dorážku Libora Hudáčka na bránkovej čiare zastavila švédska obrana.

Žiaľ, po vyrovnaní síl na ľade sa potvrdilo nedáš-dostaneš. Karlsson v 28. minúte z ľavé kruhu našiel drobnú medzeru medzi ramenom Škorvánka a ľavou žŕdkou a navýšil vedenia Švédska - 2:0.

Zľava brankár Stanislav Škorvánek a Carl Grundström (Švédsko) v zápase na MS 2024. Zdroj: TASR - Michal Runák

Prišla 32. minúta a v nej hákovanie slovenského kapitána Tatara, Švédi tak hrajú opäť v početnej výhode. Po viac ako minúte ju dokázal využiť André Burakovsky, ktorý doslova prepálil Škorvánka po tom, čo mu na strelu z prvej nabil Karlsson - 3:0.

Ubehlo len 37 minút a Škorvánek vyťahoval puk zo svojej siete aj štvrtýkrát - pokus Victora Olofssona síce kryl, no na dorážku Isaca Lundeströma z bezprostrednej vzdialenosti už bol prikrátky - 0:4.

Trinásť sekúnd pred druhou sirénou fauloval Martin Fehérváry, a tak v úvode poslednej tretiny budeme hrať štvrtý raz v stretnutí v oslabení.

III. tretina

Švédi však ďalšiu presilovku nevyužili, hoci strelu Adriana Kempeho musel betónom vyrážať Škorvánek.

V 44. minúte si Burakovsky naviedol puk na os klziska a bekhendom zakončil, no Škorvánek so šťastím puk vyrazil. Po pár sekundách prišiel opäť Tatarov faul a v poradí piata presilovka súpera.

Najviac v nej rezenoval pokus Zetterlunda spoza Fehérváryho, no opäť nechal vyniknúť Škorvánka.

V 48. minúte sekal na opačnej strane Jesper Frödén a aj hráči v bielych dresoch tak hrali presilovku. Lenže nastal najhorší možný scenár - Jonas Brodin vysuunl do brejku Joela Erikssona Eka, a ten v oslabení nezaváhal - 5:0.

Švéd Joel Erikson Ek zoči-voči pred slovenským brankárom Stanislavom Škorvánkom na MS 2024. Zdroj: AP Photo/Darko Vojinovic

Po minúte a pol sa skóre opäť menilo, tentoraz na našej strane. Tomáš Tatar nezištne prihral pred bránku Michalovi Ivanovi, ktorý skorigoval do odkrytej bránky - 1:5.

V 54. minúte nebezpečne pálil Dahlin, Škorvánek netušil, kde má puk. Po minúte pohrozil na opačnej strane aj Tatar, no Gustavsson bol pozorný.

Päť minút pred koncom sme hrali ďalšiu presilovú hru, no bol to paradoxne súper, ktorý mohol skórovať. Marcus Johansson zoč-voči však Škorvánka neprekonal.

Žiaľ, dve minúty pred koncom to už vyšlo Erikssonovi Ekovi, ku ktorému sa dostal odrazený puk a asi z metrovej vzdialenosti ho po zemi poslal do odkrytej slovenskej bránky - 6:1.

Slovensko tak zakončilo vystúpenie v základnej B-skupine vysokou prehrou, vo štvrtok vo štvrťfinále vyzve Kanadu.