Chýbali nám sily, reaguje na vypadnutie z MS tréner SR20 Feneš. Vyjadril sa aj ku kritike na Slafkovského

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenskí hokejisti dokráčali na majstrovstvách sveta v Česku do štvrťfinále, v ktorom bola nad ich sily Kanada. Dvanásťročné čakanie na prienik do najlepšej štvorky sa tak neskončilo.

Slováci mali na turnaji silné mužstvo, od ktorého mali fanúšikovia aj verejnosť vysoké očakávania. Vstup do turnaja nevyšiel podľa predstáv, keď sme nestačili na Nemecko (4:6). Následne prišli víťazstvá nad Kazachstanom, USA, Poľskom a Francúzskom. V závere turnaja však prišli tri prehry za sebou proti Lotyšsku, Švédsku a Kanade.

O výkone Slovenska vo štvrťfinálovom zápase aj celkovom účinkovaní tímu na majstrovstvách sveta hovoril pre TVNOVINY.sk tréner reprezentácie do 20 rokov Ivan Feneš.

Ako celkovo hodnotíte štvrťfinálový zápas proti Kanade?

V tomto stretnutí sa naplno ukázala sila Kanady, o tom nemusíme diskutovať. Naozaj mali kvalitný tím plný hviezd. Trochu nás dobehlo, že naši chalani mali veľmi náročnú sezónu a chýbala nám energia na víťazný obrat v zápase. Práve to z môjho pohľadu rozhodlo.

Kanada mala skvelý vstup do zápasu, keď sme veľmi rýchlo dvakrát inkasovali. Čomu pripisujete tento zlý úvod v podaní Slovenska?

Myslím si, že koncentrácia na zápas chalanom nechýbala, ale Kanada má skvelých hráčov, ktorí potrestajú každú chybičku. V úvode nám to nefungovalo v predbránkovom priestore. Nedostali sme sa do zápasu. Keď začnete proti Kanade takto prehrávať, je to veľmi nepríjemné. Hrajú veľmi múdro a kvalitne.

Prečítajte si tiež:

Chýbala energia

Slovensko sa dostalo do zápasu, keď si Cehlárikovu prihrávku do vlastnej bránky zrazil vracajúci sa hráč Kanady. To nás naštartovalo k vyššej aktivite. Miloš Kelemen mal obrovskú šancu, ale skvelým blokom ho zarmútil obranca Zelweger. Bol to jeden z kľúčových momentov duelu?

Každý gól, ktorý by sa nám podarilo streliť, by nám pomohol vygradovať našu hru. Zopakujem, že bolo vidno, že v rozhodujúcich momentoch nám už chýbala energia. Napriek tomu, klobúk dole pred chlapcami za to, ako zvládli tento zápas. Všetci majú za sebou dlhú sezónu a oddych, ktorý ich teraz čaká, bude zaslúžený.

Môžeme povedať, že Kanada mala väčšiu časť zápasu pod kontrolou. Napriek tomu sme do tretej tretiny vstupovali len s dvojgólovým mankom. Čo napokon rozhodlo o slovenskej prehre?

Hokej je hra chýb, a keď sa nejakej dopustí súper, musíte ju využiť. Viackrát sme dostali šancu na to, aby sme sa vrátili do zápasu, ale neboli sme dostatočne efektívni.

Kto zo slovenských hráčov vás v dueli s Kanadou najviac oslovil svojim výkonom a prečo?

Myslím si, že výborne hrali Miloš Kelemen a Pavol Regenda. Boli silní v osobných súbojoch, vytvárali si šance. V defenzíve odohral slušný zápas Martin Fehérváry. Ďalej svoj štandard predviedli Šimon Nemec a Mário Grman. Videl som však, že chalani naozaj melú z posledného. Chýbali nám sily. Chcenie tam bolo, ale na úspech v takomto zápase potrebujete mať hráčov stopercentných po zdravotnej aj fyzickej stránke, a to nám jednoducho chýbalo.

Citeľnou stratou pre náš tím bol zranený Martin Pospíšil. Do akej miery ovplyvnila štvrťfinále jeho absencia?

Jeho neprítomnosť ovplyvnila dosť veľa vecí. Martin odohral skvelý šampionát. Bol našim najlepším hráčom na vhadzovaniach. Keď stratíte takéhoto hokejistu, prídete aj o pár pukov po buly. Jeho hra sa mi veľmi páčila a za posledné roky urobil obrovský progres.

Prečítajte si tiež:

Konkurovať najlepším je stále ťažké

Je postup do štvrťfinále úspechom?

Myslím si, že sa podarilo naplniť očakávania z pohľadu trénerov aj fanúšikov. Na to, aby ste sa dostali do ďalšej fázy už potrebujete súhru viacerých okolností a to nám už, bohužiaľ, chýbalo.

Nie je dvanásťročné čakanie na postup do semifinále pridlhé? O čom táto skutočnosť vypovedá?

Treba si otvorene priznať, že hráčska základňa na Slovensku nie je veľká. Vidíme, že konkurovať tým najlepším je pre nás naozaj ťažké. Mladá generácia nám dorastá a myslím si, že do štyroch-piatich rokov budeme schopní vyskladať naozaj skvelý tím. Pevne verím, že keď bude všetko pokračovať dobrým smerom, čaká nás svetlá budúcnosť.

Do turnaja Slovensko vstúpilo prehrou s Nemeckom, následne prišli výhry s Kazachstanom, USA, Poľskom aj Francúzskom. Potom sme však v troch zápasoch po sebe neokúsili chuť víťazstva. Ako celkovo vnímate vystúpenie Slovenska na šampionáte?

Na tejto úrovni už neexistuje slabý súper. V každom zápase potrebujete hrať vyrovnane celých 60 minút. Počas šampionátu sme však mali veľa herných výpadkov, ktoré nás zlomili. Naopak, ak prevládali dobré fázy, boli sme schopní uhrať dobrý výsledok. Celkovo si myslím, že náš herný prejav bol naozaj slušný. O úspechu, respektíve neúspechu, vždy rozhodujú detaily.

Prečítajte si tiež:

Kritika Slafkovského nie je na mieste

Juraj Slafkovský na turnaji neskóroval ani raz. Napriek tomu mal osem asistencií, a teda priemer bod na zápas. Z viacerých strán sa na jeho osobu valila kritika. Bola podľa vás oprávnená?

Na to nevidím absolútne žiadny dôvod, pretože svoju úlohu v tíme maximálne naplnil. Juraj nikdy nebude hráč, ktorý bude dávať extrémne veľa gólov. Svojou hrou je schopný vytvárať šance a priestor pre spoluhráčov. Za mňa mu patrí obrovský kredit. Má stále len 20 rokov a patril k lídrom nášho tímu. Kritika v tomto prípade vôbec nie je na mieste.

Koho považujete za najlepšieho hráča Slovenska na turnaji?

Najviac ma oslovila tretia formácia Regenda, Pospíšil, Kelemen. Oni traja boli naozaj skvelí. Do každého zápasu priniesli obrovskú energiu. Pre súperov to bol útok, proti ktorému nechcel hrať asi nikto. Čo sa týka defenzívy výborné výkony predvádzali Martin Fehérváry a Šimon Nemec. U nikoho z hráčov som nevidel výkonnostný prepadák. Práve naopak si myslím, že niektorí aj prekonali očakávania.

Samuel Hlavaj bol veľkou oporou, keď dominoval štatistikám brankárov. Zrejme bol tým správnym mužom v bránkovisku.

Išla z neho veľká istota. Má robustnú postavu a dokáže zabrať veľkú časť bránky. Myslím si, že časom sa ešte bude zlepšovať. Ak bude pokračovať v tvrdej práci, tak sme opäť našli skvelého a stabilného brankára.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.