Ani náš najsilnejší tím za dlhé roky nezabojuje na MS o medaily. Mal by tréner Ramsay skončiť? (anketa)

Ani náš najsilnejší tím za dlhé roky nezabojuje na MS o medaily. Mal by tréner Ramsay skončiť? (anketa)
Na snímke tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay. Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Slovenská hokejová reprezentácia skončila na tohtoročných majstrovstvách sveta v Česku na siedmom mieste, čo je najlepší výsledok našich na šampionáte od strieborných medailí spred dvanástich rokov. Slovenská verejnosť napriek tomu úplne spokojná nie je a v posledných hodinách sa stále častejšie ozývajú otázky, či nie je na čase vymeniť lodivoda nášho národného tímu.

Craig Ramsay je trénerom slovenskej reprezentácie od roku 2017, pričom s ňou urobil kus skvelej práce. Okrem osvieženia štýlu hry sa výrazne podpísal aj pod senzačný zisk bronzových olympijských medailí v Pekingu pred dvomi rokmi. Faktom ale je, že za sedem rokov to na majstrovstvách sveta dotiahol do vyraďovacej fázy "iba" trikrát a vždy bolo stropom štvrťfinále.

Slovenský výber by mal podľa zmluvy určite koučovať aj počas nadchádzajúcej olympijskej kvalifikácie, no ako to bude potom? Dozrel pre náš národný výber čas na zmenu trénera? V ankete pre TVNOVINY.sk svoje odpovede na tieto otázky ponúkli bývalé opory slovenského hokeja Branko Radivojevič, Ján Laco a Dominik Graňák.

Prečítajte si tiež:

Skončili sme už vo štvrťfinále. Myslíte si, že tréner niekde spravil zasadnú chybu alebo mohol spraviť viac? 

Branko Radivojevič: Ja si nemyslím, že urobil chybu, keďže on je vždy pri mužstve a vidí, ako si chalani rozumejú v tréningu. Podľa svojho najlepšieho vedomia poskladal formácie a akékoľvek dohady v tomto ohľade od ľudí z vonku sú podľa mňa zbytočné.

Ján Laco: Podľa mňa nie. Mužstvo bolo správne nastavené od začiatku a zmeny vo formáciách keď tak vyplynuli zo zranení hráčov, ako napríklad v prípade Pospíšila.

Dominik Graňák: Veľa sa hovorilo o prvej formácii, kde by som si možno vedel predstaviť tú zmenu, no to by bolo na úkor fungovania tých ostatných, ktorým to klapalo veľmi slušne. Ako fanúšik pozerajúci sa na tím z vonka, by som možno zasiahol do presilovkových formácií. Tam to chalanom nefungovalo celý turnaj a myslím, že by nezaškodilo skúsiť tam niečo pomeniť, hlavne pred tým posledným zápasom. Mužstvo však mohlo mať počas turnaja rôzne problémy, o ktorých verejnosť nevedela, takže takéto hodnotenia z vonku sú iba subjektívne dohady.

Prečítajte si tiež:

Ak opomenieme olympiádu, tak Ramsay sa s mužstvom nikdy na MS nedostal ďalej ako do štvrťfinále. Je podľa vás potenciál štýlu trénera už vyčerpaný a mužstvo potrebuje zmenu?

Branko Radivojevič: Ramsay urobil pre našu reprezentáciu naozaj veľa, dal jej tvár, no postupne si myslím, že už prichádza čas na zmenu. Čiastočne aj preto, že Craig má predsa len už aj svoj vek. Na druhú stranu, čo sa čisto výsledkov týka, nemyslím si, že by to bolo úplne iné s nejakým iným trénerom. To umiestnenie od siedmeho do deviateho miesta je skrátka naša úroveň, s tým sa treba zmieriť, hoci ako sa pozerám na celú tú nastupujúcu generáciu, o takých päť rokov sa to môže zmeniť.

Ján Laco: Jedna vec je potenciál trénerovho štýlu, druhá potenciál mužstva. Treba sa pozerať na čo mužstvo naozaj má. Ramsay odvádza skvelú prácu a predtým ako by som začal tlačiť na nejakú zmenu, musel by som si byť istý, či je zaňho momentálne vôbec k dispozícii nejaká adekvátna náhrada.

Dominik Graňák: Nemyslím si, že nutne potrebujeme zmenu. V období kedy Ramsay prišiel som v reprezentácii ešte hrával, a môžem povedať, že jeho príchod mal vtedy veľmi pozitívny dopad. Ten posun našej reprezentácie je naozaj viditeľný a ľudia na to zabúdajú. V posledných rokoch si napríklad všímam, že pred zápasmi s favoritmi, ako tento rok v dueloch proti USA, Švédsku či Kanade, vôbec nevylučujem, že naši majú šancu vyhrať, bezohľadu na zostavu. Tak to kedysi nebolo. Či je správny čas na zmenu, to je otázne. Neprekvapilo by ma, keby v blízkej dobe Craig odíde, no napríklad mne ako hráčovi jeho práca vyhovovala a skrátka nemyslím si, že mužstvo nutne potrebuje nového trénera.

Prečítajte si tiež:

Zostane podľa vás Craig Ramsay na lavičke našej reprezentácie aj po olympijskej kvalifikácii?

Branko Radivojevič: Myslím si, že tú olympijskú kvalifikáciu ešte potiahne podľa zmluvy. Čo bude ďalej, to už bude čisto otázka na Mira Šatana.

Ján Laco: Craig už teraz tak trochu nadsluhuje. Myslím, že na poslednú zmluvu ho musel Miro Šatan už prehovárať. Ja osobne mám pocit, že sa už blíži čas, kedy so slovenským tímom nebude pokračovať.

Dominik Graňák: Myslím si, že ak bude kvalifikácia úspešná, tak zostane. Keďže by sa tak dobre rozbehol nový cyklus, malo by zmysel pokračovať v spolupráci. Na druhú stranu, nikto nechce skončiť zlým turnajom, takže ani v prípade že kvalifikácia nevyjde by som si nebol istý jeho odchodom. Nebudeme prvýkrát v takejto situácii, Ramsay sa už dvakrát takto rozhodoval, či to ešte potiahne, a oba razy pokračoval.

Slovenskí hokejisti sú už späť na Slovensku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.