GALÉRIA: Monako a Ferrari oslavovali, kniežaťu sa tlačili slzy do očí. Verstappen nikoho nezaujal

GALÉRIA: Monako a Ferrari oslavovali, kniežaťu sa tlačili slzy do očí. Verstappen nikoho nezaujal
Zdroj: Martin Trenkler

Posledný májový víkend je plný prestížnych športových udalostí. V Prahe vrcholia majstrovstvá sveta v hokeji, kde domáci môžu zaznamenať zlatý úspech. Tí, čo dávajú prednosť motorizmu sa v ten istý deň dočkali najprestížnejšej veľkej ceny v kalendári Formuly 1.

Piloti sa stretli v Monaku, kde sa túži dostať každý pravý fanúšik kráľovnej motošportu. V raji milionárov majú preteky vždy špeciálny charakter. Výnimočnosť víkendu podčiarkol triumf domáceho jazdca Charlesa Leclerca na Ferrari, ktorého na pódiu doplnili Oskar Piastri z McLarenu a Leclercov tímový kolega Carlos Sainz. Red Bullu ani Maxovi Verstappennovi preteky nevyšli, keď úradujúci majster sveta skončil šiesty a pre Sergia Peréza to dopadlo ešte horšie - nedostal sa do cieľa.

V Monaku nemohol chýbať slovenský fotograf Martin Trenkler, ktorý pre TVNOVINY.sk opísal celý priebeh prestížnych pretekov. Jeho exkluzívne zábery si môžete pozrieť v našej bohatej galérii.

Triumf domáceho pretekára v Monaku je v dnešnej dobe pomerne nezvyčajným momentom, keďže posledné sezóny patria Red Bullu a Holanďanovi Maxovi Verstappenovi, ktorý si to však tentokrát poriadne vytrpel.

„Domáci miláčik Charles Leclerc si po pár rokoch opäť vyjazdil pole position a konečne aj víťazstvo. Atmosféra v cieli bola naozaj elektrizujúca a slzy do očí sa tlačili aj kniežaťu Albertovi,“ povedal na úvod Martin Trenkler.

Prečítajte si tiež:

Rozladený šampión

Svet Formuly 1 sa aspoň na pretekoch takmer nepretržite točí okolo fenomenálneho Holanďana, ktorý však od začiatku vedel, že toto nebude ten prípad.

„Max Verstappen po kvalifikácii vystúpil z auta a bez zbytočných emócií rovno odišiel do paddocku bez toho, aby vôbec pogratuloval top trojke a v pretekoch vlastne ani nikoho nezaujímal. Napokon mu to je jedno, už od piatku sa najviac tešil na pondelok, kedy bude po šialených pretekoch. Vedel, že jeho Red Bull tentokrát nebude fungovať,“ popísal badateľnú nespokojnosť hviezdneho pretekára.

Napokon, kde inde by malo dôjsť k prerušeniu jeho dominancie, ak nie práve na tomto okruhu.

„Opäť sa ukázalo, že monacká trať nie je stavaná na dnešné monoposty. Sú príliš široké, na pomalé zákruty príliš ťažké a predbiehanie je prakticky nemožné,“ uviedol špecifiká trate.

Prečítajte si tiež:

Ťažké podmienky

Hoci je to najprestížnejšia zastávka v kalendári, fotografi a médiá celkovo, to tak nevnímajú. Podľa Trenklera sa to výrazne zhoršilo od nástupu pandémie koronavírusu.

„Monako od istej chvíle prestalo byť atraktívne na fotenie áut v spojení s krásnou scenériou. Viac vysokých plotov, viac zákazov a príkazov, čoraz horší servis pre médiá a do toho nespoločenské korporátne prostredie paddocku. Ak si neuchmatnete suchú žemľu, tak ste celý deň o hlade. Tímy nás od covidu nadobro odstavili zo svojich priestorov. Monako sa skutočne nikdy nemohlo pochváliť dobrým servisom pre médiá. Moja štrnásta VC Monaka tak bola miernym rozčarovaním,“ neskrýval sklamanie.

Slovák si pamätá časy, keď to na rovnakom mieste fungovalo úplne inak. Vyzerá to tak, že toto obdobie je preč.

„S mojím 83-ročným učiteľom fotografom Rainerom Schlegelmilchom sme spomínali na časy, keď Monako vyzeralo na fotkách ako formulový raj na Zemi. Dnes nenájdete jediné miesto na okruhu, kde by na vás nehučal grafický smog nekonečných reklám sponzorov. No ten pocit, keď vás míňajú monoposty v plnej rýchlosti a doslova lížu každú bariéru, o ktorú sa opierate - to nezažijete nikde inde,“ predsa našiel aj pozitívum.

Prečítajte si tiež:

Neistá budúcnosť

Jedným dychom dodáva, že atmosféru pretekov v Monaku treba vyskúšať na vlastnej koži.

„Stále platí - ak na to máte, Veľkú cenu v Monaku musíte zažiť raz za život. Nadýchať sa atmosféry, vidieť a počuť tie autá, zažiť diskotéku večer na trati v zákrute Rascasse a prechádzať sa po hradnom kopci s výhľadom, aký sa vám nenaskytne ani zo Slavína, ani z prešovskej Kalvárie.“

Budúcnosť prestížnych pretekov je podľa jeho slov pomerne neistá.

„Či táto veľká cena prežije v novej dobe, alebo ju zrušia, je dnes tak 50 na 50. Monako už dávno nie je absolútnou prioritou majiteľov F1, no na tých jachtách sa po večeroch stále rieši aj veľký formulový biznis,“ pokračoval.

Fanúšikov F1, vynímajúc tých, ktorí fandia Maxovi Verstappenovi, určite teší, že Holanďanova dominancia nie je nepretržitá.

„Momentálne je najdôležitejšie, že je Max Verstappen konečne poraziteľný a že síce vyhrá titul, no určite to nebude jednotvárna sezóna. McLaren je najväčším pozitívnym prekvapením roka a Ferrari je tiež v mixe o prvenstvá. Je sa na čo tešiť,“ uzavrel Martin Trenkler. Jeho tvorbu a postrehy zo sveta Formuly 1 nájdete aj na jeho profiloch na YouTube a Instagrame.

Slovenskí fanúšikovia motoristického športu si budú môcť vychutnať exkluzívne priame prenosy najprestížnejšej súťaže F1 na Voyo.

Monako aj Ferrari oslavovali. Pozrite si reportáž.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.