Hoci bol v nominácii, medaila sa mu vzďaľovala. V ceste za českým zlatom zohral kľúčovú úlohu

Radosť českých hokejistov vo finále MS.
Radosť českých hokejistov vo finále MS. Zdroj: TASR/AP

Na majstrovstvá sveta sa dostal ako náhradník. Počas turnaja prenechal miesto hviezdam z NHL a takmer prišiel o zlatú medailu. Všetko sa zmenilo a teraz sa stal skrytým hrdinom celého národa.

Celé Česko oslavuje historický zisk titulu majstrov sveta na domácej pôde. Hlavnými hrdinami finále boli brankár Lukáš Dostál a autor prvého gólu David Pastrňák. V ňom však napísal pozoruhodný príbeh obranca, ktorý už na turnaji ani nemal byť.

Domáce majstrovstvá sveta sú obrovským lákadlom. Potvrdilo sa to aj tentokrát. Pozvánku prijali všetci, ktorí ju dostali. Tréner Radim Rulík pri záverečných rezoch pred štartom turnaja vyškrtol aj hokejistov zo zámoria. Na šampionát sa nedostal napríklad Filip Zadina zo San Jose, Tomáš Nosek z New Jersey či hráč St. Louis Jakub Vrána.

Skúsený kouč sa nepozeral na klubovú príslušnosť, ale na prednosti jednotlivých hráčov a napokon to vyskladal najlepšie ako mohol. Na zoznam „vyvolených“ sa dostal aj obranca Komety Brno Jan Ščotka, ktorý vedel, že s tímom cestuje v pozícii náhradníka.

Prečítajte si tiež:

Prenechal miesto hviezdam

Každý tím mohol mať na súpiske maximálne troch brankárov, osem obrancov a 14 útočníkov. Česi držali od začiatku tri voľné miesta pre hviezdne posily z NHL. Dôrazný zadák s tímom len trénoval a trpezlivo čakal na veľký moment, ktorý mohol prísť kedykoľvek. Nielen počet hráčov na súpiske, ale aj množstvo držiteľov hráčskych akreditácií je na majstrovstvách sveta obmedzený.

Voľné miesta pripadli Martinovi Nečasovi z Caroliny a spoluhráčom z Bostonu Davidovi Pastrňákovi a Pavlovi Zachovi. To znamenalo, že šanca v zápase na domácich majstrovstvách sveta je pre Ščotku stratená.

Po príchode dvojice z Bostonu sa musel svojej akreditácie vzdať, aby sa k tímu mohli pripojiť obe hviezdne mená z NHL. Pre obrancu Komety Brno to znamenalo, že už nemohol trénovať na ľade s tímom a v kondícii sa udržiaval len v posilňovni.

„Keď to človek zistí, je to smutné. Potom sme všetci dostali možnosť ostať, čo sa neodmieta, pretože je to zážitok pre všetkých,“ uviedol Jan Ščotka pre Sport.cz.

Každým zápasom sa Česi kráčali k cennému kovu. Výrazne ich k nemu priblížil práve Pavel Zacha, ktorý strelil jediný gól štvrťfinále proti USA. Dôrazný obranca vedel, že aj keby sa to jeho krajanom podarí, on si na medailu nesiahne, pretože oficiálne už nebol súčasťou tímu.

Prečítajte si tiež:

Neštandardný krok

V semifinále proti Švédsku (7:3) prišiel moment, keď český obranca Jan Rutta zasiahol do hlavy protihráča. Rozhodcom na ľade tento zákrok ušiel, ale disciplinárnej komisii už nie, a tak udelila zadákovi San Jose stopku a vo finále nastúpiť nemohol. Zranený bol aj Jakub Krejčík.

Realizačný tím tak musel urobiť závažné rozhodnutie. Pravidlá umožňovali dopísať na súpisku ďalšieho hráča, len v prípade, že niekoho iného z nej vyškrtnú. Tréneri to využili a namiesto útočníka Jakuba Fleka, ktorý bojoval s chorobou, dopísali práve Ščotku.

„Bolo to tak narýchlo, že som to ani nestihol spracovať. Prvý pocit bol úplná nervozita. Nehral som dlhšiu dobu a mal som strach, ako to bude,“ popísal, čo sa dialo v jeho vnútri.

Hoci sám nečakal, že by do stretnutia aj zasiahol, stalo sa. Po troch týždňoch bez zápasu sa ocitol v dueli, ktorý znamenal takmer všetko pre celý národ. V prvej tretine stihol odohrať štyri minúty a následne sa už na ľade neobjavil.

„Nemám to nikomu za zlé. Som hlavou v nebesiach, čo sa to vlastne deje,“ uviedol po finálovom zápase.

Pozrite si rozhovor s Jurajom Slafkovským pred štartom MS.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme MS v hokeji 2024

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.