Z podujatí sú vylúčení, no v rebríčku stúpajú. IIHF zaviedla v prípade Ruska a Bieloruska paradoxný krok

Prezident IIHF Luc Tardif.
Prezident IIHF Luc Tardif. Zdroj: Profimedia.sk

Po šampionáte v Česku sa postavenie Slovenska v rebríčku Medzinárodnej hokejovej federácie nezmenilo.

Rebríček Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) sa upravuje každoročne po majstrovstvách sveta. Jednotlivé krajiny v ňom získavajú body za umiestnenia na najvýznamnejších podujatiach. Po šampionáte v Česku sa postavenie Slovenska nezmenilo. Stále sme na deviatom mieste.

Ziskom titulu majstra sveta si pomohli Česi, ktorým aktuálne patrí štvrtá priečka. Pred štartom MS boli na ôsmom mieste. Do rebríčka sa započítava posledných päť umiestnení z veľkých turnajov.

Na jeho základe sa určuje zloženie skupín na majstrovstvách sveta na nasledujúci rok či prime miestenky na olympiádu. Účasť pod piatimi kruhmi automaticky získa prvých osem krajín a usporiadateľ OH. Zvyšné tri sa rozdelia v kvalifikácii.

V auguste sa jedna zo skupín uskutoční aj v Bratislave. Naša reprezentácia v nej narazí na Kazachstan, Rakúsko a Maďarsko.

Prečítajte si tiež:

Rusko stúpa aj bez účasti na MS

Po tohtoročnom šampionáte sa prepadli napríklad Švédi či Nemci. Nemecko spadlo o tri miesta a patrí mu ôsma priečka.

Pri pohľade na poradie krajín zrejme každého upúta, že Rusko je druhé, rovno za vedúcou Kanadou. Nie je to omyl. Rusko v rebríčku stále stúpa, hoci už tri roky nehrá na podujatiach pod hlavičkou IIHF.

Medzinárodná hokejová federácia sa rozhodla, že počas trvania ruskej vojnovej invázie na Ukrajine, respektíve do momentu, kedy nepovolí Rusom a Bielorusom návrat na medzinárodné podujatia, prideľuje obom krajinám body automaticky.

Predíde tak situácii, že by Rusko opustilo elitnú kategóriu majstrovstiev sveta, ak by ich vylúčenie trvalo príliš dlho. Ako pripomenul portál Sport.cz, tento krok ukazuje, ako veľmi je Rusko pre IIHF dôležité.

Pozrite si české oslavy na námestí:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.