Nechýba len Mak a Čavrič, experti vytiahli ešte jedno meno. Vyzdvihli nomináciu „nového“ Hamšíka (anketa)

Ladislav Borbély a Stanislav Šesták
Ladislav Borbély a Stanislav Šesták. Zdroj: TASR - Dano Veselský/TASR - Martin Baumann

Hokejový ošiaľ je za nami a pozornosť fanúšikov sa obracia do Nemecka. Futbalové EURO je za rohom a v pondelok sme spoznali širšiu nomináciu trénera Calzonu. S Ladislavom Borbélym a Stanislavom Šestákom sme zhodnotili 32-členný menoslov.

Skúsené opory aj nováčikovia. Francesco Calzona povolal do prípravného kempu v Rakúsku 32 hráčov. Nechýbajú medzi nimi stálice ako Milan Škriniar, Stanislav Lobotka či Juraj Kucka.

Priestor sa ukázať však dostane aj viacero debutantov ako Dominik Hollý, Matúš Kmeť a Tomáš Rigo. Pozvánku dostal aj 18-ročný talent Feynoordu Rotterdam Leo Sauer.

V nominácii chýba meno Róberta Maka, ktorý po prípravných zápasoch proti Rakúsku a Nórsku skritizoval hlavného trénera našej reprezentácie. Debut v národnom tíme si neodkrúti ani bývalý kanonier Slovana Bratislava Aleksandar Čavrič, ktorý získal slovenské občianstvo len nedávno.

Širšiu nomináciu pred kontinentálnym šampionátom sme zhodnotili so známym odborníkom aj bývalým reprezentantom.

Prečítajte si tiež:

Čavrič a Mak by boli prínosom

Ako hodnotíte 32-členný menoslov, ktorý pocestuje na prípravný kemp, po ktorom sa vykryštalizuje záverečná nominácia na EURO?

Ladislav Borbély: „V zásade zachytáva celú reálnu hráčsku ponuku slovenského futbalového trhu. Nie je sa veľmi o čom baviť. Predsa len, Slovensko má určité personálne limity. Takže si myslím, že tých 32 hráčov zachytáva celú paletu ponuky. Samozrejme, je to absolútna kompetenčná zóna hlavného kouča, ktorý má plné právo si zvoliť hráčov, ktorí zodpovedajú jeho konceptu, a o ktorých je presvedčený, že ho môžu realizovať. Ale je to spojené aj s osobnou zodpovednosťou za tieto personálne výbery. Ale tie sa budú hodnotiť až po šampionáte.“

Stanislav Šesták: „Čo sa týka nominácie, žiadne obrovské prekvapenia tam nie sú.“

Čo hovoríte na absenciu Čavriča a Maka? Jeden po získaní občianstva nepricestoval na zraz, druhý po prípravných zápasoch skritizoval trénera Calzonu. Nebudú nám na šampionáte chýbať? Alebo potreboval týmto Calzona vyslať nejaký odkaz?

Ladislav Borbély: „Osobne si myslím, že Čavrič v tej forme, v ktorej odchádzal zo Slovana, by bol určite prínosom ofenzívnej formácie slovenskej reprezentácie. To, že v dôsledku určitých komunikačných šumov sa to nezrealizovalo, je už možno téma mimo šampionátu. No určite je to impulz, že komunikačné stratégie zväzu by mali byť efektívnejšie. Čo sa týka Maka, je to opäť vec hlavného trénera. Môj názor je, že bude chýbať, pretože v útočnej formácii sme pomerne labilní a dosť nevýrazní. Keď vychádzame z dátovej analýzy alebo štatistík, tak určite by bol Mak prínosom. Musíme nechať priestor na rozhodnutia kouča, pretože zasahovať do toho zvonku považujem za neprofesionálne. Ale pokiaľ sa tie absencie prejavia ako relevantné vzhľadom na dosiahnuté výsledky, môžeme sa o tom veľmi striktne baviť.“

Stanislav Šesták: „K Makovi a Čavričovi by som pridal aj Martina Valjenta, ktorý šancu v národnom mužstve nedostáva už pri štvrtom-piatom trénerovi. Calzona ukazuje impulz, že preňho je prioritnejšie mať dobrý, zdravý kolektív než nejaké nevyriešené spory alebo urazených hráčov. V konečnom dôsledku musí byť tím súdržný, musí zabrať nie jednotlivec, ale tím. Budú tam aj s kempom spolu vyše mesiaca. Zažil som si majstrovstvá sveta aj Európy. Viem, že keby tam bol niekto ofučaný alebo by tam škrípalo niečo nevydiskutované, podobne ako s Robom Makom alebo Valjentom, nebolo by to dobré.“

Prečítajte si tiež:

Hamšíkov nasledovník?

Sú v nominácii pre vás nejaké prekvapenia? Chýbajú vám tam niektoré mená alebo, naopak, je tak niekto, koho ste nečakali?

Ladislav Borbély: „To si nemyslím. Ešte raz musím zdôrazniť, že ponuka slovenského futbalového trhu pre reprezentačné účely je limitovaná a tá 32-ka obsahuje aj tie limity, aj tie možnosti.“

Stanislav Šesták: „V pozitívnom smere som prekvapený z toho, že tréner dal do nominácie Tomáša Riga, napriek tomu, že na žiadnom zraze doteraz nebol. Počul som o ňom, že má super fazónu. Ostrava postúpila aj do kvalifikácie európskych pohárov. Mal fantastickú sezónu a hovoria o ňom ako o nasledovníkovi Mareka Hamšíka. Možno nás prekvapí aj ďalej a dostane sa aj do tej užšej nominácie.

Markíza žije prípravami na EURO. Rôzne akcie budú môcť fanúšikovia zažiť na vlastnej koži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.