Zarobené milióny a turnajové tituly nestačia. Svetová tenisová desiatka odôvodnila, prečo po sezóne končí

Danielle Collinsová
Danielle Collinsová. Zdroj: AP Photo/Antonietta Baldassarre

Zažíva životnú sezónu a patrí medzi najlepšie tenistky na svete. Američanka Danielle Collinsová však napriek tomu po sezóne zavesí raketu na klinec.

Má 30 rokov, čo v súčasnosti rozhodne nie je vek, v ktorom elitní tenisti odchádzajú do športového dôchodku. Danielle Collinsová je však napriek tomu presvedčená, že po aktuálnej sezóne ukončí kariéru. 

Môže ísť o paradox, je totiž v životnej forme. Tento rok vyhrala 35 zo 45 zápasov, ovládla prestížny turnaj v Miami a v rebríčku WTA jej patrí desiata priečka. 

Američanka sa o svojom rozhodnutí rozpísala počas prebiehajúceho Roland Garros vo svojom stĺpčeku pre BBC

Prečítajte si tiež:

Rodina a normálny život

Hlavným faktorom, prečo zavesí raketu na klinec, je túžba po tom mať rodinu. „Môcť mať rodinu je náročné, keď vaša kariéra závisí od vášho tela. Bolo by obzvlášť ťažké pomýšľať na tenis počas tehotenstva. Okrem toho trpím chronickými zdravotnými problémami - reumatoidnou artritídou a endometriózou, ktoré môžu ovplyvniť plodnosť a schopnosť mať deti,“ píše Collinsová.

Ďalej uvádza, že podľa výskumov 30 až 50 percent žien s endometriózou má problémy s plodnosťou. „Navyše, čas nie je na mojej strane,“ dodáva s tým, že lekári jej odporúčajú pokúšať sa o dieťa čo najskôr.

Okrem toho sa Collinsová dotkla aj stránky profesionálneho tenisu, ktorú si množstvo ľudí neuvedomuje. Hráči totiž strávia na cestách väčšinu roka. 

„Cestovanie je neskutočne náročné a človek nemá možnosť viesť normálny život. Svadby, pohreby, rozlúčky so slobodou sú veci, o ktoré som musela prísť. Strávila som veľa dní v smútku, chýbali mi priatelia a rodina, cítila som sa izolovaná a netešilo ma, že nemôžem žiť normálny život,“ priznáva svetová desiatka. 

Zdôraznila však, že tenis jej dal v živote možnosti, ktoré by inak nemala. No sama tvrdí, že je pripravená na ďalšiu kapitolu.

„Som neskutočne vďačná za svoju kariéru. Je to neuveriteľná príležitosť. Ale tenis nie je večný. Vždy som vedela, že chcem, aby moja tenisová kariéra bola krátka, sladká a nezabudnuteľná,“ uzatvára Collinsová.

Naše tenisové a bedmintonové nádeje jasajú. V Košiciach otvorili Národné tréningové centrum:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Tenis

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.