Vyhliadli si ho z Niké ligy, on im vystrieľal titul. Nenominácia na EURO náš veľký talent nemrzí (rozhovor)

Tomáš Bobček
Tomáš Bobček Zdroj: Facebook Lechia Gdansk

Vyhliadli si ho z Niké ligy, zaplatili stotisíce a poslali poňho súkromné lietadlo. On ich dôveru nesklamal a vystrieľal im titul. Oslavy ho síce mierne sklamali, no tesná nenominácia na EURO ani náhodou. Veď jeho čas ešte len príde.

Tomáš Bobček bol ešte pred rokom iba mladou nádejou Ružomberka, no za ostatných 365 dní jeho kariéra nabrala zaujímavý zahraničný smer a ten ho doviedol až do širšej nominácie reprezentačného trénera Calzonu pred Eurom.

Na šampionát to síce mladíkovi nevyjde, no zdá sa, že pozvánka do reprezentácie bude už čoskoro skutočnosťou. Kariéra rodáka z obce Lúčky totiž naberá na tempe a už od budúceho roka by sa mal stať novým slovenským zástupcom v prestížnej európskej lige.

Zvrat v hodine dvanástej

Bobček futbalovo vyrástol pod Čebraťom a v slovenskej najvyššej futbalovej súťaži dostával postupne priestor rozvíjať svoj nesporný talent. Ten naplno ukázal na jar 2023, kedy patril medzi najlepších hráčov „Ruže“ a piatimi gólmi upútal na seba pozornosť aj zo zahraničia.

Napriek tomu nešlo letné prestupové obdobie tak, ako by bol dúfal. Čiastočne za to mohlo aj zranenie, no a hoci sa netajil túžbou vyskúšať si zahraničie, konkrétna ponuka dlho na stole nepristávala. Všetko sa však zmenilo doslova v posledných hodinách transferového okna.

„Počul som iba také šumy ale nič seriózne, takže už som aj prestával dúfať a bral to tak, že ma čaká sezóna v Ružomberku. Na poslednú chvíľu v samom závere prestupového okna potom však zrazu prišiel agent s ponukou,“ spomína na úvod našej debaty pre TVNOVINY.sk Tomáš.

Mladého kanoniera si totižto vyhliadol tradičný poľský celok Lechia Gdansk, ktorý zaňho na poslednú chvíľu vysolil 600-tisíc a Ružomberok okamžite predával. Vtedy stále iba 21-ročný mladík sa nestihol ani čudovať, a už sedel v súkromnom lietadle smerujúcom na sever od Tatier.

„V Lechii mali o mňa vážny záujem, čo dokazuje aj to lietadlo, ktoré po mňa poslali, aby sa všetko stihlo pred zavretím prestupového okna. Zbehlo sa to rýchlo, možno za 24 hodín od toho telefonátu s agentom som už podpisoval zmluvu.“

Prečítajte si tiež:

Do plných hneď od začiatku

Lechia Gdansk je tradičným prvoligovým poľským tímom, ktorému sa však na jar 2023 podarilo nešťastne z Ekstraklasy vypadnúť. Nasledovala prestavba kádra a nová slovenská posila tak od pristátia na letisku počúvala iba jedno slovíčko.

„Prestup sa upiekol tak rýchlo, že som si ani nestihol naštudovať situáciu Lechie v tabuľke. Hneď od prvých momentov v Poľsku som však začal počúvať slovo postup. Bol to jasný cieľ sezóny,“ hovorí Bobček, ktorý hneď od začiatku začal napĺňať to, čo sa od predsezónnej posily očakáva.

„Už prvý zápas som sa cítil super, mal som jednu tutovku, ale súperov brankár mi tú hlavičku bravúrne vychytal. Následne mi veľmi vyšiel zápas v Katoviciach. Dal som tam dva góly, čo mi pomohlo čo sa týka sebavedomia, ale aj začlenenia do kolektívu.“

Prečítajte si tiež:

Zlepšenie po všetkých stránkach

Od výborného štartu v zelenobielom drese sa Bobček odrazil aj do zvyšku sezóny. Vyšli mu najmä zimné mesiace a napokon v sezóne nastrieľal ešte ďalších desať gólov, z toho sedem v lige.

„Zlepšil som sa tu vo všetkých smeroch, no najviac v tom streleckom. Viac som sa vžil do role čistokrvného útočníka. Ako deviatka som v každom zápase musel byť v šestnástke, pripravený zakončiť. Nikdy som toľko gólov v sezóne nedal, no mohlo ich byť aj viac a viem, že je na čom pracovať,“ hovorí odhodlane rodák z Lúčiek a následne prezrádza aj rozdiely, ktoré si všimol medzi prvou slovenskou a druhou poľskou ligou.

„Niké liga je trochu tvrdšia, viac do tela. V Poľsku to je omnoho technickejšie a asi aj rýchlejšie. Príde mi, že v Ružomberku som mal na všetko o trochu viac času ako tu. Taktiež tu vidím lepší prístup ku regenerácii. Samozrejme, nie je to Manchester City, ale starostlivosť o zdravie hráčov je v Lechii skvelá. Fyzioterapeuti i maséri sú vždy po ruke.“

Prečítajte si tiež:

Oslavy mohli byť aj dlhšie

Lechia napokon svoju snahu doviedla nielen do zdárneho postupového, ale rovno aj majstrovského konca. So ziskom 68 bodov zvíťazila v lige a od budúceho roka sa tak vráti do Ekstraklasy, kde patrí. Pre Tomáša Bobčeka to bol nepochybne snový záver prvej poľskej sezóny, no čerešnička na torte mu trochu chýbala.

„Vedel by som si to predstaviť aj intenzívnejšie oslavy. Získali sme to dokonca doma v derby proti Arke, ale hralo sa neskoro a kým sme sa dali po zápase dokopy a došli do mesta, do svitania už veľa času neostalo. Ďalší deň ešte boli nejaké dozvuky v partiách, ale to bolo celé, ani žiadne odmeny či výlet,“ smeje sa mladý Slovák, ktorý sa však už začína pozerať smerom na novú sezónu.

„Teraz budem týždeň doma na Lúčkach a potom si pôjdem oddýchnuť do Grécka, kde sa aj pomaly začnem chystať na letnú prípravu v Gdansku. Ešte sme sa nebavili o mojej úlohe ďalej, uvidím na prvom tréningu, kde sa budeme rozprávať s trénermi. Verím však, že ma chcú a v ďalšej sezóne dostanem možnosť aj v Ekstraklase ukázať, čo vo mne je.“

Prečítajte si tiež:

Repre už na jeseň?

Po výbornej sezóne v zahraničí mohol Tomáš právom poškuľovať aj po nominácii na prípravný kemp na EURO, no napokon sa tam tesne nezmestil a tréner Calzona ho zaradil iba medzi náhradníkov. Ťažkú hlavu si však z toho ani náhodou nerobí.

„Vôbec nie som sklamaný. Počas jari som sa síce cítil dobre, ale vedel som, že som mal aj nejaké slabšie zápasy a treba popracovať na konzistencii. EURO vybojovali v kvalifikácii iní hráči a zaslúžia si zahrať si ten turnaj,“ pokorne hovorí 22-ročný útočník a pritom sa pozerá skôr na jeseň.

„Na svoju šancu si počkám a verím, že príde, keď sa presadím aj v Ekstraklase. Ambície na najbližšieho polroka sú teda jasné, bude to o stabilnom hraní v novej, lepšej lige a potom by sa mohlo podariť aj prebojovanie na reprezentačný zraz.“

Diváci na Slovensku sa môžu na blížiace majstrovstvá Európy naladiť aj naším dokumentom Cesta na EURO.

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti