V Buenos Aires odhalili sochu legendárneho Diega Maradonu

Socha Diega Maradonu.
Zdroj: TASR/AP

Tá zachytáva jeho slávny druhý gól do siete Anglicka na MS 1986.

Pri príležitosti 58. narodenín Diega Armanda Maradonu odhalili v Buenos Aires sochu legendárneho argentínskeho futbalistu. Tá zachytáva jeho slávny druhý gól do siete Anglicka na MS 1986. 

Maradona oslavoval narodeniny už v utorok 30. októbra, no odhalenie 2,8 metra vysokej bronzovej sochy museli odložiť o deň neskôr pre silný dážď.


Zdroj: YouTube/Ruptly

Socha sa nachádza v blízkosti štadióna v Buenos Aires, na ktorom hráva domáce zápasy klub Argentinos Juniors. Práve v jeho drese odštartoval "Božský Diego" v roku 1976 svoju bohatú hráčsku kariéru.

O desať rokov neskôr v Mexiku už ako kapitán doviedol argentínsku reprezentáciu k zisku zatiaľ posledného titulu majstra sveta.

Vo štvrťfinálovom súboji MS 1986 proti Anglicku dal gól najprv slávnou "božou rukou", no ten najmagickejší okamih prišiel až o dve minúty neskôr, keď si spravil z protihráčov slalomové bránky a po úchvatnom sóle cez viac ako polovicu ihriska po druhý raz prekonal brankára Petra Shiltona.

Tento zásah zvolila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) v roku 2002 za Gól storočia. Autor skulptúry Jorge Martinez uviedol, že gól bol aj inšpiráciou pri tvorbe sochy slávneho argentínskeho špílmachra. "Bol to významný míľnik v argentínskej histórii," povedal.

Sochu umiestnili na terasu vedľa nástennej maľby vyobrazujúcej Maradonu v červenom drese Argentinos Juniors.

Samotný Maradona sa na jej odhalení nezúčastnil. Jeden z najlepších futbalistov histórie v súčasnosti pracuje ako tréner mexického druholigistu Dorados de Sinaloa. Informáciu priniesla agentúra AP. 

Maradonov gól cez polovicu ihriska


Zdroj: YouTube/forfunny59

BUENOS AIRES/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti