VEĽKÁ GALÉRIA: Kanada priniesla návrat šampióna na trón aj premiérové pódium Mercedesu. Preteky komplikoval dážď

VEĽKÁ GALÉRIA: Kanada priniesla návrat šampióna na trón aj premiérové pódium Mercedesu. Preteky komplikoval dážď
Zdroj: Martin Trenkler

Okrem víťaza mal určite obrovskú radosť Russell, ktorý zvíťazil v sobotnej kvalifikácii a v nedeľu vyjazdil pre svoj tím prvé pódium v sezóne.

Sezóna Formuly 1 pokračovala počas víkendu za morom. Piloti sa stretli v Kanade, kde boli na programe deviate preteky ročníka. Ovládol ich Holanďan Max Verstappen na Red Bulle, ktorého na pódiu doplnili Lando Norris z McLarenu a George Russell z Mercedesu.

Okrem víťaza mal určite obrovskú radosť Russell, ktorý zvíťazil v sobotnej kvalifikácii a v nedeľu vyjazdil pre svoj tím prvé pódium v sezóne.

Na okruhu počas nedele nechýbal slovenský fotograf Martin Trenkler. Jeho exkluzívne zábery si môžete pozrieť v našej veľkej galérii.

Slovák si svoje cesty na preteky kráľovnej motoršportu plánuje s dostatočným predstihom. Tentoraz to bolo trochu inak. Stihol hneď dva motoristické podujatia.

„Veľká cena Kanady bola pre mňa tak trochu bláznivý spontánny nápad, ktorý sa zrodil v hlave vo štvrtok pred samotnými pretekmi. Bol som v tej chvíli v USA na okruhu Mid-Ohio, kde som fotil Svetový šampionát cestovných vozidiel TCR World Tour,“ povedal na úvod pre TVNOVINY.sk Martin Trenkler.

Pred prácou na kanadskom okruhu musel absolvovať dlhú cestu autom, v ktorom s ním bol aj majster sveta.

„S kolegom Andym, ktorý dlhé roky pracoval ako tlačový hovorca tímov v F1 (a teraz v TCR) sme si povedali, že v sobotu po "našich" pretekoch pôjdeme autom 10 hodín cez noc do Montrealu na nedeľnú Veľkú cenu. Pridal sa k nám do auta aj Mikel Azcona, Majster sveta cestovných vozidiel,“ priblížil.

Prečítajte si tiež:

Daždivé počasie

Preteky ovplyvnilo daždivé počasie, ktoré potrápilo jazdcov aj fotografov. Jeden z nich dokonca výnimočne dostal dvojitú úlohu v tíme Ferrari.

„Ráno nás privítal slušný dážď a ja som po takmer prebdenej noci na upršaných cestách trochu tŕpol, ako to celé dám. Okolo trate sme si užili blato a mláky po členky a hlavne nikto netušil, či, kedy a odkiaľ príde ďalší dážď. Dokonca fotograf tímu Ferrari má tento rok nezvyčajnú spojenú úlohu referovať každých pár minút od trate tímu, aký je stav počasia a vozovky.“

Slávnej talianskej stajni preteky vôbec nevyšli. „Netreba pripomenúť, ako Ferrari dopadlo v samotných pretekoch a že zo seba opäť spravili šašov. Ale určite nie kvôli môjmu kolegovi,“ uviedol Trenkler.

Zábery z nehody

Preteky na kanadskom okruhu sú pomerne špecifické a Slovák, ktorý navštevuje VC pravidelne ho dokonca prirovnal k okruhu v Monaku.

„Autá vás tu míňajú v šialených rýchlostiach a tesne, asi ako v Monaku. Kľukatá trať v mestskom parku na ostrove uprostred rieky sv. Vavrinca je fotogenická.“

Trenklerovi sa podarilo nafotiť pár záberov po havárii Logana Sargeanta, ktorý preteky nedokončil.

„V istom momente som spoza stromov začul náraz o stenu a keď som za pár sekúnd pribehol na miesto činu, uprostred trate stálo havarované auto Logana Sargeanta. Floriďana mám pritom paradoxne nafoteného v týchto situáciách zo všetkých pretekárov najviac,“ pochválil sa.

Prečítajte si tiež:

Prvé pódium Mercedesu

Z triumfu na veľkej cene sa opäť tešil domintný Max Verstappen z Red Bullu, ktorý nedal konkurencii prakticky žiadnu šancu. Na pódiu ho doplnili Lando Norris z McLarenu a George Russell z Mercedesu, ktorý vybojoval pre svoj tím prvé pódium v sezóne. Po výhre v kvalifikácii však určite chcel dosiahnuť viac.

„Max majstrovsky ovládol preteky. Od trate síce nemáte prakticky žiaden prehľad, no niektoré tesné "naháňačky" boli skvelé na sledovanie. Najväčšie ovácie zožal nesmierne obľúbený Lando Norris, ktorý skončil druhý. Na Russellovi bolo vidieť trochu sklamanie, no zároveň asi aj úľavu z pódiového miesta. Úľavu si očividne dožičili aj mnohí diváci, keďže závan marihuany bolo cítiť aj počas fotenia pódiových osláv,“ uviedol jediný Slovák v kolotoči F1.

Na Veľkú cenu Kanady zavítal šestnástich rokoch a z návratu na zámorský okruh mal radosť.

„V Montreale na F1 som bol naposledy v roku 2008, keď Robert Kubica vyhral svoje jediné preteky. Bolo fajn vrátiť sa sem po toľkých rokoch. Teraz mám pred sebou ešte deväť hodín za volantom späť do USA, odkiaľ letím domov. Najbližšie ma čaká zvyšok európskej sezóny, počnúc Veľkou cenou Španielska,“ uzavrel Martin Trenkler. Jeho tvorbu a postrehy zo sveta Formuly 1 nájdete aj na jeho profiloch na YouTube a Instagrame.

Priame prenosy z pretekov počas celej sezóny F1 môžete sledovať na Voyo.

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti