Okolo Slovenska aj so Saganom už budúci týždeň. Pozrite si, či cyklistický festival navštívi aj vašu obec

Dojazd etapy Okolo Slovenska 2022 v Trnave
Dojazd etapy Okolo Slovenska 2022 v Trnave Zdroj: TVNOVINY.sk/Peter Matis

Preteky Okolo Slovenska sú jednou z najväčších každoročne usporadúvaných športových akcií našej krajiny. Tento ročník bude ešte zaujímavejší aj vďaka účasti legendárneho Petra Sagana a počas piatich etáp cyklistický festival navštívi množstvo obcí od Dunaja až po Tatry.

Edícia s poradovým číslom 68 odštartuje už budúci týždeň, konkrétne v stredu 26. júna v Dunajskej Strede. Prvá etapa bude pozostávať z tímovej časovky, netradičnej disciplíny, ktorá sa na našich pretekoch neobjavila už desať rokov.

Štartovať aj finišovať sa bude v spomenutom 22-tisícovom okresnom meste, keď si pretekári strihnú akési kolečko na Slovakia Ring a naspäť, takže diváci sa tu môžu tešiť na celodennú slávnosť a niekoľkohodinový sprievodný program.

Prečítajte si tiež:

​Zvyšné štyri etapy už budú v znamení klasických pretekov s hromadným štartom. V druhý deň čaká na pretekárov atraktívna trasa medzi štartovou Nitrou a cieľom v Hlohovci.

Po slávnostnom štarte na Ulici Milana Rastislava Štefánika si to pelotón namieri von z mesta postupne smerom na Jelšovce, Hrušovany, Ludanice, Havran, Pieštany, Krakovany, Košariská, Dlhý vršok, Babulicov Vrch, Myjavu, Poľanu, Vrbovce, Sokolovce, Jalšové a atraktívny finiš prebehne na prudkých sklonoch kopca k hlovockému kaštieľu.

Tretia etapa bude rovinatejšia a o dobrý výsledok tu zabojujú šprintéri. Odštartuje sa o jednej popoludní na Námestí Slobody v Piešťanoch a postupne sa pretekári dostanú cez Krakovany, Čachtice, Hrubú Stranu, Moravské Lieskové, Dolné Srnie, Trenčianske Bohuslavice, Dúbravu, Hrabovku, Borčice, Bohunice a Bolešov až do Dubnice nad Váhom a končiť sa bude na Bratislavskej ulici.

Prečítajte si tiež:

​Štvrtý deň na pretekoch bude už patriť pretekárom obľubujúcim kopce. Etapa odštartuje v obci Partizánske a po dlhých 183,5 kilometroch bude finišovať v Ružomberku pri ZŠ Sv. Vincenta. Trasa pritom navštívi aj Oslany, Veľké Pole, Žarnovicu, Žiar nad Hronom, Kremnicu či Liptovskú Osadu a jazdci budú musieť pokoriť stúpania na Nevolné, Krahule, Šturec či Donovaly.

Absolútne finále je potom pripravené na šesť-kilometrovom okruhu okolo Ružomberka, pri ktorom pelotón dvakrát vybehne aj na Kalváriu. Diváci na tomto kopci tak budú akciu vidieť dvakrát a navyše je pravdepodobné, že tu prebehnú aj útoky favoritov.

O celkovom poradí pretekov a víťazoch všetkých klasifikácií sa následne rozhodne v nedeľu 30. júna v kráľovskej tatranskej etape. Po štarte v Liptovskom Mikuláši zamieri pelotónom do našich najvyšších hôr a po prelezení Starého Smokovca absolvuje tri okruhy s dlhým, osemkilometrovým výjazdom na Štrbské Pleso. K slovu sa tu tak dostanú vrchári.

Prečítajte si tiež:

Na štarte to najlepšie zo Slovenska

Na štartovej čiare v Dunajskej Strede by sa malo predstaviť to najsilnejšie, čo naša cyklistická scéna ponúka. Najviac pozornosti sa samozrejme bude sústrediť na slovenskú zostavu Pierre Baguette, v ktorej strede sa predstaví aj Peter Sagan. Pôjde zrejme o absolútnu derniéru slovenskej ikony na cestných pretekoch na našom území.

V akcii však bude aj náš druhý kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica, aktuálny majster Slovenska Matúš Štoček v drese českého ATT, momentálne najlepší Slovák v svetovom rebríčku Lukáš Kubiš v českej zostave Elkov-Kasper a taktiež náš najväčší talent a momentálne jediný cyklista spod Tatier jazdiaci v top lige sveta, Martin Svrček.

Prečítajte si tiež:

​Ten sa našich pretekoch predstaví v drese jedného z najlepších svetových tímov Soudal - Quick-Step. Práve táto belgická zostava bude veľkým favoritom na víťazstvo v úvodnej tímovej časovke a ak Svrček vydrží Štrbské Pleso, môže byť vážnym kandidátom na celkové víťazstvo. Okrem Soudalu sa z absolútnej elity sveta predstavia aj ďalšie tri tímy v podobe Jayco-AlUla, Lotto Dstny a Cofidisu, pričom sa všetky štyri tieto zoskupenia ukážu aj v júli na Tour de France.

Sledujte priame prenosy zo všetkých zápasov futbalového európskeho šampionátu na televíznych staniciach Markíza, Dajto i na streamovacej službe Voyo.

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Cyklistika

Súvisiace témy

Dôležité udalosti