Prezident SFZ vniesol viac svetla do kauzy okolo Čavriča. Má či nemá občianstvo?

Aleksandar Čavrič
Čavrič donedávna obliekal dres Slovana Bratislava. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Dlho sa hovorilo o tom, že Slovensko by mohol reprezentovať Aleksandar Čavrič. Srbský rodák strávil posledné roky v Slovane Bratislava a neraz vyjadril túžbu obliecť si slovenský dres. Raz už v nominácii bol, no na zraz neprišiel. Má už slovenské občianstvo a mohol by reprezentovať našu krajinu už teraz? Odpoveď poskytol prezident SFZ Ján Kováčik.

Slovenskí futbalisti sa už naplno koncentrujú na európsky šampionát v Nemecku. Odpoveď na otázku, kto sa dostane do záverečnej nominácie sme dostali v piatok. Vyvolala mnoho diskusií, ale viacerí sa zhodli na tom, že tréner zobral to najlepšie, čo mal k dispozícii.

Vítanou posilou pre Slovensko mohol byť aj srbský rodák Aleksandar Čavrič, ktorý posledné roky kariéry strávil v Slovane Bratislava. Následne prestúpil do Japonska. Ofenzívny univerzál v minulosti viackrát vyjadril túžbu obliecť si reprezentačný dres Slovenska.

Bol k tomu blízko v marci, keď ho tréner Francesco Calzona zaradil do nominácie, ale na zraz napokon nepricestoval, čo sa príliš s pochopením nestretlo. Okamžite sa začali ozývať hlasy, že by na Eure nemal byť a napokon ani nebude.

Prečítajte si tiež:

Občianstvo riešil aj minister

Tesne pred zverejnením nominácie sa objavili informácie, podľa ktorých Čavrič ani nemal vybavené administratívne záležitosti potrebné na to, aby mohol nastúpiť v slovenskom drese.

Viac svetla do tejto kauzy vniesol prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik v podcaste VAR.

„Aleksandar Čavrič má slovenské občianstvo a mal ho už pred marcovým zrazom. Má ho na ambasáde v Japonsku. Mohol si ho prebrať na Slovensku alebo na ambasáde. Musí si ho však prevziať osobne a nemôže to prevziať nikto iný,“ uviedol prezident SFZ.

Ďalej vyvrátil špekulácie o tom, že by sa táto administratíva spomalila na strane zväzu. „Celý proces bol zrealizovaný pred marcovým zrazom. Niekoľkokrát som sa stretol s pánom ministrom Matúšom Šutajom Eštokom, ktorý bol veľmi ústretový, pretože ten proces bolo potrebné urýchliť. Bol som veľmi milo prekvapený, že sa až tak do toho vložil. Potom to jednoducho nevyšlo,“ povedal.

Teraz je na mieste otázka, či po všetkých týchto skutočnostiach má ešte bývalý hráč Slovana dvere do reprezentácie otvorené.

„Určite áno,“ odvetil Kovačik a doplnil, že Čavričovi rozhodnutie nezazlieva a neberie ho ako povestnú dýku do chrbta.

Prečítajte si tiež:

Nominovať ho teraz by nebolo korektné

Z osobného stretnutia, ktoré sa konalo ešte koncom minulého roka, mal veľmi dobré pocity a bol presvedčený, že srbský rodák má veľkú túžbu reprezentovať. Ďalšiu šancu by mohol dostať o pár mesiacov.

„Myslím si, že v septembri opäť dostane pozvánku a uvidíme, ako bude reagovať. Nebolo by korektné, keby ho pozval teraz a nevie, čo od neho môže očakávať. Keď bude mať tréner pocit, že bude mať výkonnosť a mal by byť súčasťou reprezentácie, tak bude,“ uzavrel Kováčik tému okolo Aleksandara Čavriča.

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti