Slováci žijúci v Nemecku priblížili atmosféru v dejisku turnaja. Miestni poznajú z kádra len jedno meno

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Futbalové Euro odštartovalo a pobláznené je celé Nemecko. V krajine žije aj početná skupina Slovákov. Niektorí z nich si pôjdu vychutnať zápasy našej reprezentácie aj osobne. Priblížili nám atmosféru, ktorá panuje priamo v dejisku šampionátu.

Futbalové Euro je veľkým športovým sviatkom prakticky pre celý kontinent. Na záverečnom turnaji nechýbajú ani slovenskí futbalisti, ktorí sa na šampionát prebojovali tretíkrát za sebou. Zverenci trénera Francesca Calzonu nepatria medzi favoritov, ale postup do osemfinále je reálny.

Šampionát sa uskutoční v Nemecku, kde futbal milujú všetci. Niet divu, že je v týchto dňoch celá krajina ponorená do tohto podujatia. V krajine je aj mnoho Slovákov, ktorí sa tam usadili a na život si tam za tie roky zvykli. Aj medzi nimi sa nájde viacero futbalových fanúšikov. Podobne ako všetci, aj oni sa tešia na festival loptových virtuózov.

Nečudo, že najväčšia pozornosť sa sústreďuje na domácu reprezentáciu. Nemci túžia po veľkom úspechu. Na posledných veľkých šampionátoch sa im nedarilo a verejnosť očakáva výrazné zlepšenie. Nič iné ako zisk titulu majstrov Európy si nepripúšťajú.

Prečítajte si tiež:

Vráti sa dôvera v národný tím?

Nelichotivé výsledky z posledného obdobia si vyžiadali svoju daň. Ľudia prestali dôverovať futbalovému zväzu a jedine úspech ich môže obmäkčiť.

„Mnohí Nemci majú už dlho výhrady k národnému tímu. DFB sa príliš dlho prejavoval ako rezistentný voči poradenstvu a odradil fanúšikov. Až približne pred rokom, keď bol odvolaný Hansi Flick, prišlo k akémusi závanu čerstvého vzduchu. Opäť sa objavil optimizmus, ale ešte nie nadšenie. To príde, keď fanúšikovia v prvých zápasoch uvidia, že tím hrá s vášňou a nie ako banda úradníkov,“ uviedol pre TVNOVINY.sk Štefan, ktorý žije neďaleko Düsseldorfu.

Napriek jeho slovám to vyzerá tak, že tamojší obyvatelia sú pred tohtoročným turnajom optimistickí a celá krajina žije futbalom.

„Obchody a kiosky sú vyzdobené futbalovými vlajkami. Ľudia ich majú aj na autách, balkónoch či oknách,“ podelila sa s nami Miriam, ktorá sa usadila v Mönchengladbachu. 

Prečítajte si tiež:

Slováci budú mať podporu krajanov

Ľudia sa na šampionát naozaj tešia, o čom svedčí aj fakt, že všetci sa snažia získať lístky. Slováci taktiež využijú možnosť vidieť našu reprezentáciu na najvyššom fóre. „Na zápas do Düsseldorfu proti Ukrajine ideme celá rodina. Sledovať to budeme aj potom,“ teší sa Miriam.

Ďalšia Slovenka Tatiana, ktorá býva v okolí Frankfurtu nad Mohanom, si zase nenechá ujsť duel proti Belgicku.

To, že Slovensko nepatrí medzi favoritov turnaja, dokazuje skutočnosť, že tamojší obyvatelia nášmu tímu príliš pozornosti nevenujú.

„Keď som prišiel do Düsseldorfu, o Slovensku som počul hovoriť len veľmi málo ľudí. Skôr rozprávali o Francúzsku alebo Španielsku, ktoré tiež prídu do tohto mesta,“ priblížil Štefan.

Nemci napriek tomu poznajú aj slovenských futbalistov. Podľa slov miestnych sú v krajine stále populárni Róbert Vittek a Marek Mintál, ktorí v minulosti pôsobili v Norimbergu.

Prečítajte si tiež:

Populárni sú Škriniar a Bénes

Zo súčasného výberu Francesca Calzonu si najviac pozornosti pýta Milan Škriniar. Jeho pôsobenie v PSG či predošlé v Interi Miláno rezonuje aj v Nemecku.

„Je to futbalista, o ktorom sa ľudia rozprávajú spomedzi našich hráčov asi najviac,“ priblížila Tatiana.

Okrem slovenského kapitána môžeme spomenúť Laszlóa Benesa, ktorý pôsobí v druholigovom Hamburgu, ale v minulosti si získal popularitu. „U nás v Mönchengladbachu je veľmi obľúbeným hráčom,“ potvrdila Miriam.

Je pomerne prekvapujúce, že naši krajania žijúci v Nemecku až tak neveria tomu, že sa z titulu majstra Európy bude tešiť domáca reprezentácia. Pred ňou favorizujú iných gigantov.

Tatiana si myslí, že Francúzsko to konečne zlomí aj na Eure a získa titul. Miriam má pomerne vysoké očakávania aj od Slovenska, ktoré vidí aspoň vo štvrťfinále.

„Skupinová fáza by mala byť za Belgickom zvládnuteľná. Potenciálni súperi v osemfinále sú však nároční. Španielsko a Francúzsko hrajú v súčasnosti najlepší futbal. Tipujem víťazstvo Španielska,“ uzavrel Štefan.

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti