Očami Belgicka: Calzona je výborný, Slovensko môže byť prekvapením turnaja. My nie sme favorit (rozhovor)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čo v Belgicku hovoria na Slovákov alebo Calzonu, aký očakávajú výsledok či priebeh zápasu, prečo je hviezdny Courtois egoista a kto má byť novým Hazardom?

Bol na majstrovstvách Európy pred ôsmimi i dvanástimi rokmi, tiež na majstrovstvách sveta 2014 aj 2018. A hoci vtedy nekopal do lopty, z diania na trávniku či v zákulisí šampionátov mu neuniklo nič.

Exkluzívne pre TVNOVINY.sk odpovedá šéf futbalovej sekcie portálu DH Les Sports+, jedného z najrešpektovanejších v Belgicku, redaktor Christophe Franken.

Prečítajte si tiež:

Menej než Ukrajina, viac ako Rumunsko

Koho Belgičania v skupine E považujú za najtvrdší oriešok?

Najťažším skupinovým súperom bude Ukrajina, ale v Belgicku si všetci myslia, že Slovensko môže byť nebezpečnejšie než Rumunsko.

Čo vaši hráči, tréneri alebo médiá hovoria o kvalite Slovenska?

Váš tím pôsobí ako ťažko hrateľný blok, no o Slovensku sa momentálne veľa nerozpráva. Tréner Tedesco však povedal, že Slováci majú dobrý tím vedený výborným koučom. Bude to prvý zápas na turnaji, v ktorom nastúpi viacero mladých hráčov, takže neskórovať do 60. minúty by pre nás mohlo byť veľmi nebezpečné.

Ktorý Slovák u vás rezonuje najviac?

Škriniar, pretože v Belgicku žije veľa Talianov. Vnímali ho v Serii A i teraz v PSG. Holandsky hovoriaci Belgičania tiež vo veľkom sledujú Eredivisie, a teda vedia, že Hancko patrí k najlepším hráčom holandskej ligy. Rezonuje i Hrošovský, ktorý je v Genku veľmi rešpektovaný.

Prečítajte si tiež:

Náročných 90 minút. Slovensko môže byť prekvapením turnaja

Na koho zo slovenskej reprezentácie by ste upozornili?

Tým, ktorí ho nepoznajú, hovorím – pozrite sa na Hancka, kľúčového a možno budúceho hráča Liverpoolu. Slováci zase musia spozornieť pri Bakayokovi alebo Lukebakiovi, obaja sú veľmi efektné krídla. Rovnako ako Doku, na druhej strane ihriska.

Ako veľmi veríte Slovensku? Kam podľa vás na šampionáte dokráča výber Francesca Calzonu?

Slovensko môže byť pekným prekvapením šampionátu. Ako organizované mužstvo s kreatívnym koučom rozhodne má šancu.

Aký priebeh a výsledok očakávate v zápase Belgicko – Slovensko?

Vidím to na neskoré víťazstvo Belgicka, po náročných 90 minútach. Povedzme 2:1.

Prečítajte si tiež:

Courtois je svetový, ale egoista. Jeho nenominácia nie je až taký problém

Obe krajiny koučujú talianski tréneri. Môže to z taktického hľadiska nejako zavážiť?

Domenico Tedesco sa síce narodil v Taliansku, ale je Nemec a je ako Nemec. Veľmi prísny, organizovaný šéf lavičky.

Thibaut Courtois, ako čerstvý víťaz Ligy majstrov, na EURO nebol nominovaný. Sú za tým naozaj zlé vzťahy s trénerom Tedescom, ako píšu aj svetové médiá, alebo len brankárove dlhodobé zranenie?

Oboje. Pre Courtoisa by bolo náročné odohrať za mesiac možno sedem zápasov. S Tedescom má zlý vzťah, pre hlúpy incident. Keď sa zranil De Bruyne, tréner dal v prvom zápase kapitánsku pásku Lukakuovi, s tým, že v druhom ju už bude mať na ruke Courtois. Žiaľ, neskoro, Thibaut odišiel zo zrazu. Ako brankár je svetová trieda, ale aj egoista.

Mal byť Courtois členom tímu alebo sa tréner rozhodol správne?

Thibaut je najlepším brankárom Belgicka, a možno aj na svete, ale kvalitu majú i ďalší naši gólmani. Casteels je jednotkou Wolfsburgu, Sels s Kaminskim pravidelne nastupovali v Premier League. Takže, lepšie s Courtoisom, súčasťou tímu byť mohol, ale jeho nenominácia nie je až taký veľký problém.

Prečítajte si tiež:

Belgicko má nového Hazarda, no nie je favorit

Belgicko roky kraľovalo svetovému rebríčku FIFA, no veľký turnaj nikdy nevyhralo. Kevin De Bruyne vašej krajine nedával veľkú šancu už ani na MS v Katare. Povedal, že „táto generácia svoj zlatý vek premárnila“. Aké ambície má tím tento rok?

Naša šanca bola v roku 2018, na majstrovstvách sveta v Rusku, no nezvládli sme semifinále, keď rozhodovali detaily. Teraz nie sme favoritom, cieľom je dostať sa do štvrťfinále.

Čo sa týka De Bruyneho, dnes je kapitánom, ktorý ochotne pomáha mladým hráčom a to sa mu páči. Novej generácii rozdáva skúsenosti, je pre nás veľmi dôležitý.

Takže, keby ste si mali tipnúť nadchádzajúceho majstra Európy, Belgičania nebudú vašim top kandidátom.

Štvrťfinále by bolo fajn. A potom sa uvidí. Belgicko však nie je také silné ako Portugalsko, Francúzsko či Anglicko.

Vlani ukončil kariéru jeden z najlepších Belgičanov v histórii. Kto by sa mohol stať nástupcom Edena Hazarda? Má Belgicko takého hráča?

Áno, Belgicko nástupcu už v tíme má. Jérémyho Dokua, v krajine veľmi obľúbeného. Miluje dribling, ako Hazard.

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti