VIDEO: „My sen“ to bude až vtedy, keď postúpime, usmieval sa po historickom triumfe svetový Lobotka (rozhovor)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ponad frankfurtskú arénu „čo minúta“ preletovali lietadlá a slovenskí reprezentanti pod nimi zaskočili kontinent. Triumf nad Belgickom (1:0), ktorý pôjde zlatým písmom do histórie, v strede poľa režíroval Stanislav Lobotka.

Vymýšľal odvážne prihrávky, žiadne nekazil, vyhrával súboje, bol o myšlienku popredu a cenu pre hráča zápasu si prebral absolútnou zásluhou. Jednoducho, Lobotka hral proti favoritovi skupiny E svetovo.

Prečítajte si tiež:

Je to ako v živote. Keď neriskujete, nebudete úspešný

Stali ste sa mužom zápasu, Slovensko malo perfektný vstup do turnaja. Musíme sa to spýtať, „this was your sen“?

Môj sen to bude až vtedy, keď postúpime zo skupiny. Momentálne som rád, ale vďaka určite patrí aj chalanom, podali sme výborný tímový výkon, všetci tam nechali srdce. Dnes by si túto cenu zaslúžil každý jeden.

Vaša rola v reprezentácii je teraz, v porovnaní s predošlým Eurom, už úplne iná. Ako sa vám nastupovalo do otváracieho duelu?

Hralo sa mi dobre, snažil som sa pomáhať chalanom, takisto oni mne, a robiť to, čo robíme na tréningoch. Byť odvážny, nebáť sa, aj za cenu straty.

Je to ako život. Keď neriskujete a neopustíte komfortnú zónu, tak nebudete úspešný. Dnes sme z nej skrátka vyšli a šťastie sa priklonilo na našu stranu.

Váš pohľad na gólovú a napokon víťaznú situáciu zo siedmej minúty?

Ivo Schranz šiel výborne do pressingu, získal loptu, „Kuco“ vystrelil a potom, ani neviem ako, sa Ivo ocitol na druhej strane a nejak to tam dal. Takže, vďakabohu (úsmev).

Výhra Slovenska nad Belgickom vojde zlatým písmom do histórie. Na čo ste mysleli v posledných sekundách?

Už len na to, aby rozhodca odpískal koniec zápasu. Nech to hlavne nejako ukopeme, udržíme, hoc aj keby sme všetci do jedného mali dostať kŕče.

Calzona je možno „asistent“, ale veľmi dobrý

Zaskočilo vás niečím Belgicko?

Neprekvapili nás asi ničím. Vedeli sme, ako budú hrať, a že budú silní na lopte. No dobre sme pressovali, aj keď to stálo mnoho síl. Samozrejme, stále sú to Belgičania, môžete všetko urobiť vynikajúco a oni stále majú kvalitu na to, aby odolali. No snažili sme sa im to znepríjemniť, čo sa podarilo.

Je to hlavne odmena, pre trénera i pre nás, za to, ako sme trénovali, že sme verili jeho štýlu, hoci sa s tým nie všetci zvonku stotožňovali. No ukázali sme, že aj keď je to v úvodzovkách „asistent“, tak veľmi dobrý asistent, ktorý chce nám a nášmu futbalu dobre. Takisto ako chceme my, hráči, dobre jemu a aby slovenský futbal napredoval.

Celý týždeň sa skloňovalo jedno, a to, že Slovensko zdobí tímovosť. Práve tá rozhodla?

Myslím, že áno. Taktika vám urobí päťdesiat percent, možno štyridsať, ale to srdiečko, tímovosť, ochota bojovať jeden za druhého, behať, makať, to vám taktika nespraví.

Poznám to z Neapola. Aj keď sme mali väčšiu kvalitu, tímovosť až taká nebola. No práve naopak, možno, aj s menšou kvalitou, ale silnejším kolektívom, prichádzajú výsledky. Vždy je to o tom, či hráč chce alebo nechce. Som rád, že sme to proti Belgicku dokázali.

Čo hovoríte na fantastickú atmosféru, mali ste v hľadisku aj rodinnú podporu?

Z rodiny nie, prídu až na ďalšie zápasy, no hoci tu neboli fyzicky, stále boli so mnou. Cítil som ich energiu a podporu, čo bolo vynikajúce, rovnako ako atmosféra. Fanúšikov sme od začiatku počuli a presne tak by to malo vyzerať. Nielen na Eure, aj počas kvalifikačných či prípravných zápasov. Viem, že to nie je jednoduché, viem, že naši priaznivci sú nároční, no ako my, tak i tréner chce, aby nám verili, pretože robíme všetko preto, aby sme ich potešili.

Vaše slová do ďalších duelov? Prvý bol úžasný, čo vo zvyšných dvoch treba robiť rovnako?

Proste sa snažiť hrať to, čo sme hrali dnes – svoju hru, bez strachu, na víťazstvo – nech je to proti hocikomu.

Prečítajte si tiež:

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme UEFA EURO 2024

Súvisiace témy

Dôležité udalosti