Letné športy a úrazy. Fyzioterapeut radí, ako sa vyvarovať najčastejším zraneniam

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Športovanie vo vysokých teplotách nie je nemožné, hovorí fyzioterapeut. Dôležité je však vedieť, kedy je správny čas športovať, mať správnu rozcvičku a vedieť ako sa vyhnúť zraneniam.

Šport v letných horúčavách? Fyzioterapeut Tomáš Kulan tvrdí, že určite áno. „Dôležitý je výber adekvátneho časového obdobia na šport, najlepšie v doobedňajších alebo popoludňajších hodinách, kedy ešte nie je vysoká teplota,“ odporúča, hlavne ľuďom, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami. Mladí športovci a aktívni ľudia by s veľkými horúčavami nemali mať problém. Klimatizovaná posilňovňa je však istota.

Prečítajte si tiež:

Dôležitosť strečingu

Ako prvý bod prevencie pred zranením spomína Tomáš rozcvičku a aj pohyb po športovej aktivite. „Samozrejme strečingové cvičenia, nejaké automobilizačné cvičenie na zlepšenie flexibility a prekrvenia svalov a dodržiavať hydratáciu,“ nezabudne spomenúť aj pitný režim. Odporúča aj masáž po športe.

Prečítajte si tiež:

Použitie tepla a chladu

Ak sa vám už ale niečo také stane, že si natiahnete sval alebo sa zraníte nejakým spôsobom, tak po Tomášových radách už budete vedieť čo robiť. „Zlatým štandardom zostáva kontrast teplo a chlad v rámci aplikácie na dané miesto alebo daný sval, pomáha aj masírovanie. Ak problém pretrváva, treba navštíviť odborníka.“

Tomáš prezradil aj ako sa postarať o vyvrtnutý členok. „Je veľmi dôležité o aký stupeň poškodenia ide, pretože sa delí na viaceré fázy podľa poškodenia tkaniva.“ Či už ale ide o hociktorý zo stupňov poškodenia, najdôležitejšie je obmedziť aktivitu a aplikovať kompresie na členok.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Šport

Súvisiace témy

Dôležité udalosti