Doma nemá bežeckú dráhu, trénuje na letisku. Na OH vyšle zástupcu aj krajina, o ktorej ste možno nepočuli

Doma nemá bežeckú dráhu, trénuje na letisku. Na OH vyšle zástupcu aj krajina, o ktorej ste možno nepočuli
Karalo Maibuca bude niesť vlajku krajiny aj tento rok. Zdroj: Profimedia.sk

Tuvalu bude mať na olympijských hrách v Paríži len jedného zástupcu. Karalo Maibuca pobeží šprint na 100 metrov a momentálne sa doma pripravuje na pristávacej dráhe letiska, keďže ostrovný štát v Oceánii nemá žiadnu bežeckú dráhu.

Dvadsaťpäťročný atlét bol pred tromi rokmi v Tokiu vlajkonosič a túto úlohu si zopakuje aj v hlavnom meste Francúzska. Tuvalu má približne 11.000 obyvateľov a tvorí ho reťaz nízko položených ostrovov a úzkych atolov, z ktorých niektoré sú široké len niekoľko stoviek metrov.

Letisko Funafuti ponúka pri absencii bežeckej dráhy jeden z mála otvorených priestorov v hlavnom meste. Verejnosť ho využíva len sporadicky počas niekoľkých medzinárodných letov každý týždeň.

"Je pravda, že tu nemáme žiadnu dráhu pre podujatia v teréne. Ak sem ľudia prídu trénovať, behajú na letisku," povedal agentúre AFP Melei Melei, generálny tajomník olympijského výboru v Tuvalu.

Prečítajte si tiež:

Debut pred 16 rokmi

Táto malá krajina zažila svoj olympijský debut v roku 2008 v Pekingu. Doteraz vyslala celkovo šesť pretekárov v atletike a vzpieraní, medailu ešte nezískala. Melei uviedol, že bez atletickej dráhy musia ich najlepší športovci odísť do zámoria, aby trénovali a živili svoje sny o súťaži na OH. "Bez prístupu k vysokovýkonným zariadeniam je výzvou dostať našich športovcov na túto úroveň," dodal.

Maibuca, ktorý pôsobí aj na Fidži, kde študuje a trénuje, skončil vo svojom rozbehu pred tromi v Tokiu na poslednom mieste. Aj tak dokázal vytvoriť nový národný rekord Tuvalu časom 11,42 sekundy. Pre porovnanie, olympijský víťaz Marcell Jacobs z Talianska získal zlato časom 9,80. Maibuca verí, že prekoná svoj výkon: "Tréningy boli dobré, celú prípravu som zameral na Paríž, veľa som trénoval. Chcem prekonať svoje maximum."

Zanietil favorita a ukázal na nebo. Pozrite si prvý gól Slovenska na Eure:

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Beh

Súvisiace témy

Dôležité udalosti