Prospešný či na škodu? Skúsený rozhodca prehovoril o kontroverznom systéme VAR

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dnes sledujú pohyb hráčov dokonalé kamery.

Nenávidená aj oslavovaná. Technológia VAR používaná na majstrovstvách Európy vidí aj to, čo môže rozhodca na ploche prehliadnuť. Videoasistent rozhodcu zasahuje pri kľúčových momentoch a dokáže poriadne zamávať s emóciami fanúšikov.

Dnes sledujú pohyb hráčov dokonalé kamery, ktoré pripravili napríklad o radosť aj belgických fanúšikov z prvého gólu proti Slovensku.

Keď sme si mysleli, že už je definitívne vyrovnané, ozval sa systém VAR opäť. Senzorický čip z futbalovej lopty našepkal rozhodcovi, že pred gólom sa belgický hráč dotkol lopty rukou. Slováci na štadióne kričali, akoby sme dali gól my.

Prečítajte si tiež:

Musíme si zvyknúť

Je však správne, že rozhodca vidí, aj keď s oneskorením, teraz takmer úplne všetko? Skúsený arbiter Michal Smolák hovorí, že je to veľká pomoc.

„Chyby sa dajú opraviť a na to to je dobré, že vás nebudú týždeň po médiách všade rozmazávať, že akú chybu ste spravili alebo nespravili,“ povedal.

Či sa to fanúšikom páči alebo nie, na takzvaný systém VAR si jednoducho budú musieť zvyknúť, pretože sa zrejme stane súčasťou každého zápasu.

Fanúšikovia síce schvaľujú takúto pomoc, no prekáža im kúskovanie a zdržovanie hry. Ak pôjde technológia dopredu takýmito míľovými krokmi, je otázne, čo všetko sa zmení na hracej ploche.

„Počul som, že vymýšľajú aj technológiu, že ofsajd bude braný automaticky a nemusí byť asistent rozhodcu. Neviem si však predstaviť, ako by to fungovalo,“ uzavrel Smolák.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme UEFA EURO 2024

Súvisiace témy

Dôležité udalosti