ANKETA: Experti sa vyjadrili k postupovým šanciam Slovenska. Jeden z nich je nadšený herným prejavom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenskí futbalisti majú za sebou druhé vystúpenie na Eure v Nemecku. Po skvelom víťazstve nad Belgickom prišla prehra s Ukrajinou 1:2. To znamená, že naši futbalisti nemajú v súvislosti s postupom do osemfinále nič isté. Naopak naša skupina môže byť najzamotanejšia zo všetkých.

Duel proti Ukrajine môžeme rozdeliť doslova na dve polovice. V prvom polčase Slovensko pokračovalo na pozitívnej vlne. Opäť sa gólovým hrdinom stal Ivan Schranz, ktorý otvoril skóre. Do polčasovej prestávky sme išli s jednogólovým náskokom.

Ukrajina nastúpila do druhého dejstva ako vymenená a po dvoch góloch otočila zápas na svoju stranu. Oba góly sme inkasovali po chybách a strate lopty. Ak Belgicko proti Rumunsko potvrdí papierové predpoklady, po druhom kole budú mať všetky tímy na konte tri body.

Pýtali sme sa trojice futbalových expertov ako videli výkon Slovenska proti Ukrajine, ale aj na to, aké sú aktuálne šance Slovenska na prienik do osemfinále. Odpovedali tréneri Michal Hipp a Vladimír Goffa a bývalý futbalový reprezentant Vratislav Greško.

Ako celkovo hodnotíte zápas proti Ukrajine?

Michal Hipp: Bohužiaľ sme ťahali za kratší koniec v zápase, ktorý sa pre nás začal veľmi dobre. Prvá tretina duelu z našej strany spĺňala veľmi vysoké kritériá. Boli sme aktívni, pohybliví, vyhrávali sme súboje. Boli sme silní aj v stredovej formácii. Všetko sa v druhom polčase dostalo do kontrastu.

Súper hrozil po 30. minúte najmä z prechodových fáz. Paradoxne si najväčšie šance vypracoval, keď sme mali loptu v moci a prišla naša strata. Nakoniec sme nezískali ani bod, čo je veľmi smutné. Na druhej strane po dvoch zápasoch máme tri body a myslím si, že budú rozhodovať až posledné dve stretnutia v skupine.

Vladimír Goffa: Prvé, čo mi napadlo po zápase je, že všetko treba hodiť za hlavu a nepanikáriť, pretože nás čaká rozhodujúci duel s papierovo najslabším súperom. Tak, ako sa triezvo hodnotilo víťazstvo nad Belgickom, tak treba pristupovať aj k prehre s Ukrajinou. Bolo jasné, že Ukrajinci, napriek nevydarenému vstupu do turnaja, majú veľmi dobrý tím.

Vedeli sme, že nebude ľahké ju zdolať a to sa aj potvrdilo. Za zlomový moment pokladám to, že Ukrajina nastúpila do druhého polčasu ako vymenená a prinieslo jej to ovocie v podobe troch bodov.

Vratislav Greško: V prvom polčase sme hrali ako proti Belgicku a potom sa ten priebeh zmenil. Situácia v tabuľke už nejaká bola a vedelo sa, čo kto potrebuje. Ukrajinci zápas zvládli a ukázali, že majú naozaj dobré mužstvo.

Prečítajte si tiež:

Dva rozdielne polčasy

Do zápasu sme vstúpili celkom dobre a rýchlo sme viedli. Naopak druhý polčas bol v réžii Ukrajiny. Čím si to vysvetľujete?

Michal Hipp: Musím len zopakovať, že to, čo sme robili prvých 30 minút, sme potom prestali robiť, a to nám v ďalšom priebehu chýbalo. Upustili sme od nátlakovej hry, čo súper využil. Okrem prechodových fáz nám robili problémy aj lopty za chrbát obrany, s tým sme sa nevedeli vyrovnať. Veľmi nepríjemný bol napríklad Mudryk.

Vladimír Goffa: V prvom polčase som mal pocit, že píšeme na šampionáte výnimočný príbeh. Vyzeralo to tak, že sme výborne pripravení po fyzickej aj mentálnej stránke. V druhom dejstve Ukrajina celkom prirodzene prevzala iniciatívu. Oni hrali ako o život. Svojou kvalitou dokázali strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Nerád by som sa púšťal do kameňovania našich hráčov. PO väčšinu duelu išli na maximum.

Vratislav Greško: To je otázka na trénerov aj hráčov. Určite nebol zámer tímu byť taký pasívny. Súper nemal až takú kvalitu ako Belgicko. Ukrajina potrebovala hrať na veľké riziko, pretože ak by prehrali, stratili by šancu na postup. V kritickom momente sa podarilo Ukrajine dostať do zápasu. Treba im dať kredit za to, že nepoľavili a zvládli to.

Prečítajte si tiež:

Hráči musia cítiť podporu

Kto bol z vášho pohľadu najlepším hráčom Slovenska a kto vás výkonom sklamal?

Michal Hipp: Takto individuálne by som to nehodnotil. Myslím si, že v dueli veľmi rozhodovali aj striedania. Jaremčuk a Zubkov výrazne oživili hru Ukrajiny a nám sa niečo podobné nepodarilo. Nerád vyzdvihujem hráčov. Keď sme hrali kolektívne dobre vyústilo to v náš strelený gól. Naopak, v druhom polčase všetci trochu ubrali nohu z plynu.

Vladimír Goffa: Rovnako ako po prvom zápase sa vyzdvihoval kolektív, aj teraz by som to vnímal rovnako. Nikto nebol lepší ani horší. Mne osobne sa konečne hra slovenskej reprezentácie páči. Som nadšený z toho ako sa mužstvo pohybuje po ihrisku. Najskôr som si myslel, že príliš veľa taktiky tím pohltí. Musím však povedať, žakto dobre pripravené Slovensko po taktickej stránke som už dávno nevidel.

S Ukrajinou sme prehrali, pretože v priebehu zápasu sme stratili razanciu a nestíhali sme v súbojoch. Hráči však nešetrili krokom a bolo vidieť snahu, aj keď sme v druhom polčase boli zatiahnutí. Skúsme si spomenúť na predchádzajúce Euro, kde sme hrali „pochodový futbal“ bez striel na bránku. Toto čo vidíme teraz je úplne iné.

Vratislav Greško: Boli tam hráči, ktorí by mali byť viditeľnejší a boli takí, ktorí dokázali pozdvihnúť svoj štandard. Napríklad Stano Lobotka sa mi páčil viac ako proti Belgicku.

Prečítajte si tiež:

Ukrajina ukázala kvalitu

Kde sa pri inkasovaných góloch stali najväčšie chyby?

Michal Hipp: Celé sa nám to rozpadlo. Pri prvom góle sme stratili loptu a boli sme rozhodení. Nastali chyby, ktoré by sa nemali stávať. Napríklad prihrávka pod seba. Futbal je o chybách, vždy sa to ľahko hodnotí po zápase. Jednoznačne to bola prechodová fáza, a to sa nestalo prvý raz.

Pri druhom góle nastala situácia, s ktorou sme mali problémy celý zápas. Útočníci nám zabiehali za obranu. To sa naozaj ťažko bráni. Oba góly sme dostali po individuálnych chybách viacerých hráčov. Chalani najlepšie vedia, kde nastali chyby.

Vladimír Goffa: Ako tréner som vždy hľadal chyby svojich hráčov, na ktoré som ich chcel upozorniť, ale teraz musím poukázať na šikovnosť ukrajinských futbalistov. Vedeli si dať presné dlhé prihrávky, ich hru po krídlach a nezlomnosť.

Nevidím príliš veľkú vinu na v našich hráčoch. Hrali najlepšie ako dokázali. Treba uznať, že súper bol lepší. Musíme sa zmobilizovať a hráči musia cítiť našu podporu. Nemôžeme ich jeden deň chváliť a na druhý haniť. Myslím si, že majú úžasnú podporu, pretože to, čo predviedli proti Belgicku bolo úžasné. Proti Ukrajine to výsledkovo nevyšlo.

Vratislav Greško: V realizačnom tíme máme dostatok ľudí, ktorí vedia, kde sa stali chyby. Pri prvom góle je veľká škoda straty lopty v útočnej zóne. Bráni sa nám oveľa horšie, keď súper útočí do otvorenej obrany. Jednoducho nás dokázali prečísliť.

Aké sú po prehre s Ukrajinou naše šance na postup zo skupiny?

Michal Hipp: Všetko máme stále vo vlastných rukách. Duel proti Rumunsku rozhodne o všetkom. Remíza nám môže stačiť, ale aj nemusí. Ak vyhráme, jednoznačne postupujeme.

Vladimír Goffa: To budeme vedieť až po poslednom zápase skupiny. Ak zvíťazí Belgicko proti Rumunsku, nastane veľmi zvláštna situácia a všetci budú mať tri body. V poslednom kole sa ukáže či máme na to, aby sme sa dostali do osemfinále. Myslím si, že šanca na to je veľmi veľká.

Vratislav Greško: Bol by som radšej, keby sme vyhrali nad Ukrajinou a prehrali s Belgickom. Takto bude naša skupina zrejme najzamotanejšia zo všetkých. Každý tím môže mať po dvoch zápasoch tri body. Počkal by som si, s akou emóciou budú hrať Rumuni proti Belgicku. Tak, ako sa Ukrajina vyrovnala s prehrou proti Rumunsku, tak som naozaj zvedavý, ako zareaguje Belgicko na prehru proti nám. Bude to ešte veľmi zaujímavé.

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti