Keď si kupoval lístky na ME, netušil, že si kupuje lístky na syna. Hrdý otec vychováva najväčší talent Slovenska (rozhovor)

Keď si kupoval lístky na ME, netušil, že si kupuje lístky na syna. Hrdý otec vychováva najväčší talent Slovenska (rozhovor)
Rodičia Sauerovci majú doma najväčší talent slovenského futbalu. Zdroj: Archív respondenta

Ako najmladší člen rodiny musel vynášať smeti či skladať bielizeň, ako najmladší člen reprezentácie na stole spievať pred spoluhráčmi, ako najmladší Slovák v Lige majstrov hneď na druhý deň ráno absolvovať skúšku z angličtiny a ako deviaty najmladší hráč v histórii európskych šampionátov tromfol aj Paola Maldiniho s Cristianom Ronaldom. Povedzme to takto – Leo Sauer, ktorého by v tíme chcel aj legendárny Robin van Persie – si na rolu benjamínka už zvykol.

Majstrovstvá Európy pred ôsmimi rokmi sledovali na tribúne spoločne. Futbalová rodinka počas turnaja precestovala v karavane celé Francúzsko, organizátorskú krajinu vtedajších ME.

V piatok však zápas Slovensko – Ukrajina na Eure v Nemecku už z tribúny sledovali len rodičia. Ich osemnásťročný syn sa totiž nachádzal o kúsok nižšie. Priamo na ihrisku.

„Niekedy sa tomu ťažko verí,“ priznal s úsmevom exkluzívne pre TVNOVINY.sk Július Sauer. Hrdý otec, vychovávajúci najväčší talent slovenského futbalu.

Prečítajte si tiež:

Ak ste boli v Nemecku iba na jednom zápase, tak ste si to ani lepšie načasovať nemohli.

Ja som si ako verný fanúšik, netušiac, že Leo obdrží reprezentačnú pozvánku, lístky na všetky slovenské zápasy kúpil už v decembri.

Čiže ste pôvodne zháňali lístky na EURO a nakoniec máte lístky na syna.

Presne tak (úsmev).

A čo ste prežívali, keď osemnásťročný Leo v 86. minúte vybehol na trávnik? Navyše nie do rozhodnutého zápasu, ale za nepriaznivého stavu, s úlohou napraviť výsledok.

Už keď sa chalani pripravovali za postrannou čiarou, niekedy okolo 70. minúty, tak som si všimol pokyn, aby sa intenzívne rozcvičil. Tajne som dúfal, že dostane nejakú minútku. Vzrušujúce čakanie, manželka mi vravela, že jej pulz vyskočil tak na 200, ja som bol, priznám sa, o niečo pokojnejší.

Keď napokon nastúpil, bol to nádherný pocit. Sme veľmi šťastní, že mu tréner dôveroval a doprial mu premiéru v takom náročnom zápase. No poctivo sme fandili aj Slovensku, takže nás trošku trápi, že to naši včera neuhrali aspoň na remízu, ktorá by ich posunula do play off.

Leo okamžite burcoval mužstvo i fanúšikov, hýril pohybom, neskrýval sa, pýtal si loptu, vybojoval faul, vyslal i pekný center. No vzhľadom na jeho povahu, možno ste to celé s manželkou prežívali viac než on...

Ako hovoríte. Po zápase mali hráči naplánované stretnutie s rodinami, popri gratulácii ku krásnej skúsenosti a zážitku, som sa ho hneď pýtal, či bol pred nástupom na ihrisko nervózny, či nemal obavy vybehnúť na trávnik pred toľkými ľuďmi a v takom ťažkom dueli. Z Lea, už klasicky, vyšlo iba toľko, že to absolútne neriešil a bol úplne v pohode. Tak som sa len pousmial.

Pre rodiča je to niekedy ťažko pochopiteľné, no pre neho ako futbalistu fantastické. Dokáže totálne vytesniť tlak, nemá žiaden stres. Obdivuhodné, obzvlášť v tak mladom veku. Hracieho času síce nebolo veľa, no aj tak sa snažil ukázať, čo v sebe skrýva.

Nebál sa ísť jeden na jedného, v čom je veľmi silný, a aj keď nie všetko vyšlo, určite nesklamal. Pevne verím, že tréneri to videli podobne a s pribúdajúcim vekom a skúsenosťami mu budú pribúdať i minúty na ihrisku. Na druhej strane, nechcem byť prehnane neskromný, veď čo by za debut na Eure dali iní chalani?

Sľúbili ste mu, popri obrovskom zadosťučinení v podobe štartu na ME, aj nejakú „rodičovskú“ odmenu?

Mal som taký sen, že príde na ihrisko a svojím gólom rozhodne. To nesplnil, takže musí ešte trochu popracovať (smiech).

Teraz vážne. Leo je „salámista“, takéto veci od nás pred výkopom počuť nepotrebuje, už sme sa s tým zmierili, pred zápasom ho ani nekontaktujeme. Neskutočné, ako v mladom veku zvláda také ťažké veci. Vnútorne som čím ďalej tým väčšmi presvedčený, že by s ním nezamávala ani väčšia minutáž, stále by chcel viac. Ukázať trénerom i verejnosti, že si šancu nezaslúži len pre svoj mladý vek, ale aj vďaka svojej kvalite. Skvelá vlastnosť, ktorá mu v kariére snáď iba pomôže.

Po debute v Lige majstrov šiel spať o druhej ráno a o siedmej už vstával na skúšku z angličtiny. Na nomináciu trénera Calzonu reagoval slovami „fajn, pekné“. Asi ste ho nikdy nemuseli krotiť, však? Pri zemi sa vie výborne držať i sám.

Presne. Má takú povahu. Nerieši sociálne siete, dokáže kontrolovať emócie a vo veľkom futbale mu to obrovsky pomáha. Skutočne, keď ho porovnám s inými rovesníkmi...

Mnohí skauti, či agenti-kolegovia, s ktorými sa stretávam, obdivujú a vyzdvihujú ako kľúčovú práve jeho sústredenosť a pokoj. Povedzme si na rovinu, v južanských krajinách, medzi Brazílčanmi alebo Španielmi, to sú možno bežné veci, ale pri Stredoeurópanoch nie. Zrejme práve preto sa Leo vymyká slovenskému priemeru.

Môže mu flegmaticko-introvertný charakter v niečom aj uškodiť?

Viete, môj pohľad, ako otca-extroverta, ktorý potrebuje veľa rozprávať, počuť rôzne reakcie...

Snažil som sa s ním o tom rozprávať takpovediac celý život. Ale už som sa s jeho charakterom naučil žiť. Leo je proste taký, „kľuďas“, vieme to všetci, ja i manželka. Či mu to v niečom škodí, možno áno, ale konkrétny byť neviem. No čím viac sledujem, s akým pokojom dokáže aj v ťažkých zápasoch odkontrolovať svoje emócie, tým viac sa snažím samého seba presvedčiť, že tieto vlastnosti môžu byť v obrovitánskej konkurencii veľkého futbalu pre jeho rast iba fantastické.

Pri debute v najvyššej holandskej súťaži dokázal ihneď skórovať. Môže ho vôbec niečo rozhodiť?

Ťažko povedať. No napríklad pri tomto zásahu ste sám mohli vidieť, akú eufóriu zo seba vypustil. Hodnú toho, že strelil vyrovnávajúci gól pri debute. Takisto po prvej trefe na De Kuipe (domácom štadióne Feyenoordu), keď nastúpil a zvyšoval na 4:2, vybuchol od radosti. No pred toľkým publikom to inak asi ani nejde. Po mentálnej stránke však neuletí azda nikdy. Nepamätám si, že by sme ho niekedy museli brzdiť alebo ťahať nohami späť na zem.

Keď ste počas Eura 2016 v rodinnom karavane precestovali celé Francúzsko, Leo mal desať rokov. Ako by ste reagovali, keby vám vtedy niekto povedal, že o ďalších osem už na majstrovstvách Európy bude hrať?

Nádherná otázka.

Pred zápasom proti Ukrajine sme sa bavili s priateľmi, v takom väčšom kruhu, boli medzi nami aj známi, ktorí mali presne desaťročné deti. Takisto futbalistov, takisto z FK Rača. Je to krásne prirovnanie, v piatok som po dlhom čase zaboril v spomienkach.

Jeden kamarát sa ma aj s jeho malým synom pýtal, či si vôbec uvedomujem, že som pred ôsmimi rokmi takto na tribúnu bral Lea. Človek to vníma, dúfa, sníva, ale kedysi to taktiež boli len detské želania. To som povedal aj tomu kamarátovi a jeho synovi. Ak chce byť futbalistom, musí na sebe makať. Nič nie je nemožné a Leo je toho živým príkladom. Každý má pred sebou neobmedzenú cestu, tak, ako mal a stále má i Leo.

Na MS dvadsaťročných, v seniorskej reprezentácii, v Lige majstrov i teraz na Eure. Leo si už zrejme zvykol, že je všade najmladší. Takže doma vynášanie smetí, nosenie nákupu či skladanie bielizne zrejme vždy prischlo jemu.

Kým bol aj doma najmladší, tak áno, no máme ešte deväťročnú dcérku, tá po ňom prebrala všetky tieto povinnosti. Ale máte pravdu, vo futbale hrá celý čas so staršími, minimálne o rok či dva.

Keď si sezónu 2023/24, teda od MS dvadsaťročných po EURO, spätne premietnem, usúdim jediné – že bola rozprávková. Možno už naozaj chýbal len ten rozhodujúci gól proti Ukrajine. Žartujem, bol to rok snov. A neviem, čo by sa muselo stať, aby takúto mieru rekordov za jeden ročník ešte niekedy prekonal.

Prečítajte si tiež:

Aké je vychovávať momentálne najväčší talent slovenského futbalu?

U nás je to trochu špecifické, nie sme úplne normálna rodina. Leo s Máriom odišli v jedenástich, respektíve v trinástich z domu, vídali sme ich raz alebo dvakrát za týždeň, aj to po zápasoch. Nikdy som si to neuvedomoval, lebo som plnil ako ich, tak aj moje sny, ale teraz, neskôr, som začal premýšľať, že nám vlastne veľa vecí, napríklad spoločne strávené výlety, aké zažívajú bežné rodiny, uniklo.

Výchova už prebieha skôr po telefóne, ako sa chlapci majú, či sú zdraví, či všetko funguje. Sú natoľko samostatní, že nejaká rodičovská kontrola nepripadá do úvahy. Iba sa snažíme, ak je taká možnosť, tráviť s nimi čo najviac času, lebo toho spoločného kvôli futbalu veľa nemáme. No možno práve momenty, ktoré zažívame dnes, sú pre nás takou peknou odmenou. Keby sme mali začať nový život, vydáme sa presne tou istou cestou.

Chlapci v Leovom veku maturujú, robia si úlohy do školy, on hrá na Eure. Iní po večeroch sedia v bare, on cestuje trebárs na zápasy Ligy majstrov. Musíte byť hrdý otec.

Určite áno. S manželkou sme veľmi hrdí. A šťastní, že je náš syn zdravý a plní si sny. Vieme, čo všetko je za tým, koľko si musel odmakať, to sú nekonečné hodiny tréningov. Píše pekný príbeh, so stále krajším pokračovaním. Kedysi by som bol možno v absolútnom vytržení, že môj syn debutoval na európskom šampionáte, no bral som to inak. Okej, dokázal to, a teraz poďho dosiahnuť ešte viac.

Tým nechcem povedať, že v najbližšom stretnutí musí ísť do základnej zostavy, no na druhej strane, musí si stanoviť reálne ciele, a toto je bezpochyby jeden z nich. Prvá sezóna pri mužoch bola nesmierne ťažká, vo Feyenoorde odohral síce pätnásť zápasov, no ani raz nenastúpil od začiatku, čo je však v sedemnástich, respektíve osemnástich, úplne normálne. Aj on sám chce ukázať, že na to má. Na väčšiu minutáž, na základnú zostavu a predovšetkým na veľký európsky futbal.

Bavíte sa doma aj o niečom inom ako o futbale?

Len veľmi zriedka. A aj keď začneme inú tému, vždy skončíme pri futbale. Ani manželka s dcérou už nemajú na výber.

Viacerí chalani z kádra vraveli, že na Eure vedie stolnotenisový turnaj v rámci tímu práve Leo. Vynikol by teda aj v iných športoch?

Dovolím si tvrdiť, že áno. Hoci sme už podaktorí trošku starší, v rodine sa všestranne hýbeme všetci. Aj deti sme prirodzenou cestou viedli k rôznym športom, od tenisu cez bedminton až po plávanie. Nedávno, keď mali Mário s Leom dva či tri dni voľno, dali sme si ťažké tenisové zápasy a musím sa pochváliť, že ich stále občas porazím. A to sú fakt hektické, nedarujeme si nič. Za prehru sa klikuje a podobne, máme rôzny stávky, čo nás vždy poriadne namotivuje. Myslím, že Leo je veľmi dobrý aj v tenise. Musel by síce trošku vyladiť bekhend, no forhend má prirodzene fantastický.

„Jeho kvalitu vidím na tréningoch každý deň. Tú nejde poprieť. Aj dnes sa svojimi danosťami snažil rozprúdiť tempo a pomôcť mužstvu. Má pred sebou veľkú budúcnosť a reprezentácia ju zase má v ňom. Som presvedčený, že nám na tomto turnaji ešte pomôže.“ To boli slová kapitána Milana Škriniar, ktoré mi po zápase s Ukrajinou povedal na adresu vášho syna. Ako sa to počúva?

Je to obrovská česť, pýcha. Že taký kvalitný a vo svete uznávaný hráč, akým Milan je, vysloví niečo také. Ja musím pochvalu len opätovať. Keď som sa pýtal Lea, ale aj Hamšíkovcov či Hanckovcov, čo ich deti vravia na kolektív, tak všetci svorne potvrdili, že partia okolo trénera Calzonu je skutočne vynikajúca a ťahá za jeden povraz.

Žiadne selektovanie starší – mladší, a to, čo povedal Škriniar, všetko len potvrdzuje. Leo perfektne zapadol a je skvelé, že ho aj ako najmladšieho okamžite prijali medzi seba. Opäť – nechcem byť premotivovaný, no skrátka verím, že jeho kvality dokážu presvedčiť aj tých najskúsenejších členov tímu. Urobí všetko, aby bol prospešný pre mužstvo. Aj keď na pľaci dostane dve minútky, chce za ne niečo ukázať. Veď v piatok sme to videli.

Slová Milana Škriniara na adresu Lea Sauera:

Na tohtoročných ME nastúpil ako mladší iba Španiel Lamine Yamal, najväčší talent sveta, a v celej histórii európskych šampionátov len osem mladších futbalistov než Leo. Predbehol Cristiana Ronalda, Paola Maldiniho, Waynea Rooneyho či Lothara Matthäusa. Čo vám tréneri alebo odborníci vravia na synov potenciál?

Wau. Priznám sa, toto som si vôbec neuvedomil. Také mená... To je úžasné.

Skauti, manažment i vedenie Feyenoordu, s ktorým komunikujem naozaj často, ho vnímajú ako jeden z najväčších talentov holandskej ligy. Hovoria to ľudia priamo zodpovední za výber hráčov, preto si nemyslím, že majú potrebu rozprávať mi také veci len preto, že som jeho otec.

A čo hovorí trebárs legendárny Robin van Persie?

Poviem vám, neviem či môžem, asi nemôžem, ale poviem. Van Persie Lea koučoval v devätnástke Feyenoordu a nedávno sa stal trénerom prvoligového SC Heerenveen. No a tá aktuálna informácia, ktorá sa ku mne dostala priamo cez skautov „Feyenu“ znie, že ak by Leo nemal v Rotterdame dostatok priestoru, keďže klub bude hrať skupinovú fázu Ligy majstrov, čo prináša obrovský tlak na všetky posty, tak Robin bude mať záujem získať ho na hosťovanie.

Ktovie, možno ho v budúcej sezóne bude viesť opäť, aj toto je alternatíva. Futbal je rýchly, uvidíme, čo prinesú najbližšie mesiace.

Leo má fantastickú stavbu tela i štýl behu. A samozrejme osemnásť rokov. Zastupujete ho nielen ako otec, ale aj ako agent. Z akých líg ešte evidujete záujem?

Mali sme viacero dotazov zo Španielska či Talianska, dokonca z americkej MLS, kde ho veľmi chceli získať dva kluby. Dopyt tu je. No Leo má v Holandsku fantastické meno. Je považovaný za jeden z top troch, ak nie za úplne najväčší talent Eredivisie. Práve to mu môže pomôcť pravidelne hrávať holandskú ligu, hoci by sa tak najbližšiu sezónu nestalo vo Feyenoorde.

Počas letnej prípravy určite zabojuje o pevné miesto v Rotterdame a verím, že ho i získa. No ak by nový tréner náhodou usúdil, že ešte nie je pripravený, prioritou bude určite najvyššia holandská súťaž. Viem minimálne o troch kluboch, ktoré by Lea ihneď brali na hosťovanie.

Pozrite si zostrih zápasu Slovensko - Ukrajina (1:2), v ktorom debutoval Leo Sauer:

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti