Naši majú veľkú šancu postúpiť, aj keď s Rumunskom prehrajú. Tu sú všetky prijateľné scenáre (kalkulačka)

Naši majú veľkú šancu postúpiť, aj keď s Rumunskom prehrajú. Tu sú všetky prijateľné scenáre (kalkulačka)
Len málo skupín v histórii európskych šampionátov bolo zamotaných viac, než je teraz tá slovenská. Zdroj: TASR

Spomedzi 24 tímov na Eure do vyraďovacej fázy nepostúpi len osem. Play off si totiž v každej zo šiestich skupín zabezpečia prvé dve krajiny a do osemfinále nazrú tiež najlepšie štyri, ktoré obsadia tretie priečky. A práve tabuľka tretích tímov, v prípade, že naši nezdolajú Rumunsko, bude vo veľkom zaujímať Slovákov.

Najprv si v skratke zhrňme zamotanú situáciu v skupine E. Ak zverenci trénera Calzonu v stredu porazia Rumunov, postúpia. Ak však remizujú alebo prehrajú, môžu skončiť prinajlepšom tretí.

Ak si body s Rumunmi podelia, zápas Belgicka proti Ukrajine môže dopadnúť akokoľvek. Našim nepomôže ani neuškodí. So štyrmi bodmi obsadia tretiu priečku.

Ak však prehrajú, budú sa musieť spoliehať na to, že Ukrajina senzačne zdolá Belgicko, ktoré by tým pádom skončilo posledné. Akýkoľvek iný výsledok na štvrtú priečku odsunie našich.

No treba podotknúť, že tretie miesto by pre Slovákov síce znamenalo obrovskú, ale stále nie stopercentnú pravdepodobnosť postupu. Prejdime si teda všetky možné scenáre. Počítame so situáciou, že naši skutočne skončia tretí.

Skupina A

Slováci v tabuľke tretích tímov musia predbehnúť minimálne dve krajiny, momentálne majú skóre 2:2. Ich súperom zo skupiny A by už definitívne bolo Maďarsko, ktoré základnú časť turnaja spečatilo s tromi bodmi a negatívnym skóre 2:5.

Naši by svojich južných susedov teda predbehli aj keby s Rumunskom prehrali. Nie však o viac, ako o tri góly.

„Calzonovcov“ by pred Maďarsko posunul i výprask 1:4, mali by totiž rovnaký rozdiel skóre (-3), ale vyšší počet strelených gólov (3). To isté platí aj o debakli 0:3.

Skóre by obe krajiny síce mali zhodné (2:5), no v takom prípade rozhodujú disciplinárne body za žlté (1 „trestný“ bod za každú) a červené (3 „trestné“ body za každú) karty.

Kým Maďari videli 10 žltých kariet (a majú teda 10 disciplinárnych bodov), naši iba jednu. Že v poslednom skupinovom zápase uvidia tri červené, respektíve deväť žltých, je nepravdepodobné. Rovnako ako prehra s Rumunskom o viac, než tri góly.

Skupina B

Skupina B sa pre našich taktiež vyvinula priaznivo. Keďže v pondelok Španieli vyhrali nad Albánskom a Taliani remizovali s Chorvátmi, práve Modrič a spol. skončili na treťom mieste v tabuľke. Ale len s dvomi bodmi, teda nás už nemajú šancu predbehnúť.

Skupina C

V skupine C vyzvú Angličania Slovincov a Dáni Srbov.

Tu by Slovákom bohato stačila výhra Albionu, výsledok druhého stretnutia by ich potom vôbec nemusel zaujímať, tretiu priečku by totiž určite obsadil tím s menej, než tromi bodmi.

Ak by Slovinci vyhrali alebo remizovali, našim v zápase Dánska so Srbskom najviac zapasuje remíza. Výhra ktorejkoľvek krajiny by totiž znamenala, že tretiu priečku zaujme celok so štyrmi bodmi. Čo postup Slovenska viac komplikuje, než zľahčuje.

Skupina D

V skupine D sa na záver Francúzi popasujú s Poliakmi a Holanďania s Rakúšanmi.

Aj tu bude pre zverencov trénera Calzonu najideálnejšie, ak duely dopadnú podľa papierových predpokladov.

Najlepším možným scenárom by bola minimálne remíza Francúzov a čo najvyššia prehra Rakúska.

Ak však Rakúšania aspoň remizujú, bude mať tretí tím tejto skupiny na konte štyri body, čo našim opäť veľmi nepomôže.

Skupina F

V skupine F zabojuje o postup Česko proti Turecku a Gruzínsko proti Portugalsku.

A Česi i Gruzínci nám najviac pomôžu vtedy, keď opäť zakopnú, teda maximálne remizujú. Tretiu priečku by tak obsadil tím s menej než tromi bodmi.

V opačnom prípade – ak by obe krajiny vyhrali, bude mať mužstvo na treťom mieste štyri body.

Naši by teda zo zápasu proti Rumunsku znova potrebovali ideálne remízu. Následne by tak v porovnaní so súperom z „efka“, ale možno aj z „déčka“, „céčka“ a „béčka“ rozhodovalo skóre, počet strelených gólov, počet disciplinárnych bodov atď.

Tretie miesto so štyrmi či tromi bodmi

Tak si to celé zrátajme. Ak by Slovensko na treťom mieste skončilo so ziskom štyroch bodov, určite postúpi. Nechá totiž za sebou minimálne Maďarsko a Chorvátsko.

No a na záver, čo sa musí stať, aby naši nepostúpili, ak by na treťom mieste skončili so ziskom troch bodov?

Ak by Slováci s Rumunmi prehrali hoci rozdielom troch gólov, opäť predbehnú Maďarov i Chorvátov a určite postúpia.

Ak by však naši s Rumunskom predsa len prehrali vyšším rozdielom, teda najmenej 0:4, a Maďari by tak v tabuľke tretích tímov skončili nad nami, musí sa udiať nasledovné:

Slovinci musia uhrať minimálne bod s Anglickom a Česi poraziť Turkov alebo Gruzínci Portugalcov. Ak na aspoň jedno z prekvapení nedôjde, naši postúpia aj po prehre 0:10. 

Pozrite si zostrih zápasu Slovensko - Ukrajina:

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme UEFA EURO 2024

Súvisiace témy

Dôležité udalosti