Jeden z najväčších talentov je na odchode zo Slovenska. Agent priblížil krajiny aj sumu (rozhovor)

Jeden z najväčších talentov je na odchode zo Slovenska. Agent priblížil krajiny aj sumu (rozhovor)
Sebastian Kóša. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Svojimi výkonmi a bohatou zápasovou praxou si vybojoval miestenku na tohtoročnom Eure. V Niké lige aj napriek mladému veku už patrí medzi piliere trnavského Spartaka. To sa však už čoskoro môže zmeniť. Agent prehovoril o ponukách aj sume, akú od záujemcov očakáva.

Hoci má stále len 20 rokov, v najvyššej slovenskej súťaži už odohral štyri sezóny. V ostatnom ročníku dokonca patril medzi najvyťažovanejších hráčov trnavského Spartaka. Sebastian Kóša zaujal aj členov reprezentácie, ktorých presvedčil natoľko, že sa zmestil do záverečného kádra pre Euro.

Na turnaji v Nemecku síce neodohral ani minútu, je len otázkou času, keď zamáva Niké lige. Ako v rozhovore pre TVNOVINY.sk priznal jeho agent Roman Vojtek, čas zmeny je už zrejme tu.

Prečítajte si tiež:

Niektorí sa na to pozerali s údivom, no pre veľkú časť odborníkov bola miestenka pre Sebastiana na Euro v Nemecku zaslúžená. Beriete to ako splnený cieľ či nadplán?

Každý hráč chce reprezentovať. Samozrejme, nečakali sme, že hráč s rokom narodenia 2003 bude v nominácii, aj keď napokon neodohral na turnaji ani minútu. Nie je zatiaľ stabilným členom seniorskej reprezentácie, no je určite plus, že v kádri bol.

Neraz sme počuli názor, že cena hráča výraznejšie rastie vo chvíli, keď je v reprezentácii. Platí to aj v prípade Kóšu?

Zásadné je to, že v nej zatiaľ pravidelne nehráva. Fakt, že bol na Eure, nemá výrazný vplyv smerom k jeho ďalšiemu transferu. Je však možné, že niektoré kluby, ktoré ho predtým mapovali, sa utvrdili v tom, že keď je členom reprezentácie, je to pre nich dostatočnou garanciou a potvrdením toho, aby ich záujem o neho pretrvával.

Istou pečaťou by mohla byť aj Sebastianova minutáž, veď v ostatnom ročníku bol tretím najvyťažovanejším hráčom Trnavy. Evidujete väčší počet pytačiek?

Evidujeme, aj my si uvedomujeme, že prichádza čas zmeny. Na Slovensku už totiž zrejme dosiahol svoj výkonnostný strop. Neviem, či sa v rámci Niké ligy má ešte kam posunúť, a tak si myslíme, že by už mal zmeniť klub.

Prečítajte si tiež:

Dva reálne varianty

Takže sa bavíme o zahraničí?

Samozrejme, ale nie za každú cenu. Sebastian je stále vekovo v kategórii do 21 rokov. Nie všade hráči v takomto veku pravidelne hrávajú medzi mužmi, kdežto on má na konte už štyri takéto sezóny. Sme pripravení urobiť „medzikrok“, ale musí to hráčovi dávať športový zmysel. Nemáme záujem ho silou mocou predať niekam, kde bude sedávať na lavičke.

Veľa s ním o tom hovoríme, snažíme sa vybrať najlepšiu cestu, nie však hneď topligu. Sú kluby, ktoré ho majú v „merku“ a zobrali by ho. Konkurencia na trhu je však taká veľká, že nateraz nevieme povedať, či k transferu dôjde už počas tohto prestupového obdobia, aj keď sú nejaké indikácie, že by sa to mohlo stať.

Môžete nám ich konkretizovať?

Indikácie záujmu sú z poľskej ligy, takisto z belgickej. V tejto chvíli sú tieto dve krajiny najreálnejšie. Situáciu okolo Sebastiana však zisťujú aj kluby zo Škandinávie, trebárs z Nórska.

Ozvali sa vám aj tímy z top piatich európskych líg?

Zbystrili pozornosť už v čase, keď mal medzi mužmi odohraté prvé dve sezóny, takže ho majú zmapovaného. Aktuálne však z najlepších súťaží Európy nie je na stole žiadny konkrétny záujem. Nemyslím si však, že by to bolo dobré, pretože na to ešte nie je pripravený.

Ktorú krajinu vidíte ako najlepšiu možnosť?

Ak by sa konkretizovala situácia v Poľsku alebo v Belgicku, mohla by to byť správna voľba. V týchto ligách je viac súbojov, majú vyššie tempo, hrá sa vo vyššej intenzite. To je práve to, čo on potrebuje.

Prečítajte si tiež:

Maximálne do domáceho Eura

Ako Belgicko, tak aj Poľsko sú adresy, kam prestupujú hráči za slušné sumy. Kóšova trhová hodnota je podľa Transfermarktu 1,2 mil. eur. Zaokrúhli sa odstupné smerom nahor?

Cena sa určuje na základe výkonnosti, charakteristiky hráča, dopytom na trhu, ale aj kvalitou ligy, v ktorej hráč pôsobí. Nepredpokladám preto, že momentálne dá niekto za neho dva milióny eur. Hýbeme sa približne v číslach, aké uvádza Transfermarkt. To by momentálne mohla byť jeho reálna cena.

Stanovili ste si, dokedy chcete jeho presun do zahraničia zrealizovať?

Ak by to nevyšlo teraz, tak rozhodne po budúcoročných majstrovstvách Európy hráčov do 21 rokov, ktoré budú na Slovensku. Pôjde o kvalitný turnaj, ktorý si na vlastné oči príde pozrieť mnoho skautov. Sebastian, verme, že bude dôležitou súčasťou nášho výberu.

Je domáci šampionát dôvodom, pre ktorý by možno ešte zostal na Slovensku?

Rozhodne nie. Ak by Sebastian aj v zahraničí pravidelne hrával, reprezentační tréneri o tom určite budú vedieť. V prípade, že by zostal na Slovensku a bude tu naďalej pravidelne hrávať, nebude smerom k reprezentácii lepší, len bude mať hernú prax.

Hovoríme o zahraničí, avšak pre niektorých by prestupnou stanicou mohol byť aj Slovan, ktorý v posledných rokoch pravidelne hráva skupiny európskych súťaží. Je presun k odvekému rivalovi vylúčený?

Zo Slovana sme nezaregistrovali žiadny záujem, takže je to zrejme nereálne.

Ako sa k jeho prípadnému odchodu stavia trnavský Spartak?

Sebastian je v tíme kľúčovým hráčom, vzhľadom na jeho vyťaženosť a výkony. Prirodzene, ambiciózny klub ako Trnava nechce takéhoto hráča stratiť, keďže túži po športových úspechoch.

Na druhej strane, vedenie si veľmi dobre uvedomuje, že hráč môže spraviť ďalší kariérny krok. Ak príde seriózna ponuka, verím, že sa všetky strany dohodneme.

Trnavský Spartak čoskoro čaká futbalový sviatok:

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Súvisiace témy

Dôležité udalosti