Malá revolúcia vo futbale? V hre je aj návrh zmeny pravidiel jedenástok

Antoine Griezmann strieľa úvodný gól Francúzska na MS zo značky pokutového kopu.
Antoine Griezmann strieľa úvodný gól Francúzska na MS zo značky pokutového kopu. Zdroj: TASR/AP/David Vincent

Medzi ďalšími návrhmi je spresnenie výkladu neúmyselnej ruky či zamedzenie zdržovania pri striedaniach.

Medzinárodný výbor pre pravidlá futbalu (IFAB) chce dopriať brankárom viac voľnosti pri chytaní jedenástok. Momentálne sa smú pohnúť, až keď strelec kopne do lopty, po novom by museli mať na bránkovej čiare iba jednu nohu.

"Umožnilo by im to skorší pohyb vpred bez toho, aby hrozilo opakované zahrávanie pokutového kopu," citovala z návrhu agentúra AP.

IFAB sa penaltami zaoberal na uplynulom zasadnutí, zmeny v pravidlách sa dajú najbližšie odsúhlasiť 1. marca a účinnosť nadobudnú 1. júna - v deň finále Ligy majstrov.

Medzi ďalšími návrhmi boli spresnenie výkladu neúmyselnej ruky, zamedzenie zdržovania pri striedaniach, zákaz státia hráčov útočiaceho tímu v múroch či rozhodcovská lopta v prípade, že útočiaci tím získal príliš veľkú výhodu, ak lopta zasiahne arbitra.

IFAB ukončil skúšobné obdobie jedenástkových rozstrelov v poradí A-B-B-A namiesto A-B-A-B, možnosť sa nestretla s dostatočnou podporou.

Výbor tvoria zástupcovia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) so štyrmi hlasmi a štyri britské národné asociácie. Na odsúhlasenie treba šesť z ôsmich hlasov.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.