Z utečenca a pastiera kôz futbalovým bohom: Tento príbeh Luku Modriča pozná málokto

Radosť kapitána Chorvátska Luku Modriča po góle proti Argentíne na MS 2018.
Zdroj: TASR/AP

Chorvát sa stal najlepším futbalistom sveta za rok 2018.

Jeden úspech, druhý, tretí, nasledoval štvrtý, do toho prišiel piaty a teraz ho uzavrel šiesty. Po triumfe v Lige majstrov potiahol svoju reprezentáciu až do finále majstrovstiev sveta, kde ho vyhlásili najlepším hráčom turnaja.

Po tom, ako v auguste získal ocenenie pre najlepšieho hráča podľa Európskej futbalovej únie (UEFA) a v septembri mu do zbierky pribudla trofej "The Best" pre najlepšieho hráča roka 2018 podľa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), si v pondelok večer v Paríži prevzal aj Zlatú loptu 2018.

Zdroj: AP Photo/Christophe Ena

Rok 2018 je pre chorvátskeho kúzelníka Luku Modriča jednoznačne najúspešnejším v kariére. Záložníka Realu Madrid mnohí nadraďujú nad legendy chorvátskeho futbalu či Nika Kovača, Davora Šukera, Zvonimira Bobana, či Roberta Prosinečkiho.

Luka Modrič je ženatý s manžekou Vanjou osem rokov, v júli 2010 sa im narodil syn Ivano, ktorého nasledovali dcéry Ema (apríl 2013) a Sofia (október 2017).

Strastiplné detstvo

Cesta sympatického blondiaka medzi legendy však nebola jednoduchá ani zďaleka. Narodil sa v septembri 1985 do rodiny robotníkov vo firme špecializujúcej sa na pletený tovar. V útlom veku veľa času trávil na chalupe u deda, kde často pásaval ovce.

Luka Modrič počas pásania oviec

Zdroj: TASR/AP

Modričovho starého otca, takisto Luku, srbskí povstalci v decembri 1991 zastrelili a rodinný dom zapálili. „Keď začala vojna, stali sme sa utečencami. Bolo to veľmi ťažké obdobie, ktoré si veľmi živo pamätám, ale nechcem o ňom hovoriť ani myslieť naň," povedal Modrič.

Začiatky v Zadare

Po úteku z rodnej osady Modriči sa Luka aj s blízkymi usadil v pobrežnom meste Zadar, vzdialenom odtiaľ približne 40 kilometrov.

Útrapy vojny však nezmizli. V čase, keď Zadar čelil bombardovaniu, jeho otec narukoval do armády ako aeromechanik. Pre Luku bol futbal jediným spôsobom, ako uniknúť z reality, hoci, ako tvrdí, rodičia vyvinuli maximálne úsilie, aby dopad konfliktu nijako nepociťoval.

„Počul som o malom hyperaktívnom chlapcovi, ktorý sa v utečeneckom tábore celý čas hral s loptou, dokonca s ňou aj spal. Bol chudý a útly, ale videl som v ňom niečo neobyčajné," spomína si vtedajší mládežnícky tréner Zadaru Josip Bajlo.

Zdroj: Twitter/NK Zadar Official

V roku 1992 nastúpil na základnú školu a súčasne začal navštevovať športovú akadémiu, s jej financovaním prispieval aj Lukov strýko. Chlapec, ktorého inšpirovali krajan Boban či Talian Francesco Totti, začal v NK Zadar písať svoj príbeh.

Modrič bol pred pôsobením v Zadare na tréningoch v Hajduku Split, tam však trénerov nezaujal, nakoľko sa im nepáčila jeho postava.

Presun do Záhrebu, pomoc rodine

Osud chcel, aby sa v lete 2001 presunul do Dinama Záhreb a nie do Hajduku Split, najväčšieho klubu v Dalmácii, kde leží aj Zadar. Po ročnom hosťovaní v bosnianskom Mostare nasledovalo ročné pôsobenie v Zaprešiče, pričom si vyslúžil ocenenie pre najväčšiu chorvátsku nádej pre rok 2004.

Dinamo gratuluje Modričovi k zisku prestížneho ocenenia archívnou fotkou

Zdroj: Twitter/GNK Dinamo

V lete 2005 sa definitívne etabloval v prvom tíme Dinama, čo spečatil podpisom desaťročného kontraktu. Peniaze z tejto zmluvy využil napríklad aj na kúpu bytu pre svoju rodinu. Počas troch sezón vybojoval s klubom tri majstrovské tituly a bolo jasné, že je načase sa posunúť.

Bitku veľkoklubov vyhrali "kohúti"

Barcelona, Manchester City, Newcastle, ale aj oba londýnske kluby Arsenal a Chelsea. Týchto päť tímov prejavilo o jeho služby najväčší záujem. Napokon však vyhral iný klub z britskej metropoly - Tottenham. Na White Hart Lane sa 23-ročný Modrič sťahoval za 21 miliónov eur.

V drese kohútov pôsobil na viacerých pozíciách, vtedajší kouč Juande Ramos ho využíval ako ľavého krídelníka, po nástupe Harryho Redknappa sa presunul na ľavú zálohu či jej stred. Skúsený kormidelník vycítil jeho potenciál a začal okolo Modriča budovať nový tím.

Zdroj: TASR/AP

Už po dvoch rokoch podpísal s klubom nový, šesťročný kontrakt. V sezóne 2010/2011 sa aj jeho zásluhou predstavil Tottenham premiérovo v Lige majstrov. To sa zintenzívnil záujem Chelsea, čo potešilo aj Modriča a požiadal klub, aby mu umožnil prijímať ponuky veľkoklubov.

Najlepšie roky kariéry

V lete 2012 ho ulovil Real Madrid, ktorý musel na stôl vyložiť 30 miliónov eur. Päťročná zmluva sa už po dvoch sezónach predĺžila o ďalšie štyri roky. Po odchode Xabiho Alonsa vytvoril zohratú dvojicu s Tonim Kroosom.

Modrič je ďalší z futbalistov, ktorí mali ukrátiť Španielsko na daniach. V jeho prípade malo ísť o 870-tisíc eur. Súd mu za to vymeral osem mesiacov väzenia s podmienkou a pokutu 348-tisíc eur, po zaplatení ďalších 60-tisíc sa trestu vyhol.

Modričov význam a dopad na výsledky tímu gradovali aj so zmenami na trénerskom poste. Kým pod Josém Mourinhom veľa šancí nedostával, príchodom Carla Ancelottiho a neskôr Rafaela Beníteza jeho futbalová veľkosť rástla, až sa naplno prejavila počas éry Zinedina Zidana.

Zdroj: TASR/AP

V roku 2016 podpísal s „bielym baletom" novú dohodu na štyri roky. Vplyv chorvátskeho záložníka je obrovský, dôkazom je dres s číslom 10, pred touto sezónou vôbec najpredávanejší z hráčov Realu. Za šesť sezón získal s tímom dovedna 14 trofejí, vrátane štyroch prvenstiev v Lige majstrov.

Reprezentácia

V národnom drese debutoval v marci 2006 v prípravnom zápase proti Argentíne. S výnimkou MS 2010 sa odvtedy s Chorvátskom ukázal na každom záverečnom turnaji. So 118 zápasmi je druhým v počte štartov za národné farby.

Zdroj: Twitter/Luka Modrić

Najpamätnejšie sa na medzinárodnej úrovni zapísal pred pol rokom v Rusku, kde ho viacero portálov vyhlásilo za najlepšieho hráča skupinovej časti MS. Po heroických výkonoch Modriča aj celého výberu kouča Zlatka Daliča Chorváti dokráčali až do finále, v ktorom nestačili na Francúzov.

Cesta Chorvátska na MS 2018ZÁHREB/Robert Ďurkáč

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti