Športovcom roka 2018 sa stala Anastasia Kuzminová

Biatlonistka Anastazia Kuzminová v šprinte v Pokljuke.
Zdroj: TASR/AP

Na druhom a treťom mieste sa umiestnili Peter Sagan a Zuzana Rehák-Štefečeková.

Biatlonistka Anastasia Kuzminová a jej kolegyne z olympijskej štafety (Paulína a Ivona Fialkové a Terézia Poliaková) sa stali víťazmi 26. ročníka tradičnej slovenskej ankety Športovec roka. Meno trojnásobnej olympijskej víťazky sa objavilo na všetkých 103 hlasovacích lístkoch, z toho 94-krát na prvom mieste.

Kuzminová nadviazala na triumfy z rokov 2010 a 2014 a vyrovnala sa tým cyklistovi Petrovi Saganovi. Víťaz z rokov 2013, 2015 a 2017 obsadil tentoraz druhé miesto s takmer dvestobodovým mankom na víťazku (1020:827 b). Viac triumfov majú v 26-ročnej histórii slovenskej ankety, ktorá priamo nadväzuje na niekdajšiu československú anketu s tradíciou už od roku 1959, na konte len plavkyňa a šesťnásobná víťazka Martina Moravcová (1993, 1995, 1998, 2000, 2001 a 2003) a štvornásobný vodný slalomár Michal Martikán (1996, 1997, 2007 a 2008).

Aj tohtoročná "trojka", strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková sa už tešila z triumfu, dosiahla ho v roku 2012. Kuzminová bola na 94 lístkoch prvá, na zvyšných deväťkrát v prvej trojke. Saganovo meno chýbalo len na dvoch lístkoch a Rehák Štefečekovej na štyroch.

Kuzminová zaknihovala tento rok dvojnásobný triumf, keďže figurovala aj v olympijskej štafete, ktorá so 149 bodmi dominovala kategórii kolektívov. Druhé miesto obsadilo družstvo strelcov v mix trape Zuzana Rehák Štefečeková a Erik Varga (132 b) a tretie hliadka singlkanoistov na divokej vode v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš, resp. Marko Mirgorodský (118 b).

V tohtoročnej ankete hlasovalo 103 členov KŠR SSN, hlasy dostalo 39 jednotlivcov a 15 športových kolektívov. Výsledky ankety slávnostne vyhlásili v činohernej sále nového Slovenského národného divadla v Bratislave.

Zároveň udelili aj ocenenie pre Športovú legendu. To si na slávnosti prevzal najlepší slovenský basketbalista 20. storočia a trojnásobný medailista z majstrovstiev Európy Stanislav Kropilák. Stal sa v poradí deviatym laureátom po boxerovi Jánovi Zacharovi (2010), hokejistovi Jozefovi Golonkovi (2011), futbalistovi Jozefovi Adamcovi (2012), hádzanárovi Antonovi Frolovi (2013), atlétke Eve Šuranovej (2014), krasokorčuliarovi Karolovi Divínovi (2015), športovej gymnastke Marianne Krajčírovej-Némethovej (2016) a chodcovi Jozefovi Pribilincovi (2017).

Zdroj: TASR

Kuzminová si vyslúžila triumf najmä za svoje výnimočné výkony na zimnej olympiáde v Pjongčangu, ktorá bola jej najúspešnejšia v kariére. Tridsaťštyriročná biatlonistka získala v Kórejskej republike až tri medaily - zlato v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km a striebra v stíhacích pretekoch na 10 km i vo vytrvalostných pretekoch na 15 km. Navyše sa podieľala na výbornom piatom mieste štafety na 4x7,5 km. Stala sa najúspešnejšou slovenskou olympioničkou histórie, zároveň aj najúspešnejšou biatlonistkou histórie ZOH v individuálnych disciplínach. V celkovom poradí Svetového pohára skončila tesne druhá za Fínkou Mäkäräinenovou, pričom získala malé glóbusy za rýchlostné aj stíhacie preteky.

Na piatkovom slávnostnom vyhlásení však chýbala, rovnako ako jej kolegyne z biatlonovej reprezentácie, keďže podvečer prebiehali preteky Svetového pohára v Novom Meste na Morave. Kuzminová obsadila v šprinte na na 7,5 km 11. miesto, Paulína Fialková, ôsma v ankete, skončila na výbornej tretej priečke. "Víťazstvo nepatrí iba mne, ale dosiahla som ho aj vďaka všetkým vám. Vďaka, že šport spája všetky kútiky Slovenska i sveta. Toto víťazstvo sa zrodilo vďaka vám, vďaka všetkým, ktorí športom žijú a majú ho radi. Ďakujem vám z celého srdca," odkázala Kuzminová prostredníctvom videa.

"Bol to výnimočný rok pre slovenský biatlon. 'Nasťa' opäť získala olympijské zlato, Paulína Fialková a ženská štafeta obsadila 5. miesto, takže sme veľmi spokojní. Urobiť dobrý kolektívny výsledok nie je vôbec jednoduché a práve v Pjongčangu to vyšlo a podaril sa nám vynikajúci výsledok," povedal prezident Slovenského zväzu biatlonu Tomáš Fusko, ktorý prevzal ceny za obe biatlonistky i štafetu.

Druhé miesto

Aj druhý Sagan má za sebou výbornú sezónu. V koncoročnom svetovom rebríčku UCI skončil štvrtý, v rebríčku UCI World Tour druhý. Vyhral monument Paríž - Roubaix, klasiku Gent - Wevelgem a na najslávnejších etapových pretekoch Tour de France pridal tri etapové triumfy i šiesty zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže. Vyrovnal tak historický zápis Nemca Erika Zabela. Víťazstvá a úspechy dosiahol aj na ďalších pretekoch.

Tretie miesto

Rehák Štefečeková získala ako prvá slovenská športovkyňa na jednom svetovom šampionáte dva tituly majsterky sveta v olympijskej disciplíne. V Čchangwone vyhrala v individuálnom trape aj v tímovom mix trape spolu s Erikom Vargom, vďaka čomu zároveň vybojovala dve ženské olympijské miestenky do Tokia 2020. Na ME v Leobersdorfe získala dokonca štyri medaily - zlato v mix dvojitom trape (spolu s Hubertom Andrzejom Olejnikom), striebra v dvojitom trape aj v tímovom mix trape (s E. Vargom) a bronz v individuálnom trape, v ktorom je aj koncoročná svetová jednotka.

Štvrté miesto medzi jednotlivcami obsadila lyžiarka Petra Vlhová (605 b), piate chodec Matej Tóth (603 b), šieste strelec Erik Varga (298), siedme vodný slalomár Alexander Slafkovský (222 b), ôsme P. Fialková (220), deviate futbalista Marek Hamšík (210 b) a desiate paralympionička Henrieta Farkašová, ktorá súťaží v zjazdovom lyžovaní spolu s navádzačkou Natáliou Šubrtovou (168 b).

hlasy laureátov:

Anastasia Kuzminová, biatlonistka, víťazka ankety: "Víťazstvo nepatrí iba mňa, ale dosiahla som ho aj vďaka všetkým vám. Dosiahla som ho za olympijské víťazstvo. Vďaka, že šport spája všetky kútiky Slovenska i sveta. Toto víťazstvo sa zrodilo vďaka vám, vďaka všetkým, ktorí športom žijú a majú ho radi. Ďakujem vám z celého srdca."

Tomáš Fusko, prezident Slovenského zväzu biatlonu, za víťazku Anastasiu Kuzminovú a 8. Paulínu Fialkovú a víťaznú štafetu v kategórii kolektívov: "Bol to výnimočný rok pre slovenský biatlon. 'Nasťa' opäť získala olympijské zlato, Paulína Fialková a ženská štafeta obsadila 5. miesto, takže sme veľmi spokojní. Urobiť dobrý kolektívny výsledok nie je vôbec jednoduché a práve v Pjongčangu to vyšlo a podaril sa nám vynikajúci výsledok. V nasledujúcom roku sa sústredíme na Svetové poháre, Paulína je zatiaľ skvelá a pravidelne atakuje najvyššie miesta. 'Nasťa' zmenila spôsob prípravy a jej hlavným cieľom sú majstrovstvá sveta. Postupne sa dostáva do formy a bežecky je výborne pripravená."

Peter Sagan, cyklistika, 2. v kategórii jednotlivcov: "Prajem vám všetkým pekný večer. Veľmi ma mrzí, že sa nemôžem zúčastniť s vami, ale čo už. Okolnosti to takto tento rok zariadili, že som ešte na cestách a neviem, či sa vôbec dostanem na Vianoce na Slovensko. Všetkým vám želám pekné sviatky a šťastný Nový rok. Držte palce a ja budem držať vám. Nech vyhrá ten najlepší."

Ľubomír Sagan, otec Petra Sagana: "Tento rok som vnímal dobre, Peter mal výsledky, čosi vyhral, takže sme spokojní. Naposledy som s ním bol v Bergene na majstráku, odvtedy sme sa nevideli akurát si občas zavoláme. Teraz je na Malorke, dnes v noci by sa mal vrátiť do Monaka a kedy príde na Slovensko, to neviem. Vyhral Paríž-Roubaix, získal zelený dres, no tento rok tie majstrovstvá pre neho neboli. No v ďalšom znova zabojuje a želal by som mu, keby sa mu podarilo uspieť aj na Miláno - San Remo, ešte nejakej tej klasike a obhájiť zelený dres na Tour de France."

Zuzana Rehák Štefečeková, 3. v kategórii jednotlivcov a 2. v kategórii kolektívov: "Dvojnásobný triumf na MS asi nikto nečakal a spolu s Erikom Vargom sme vybojovali všetky miestenky na olympiádu v Tokiu, ktoré sa dali. To je pre nás najpodstatnejšie a budúci rok bude o niečo voľnejší. Veľmi sa teším, že som opäť medzi najlepšími športovcami. Napĺňa ma to hrdosťou, no zároveň cítim aj zodpovednosť, aby som v nasledujúcom roku pokračovala v dobrých výkonoch. Počas vianočných sviatkov budeme dva dni u mojich rodičov, dva dni u svokrovcov a veľmi sa na to teším. Nemusím variť ani piecť, takže si to budem len užívať."

Matej Tóth, atlét, 5. v kategórii jednotlivcov: "Mám veľmi výnimočné pocity, takto obklopený mikrofónmi som už dlho nebol. Aj preto to prežívam veľmi pozitívne a o to viac si to cením. Už to nie je všedné a po ročnej pauze som tu opäť ako laureát. Aj keď z pohľadu atletiky nebolo nejaké veľké podujatie, ktoré by mohlo konkurovať olympijským hrám, alebo podobným súťažiam, aj napriek tomu sa mi podarilo prebojovať do desiatky. Takže veľká spokojnosť a teším sa z toho. Pre mňa je to o to výnimočnejšie, že práve takto pred rokom na tomto galavečeri, aj keď som nebol ohodnotený, dostal som zásadný impulz, aby som sa vrátil. Cítil som obrovskú podporu a aplauz ľudí, to ma nakoplo do prípravy, ktorá vyvrcholila úspešnou sezónou."

Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov SSN vyhlásili v piatok 21. decembra večer v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Moderátormi večera boli rovnako ako vlani Marcel Merčiak, Marcel Forgáč a Sajfa.

Uzávierka hlasovania v ankete bola 30. novembra. Vlani sa z prvenstva tešil v kategórii jednotlivcov cyklista Peter Sagan a medzi kolektívmi uspelo miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní.

BRATISLAVA/Tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Rok 2018

Súvisiace témy

Dôležité udalosti