Šport

Zomrel trojnásobný šampión F1. Jeden titul získal tak, že monopost dotlačil do cieľa

Na archívnej snímke z 8. septembra 2009 Austrálčan Jack Brabham  pózuje vo svojom dome v Gold Coast.
Na archívnej snímke z 8. septembra 2009 Austrálčan Jack Brabham pózuje vo svojom dome v Gold Coast. Zdroj: TASR

Česť pamiatke Jacka Brabhama.

Austrálčan Jack Brabham, trojnásobný majster sveta vo formule 1, zomrel v pondelok vo veku 88 rokov vo svojom dome v Gold Coast. Jeden z najlepších pilotov histórie získal majstrovské tituly v rokoch 1959, 1960 a 1966. Prvé dva úspechy dosiahol vo farbách tímu Cooper, tretí vo vlastnej stajni, ktorá niesla jeho meno. Doteraz je jediným pilotom, ktorý triumfoval v seriáli s osobne skonštruovaným monopostom.

Zdroj: TASR

O rok neskôr úspech jeho tímu zvýraznil majstrovským titulom Denny Hulme. Brabham naposledy štartoval v pretekoch formuly 1 v roku 1970 v Južnej Afrike, potom vo veku 44 rokov ukončil aktívnu kariéru. V roku 1979 dostal titul Sir.

Jeho traja synovia Geoff, Gary a David i dvaja vnuci Matthew a Sam boli jazdcami v rôznych automobilových pretekoch.

"Je to veľmi smutný deň pre nás všetkých. Prežil neuveriteľný život, dosiahol viac, ako niekto môže snívať. Ostáva žiť v našich srdciach," uviedol Brabhamov najmladší syn David v rodinnom stanovisku. Austrálčan bol skvelým konštruktérom a technologické inovácie jeho tímu boli veľkým prínosom pre formulu 1.

V decembri 1959 si zabezpečil titul majstra sveta vďaka tomu, že na Floride na okruhu Sebring dotlačil svoje auto do cieľa.


"Viedol som celé preteky, prvenstvo som stratil 500 yardov pred cieľom. V poslednej zákrute mi došiel benzín a musel som auto dotlačiť do cieľa. Ak by som prijal nejakú pomoc, diskvalifikovali by ma. Dotlačil som auto na štvrtom mieste, čo bolo dostatočné umiestnenie na víťazstvo v šampionáte," spomínal v roku 2009 Brabham.

Celkovo v rokoch 1955 až 1970 absolvoval 126 pretekov majstrovstiev sveta F1, v ktorých dosiahol štrnásť víťazstiev a 31 pódiových umiestnení. Jeho tím jazdil v seriáli MS v rokoch 1960 až 1992, v jeho farbách okrem Brabhama a Hulma triumfoval v rokoch 1981 a 1983 Nelson Piquet. Pohár konštruktérov získal Brabham v rokoch 1966 a 1967.

BRISBANE/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.