Legendárny Schumacher oslavuje päťdesiatku. Toto sú najpamätnejšie momenty jeho kariéry

Lady Gaga
Zdroj: Profimedia.sk

Sedemnásobný majster sveta sa už piaty rok zotavuje po úraze hlavy, ktorý utrpel na lyžovačke.

Bývalý nemecký pilot F1, sedemnásobný majster sveta Michael Schumacher, ktorý sa od konca decembra 2013 zotavuje z ťažkého zranenia hlavy po páde na lyžovačke, má 50 rokov. Pri príležitosti životného jubilea vyšla aj mobilná aplikácia, ktorá je akýmsi virtuálnym múzeom úspechov legendárneho pretekára.

Jazdcom F1 bol "Schumi" nepretržite od roku 1991 do roku 2006. Po štvoročnej pauze sa do kolotoča veľkých cien vrátil v rokoch 2010-2012. Jazdil za stajne Jordan, Benetton, Ferrari a Mercedes. Počas kariéry získal rekordných sedem titulov svetového šampióna - dva (1994, 1995) ako jazdec Benettonu a päť (2000, 2001, 2002, 2003, 2004) vo farbách Ferrari.

V 15-tich po sebe idúcich sezónach vyhral aspoň jednu veľkú cenu. Osemkrát triumfoval na VC Francúzska, zhodne sedem vavrínov zaznamenal na VC Kanady a VC San Marína. V ročníku 2002 sa 17-krát v 17-tich pretekoch seriálu veľkých cien postavil na pódium pre víťazov. Celkovo vyhral 91 veľkých cien, 155-krát sa postavil na stupne víťazov, 68-krát štartoval z pole position, 77-krát zaznamenal najrýchlejšie kolo a nazbieral 1566 bodov. Poslednú VC vyhral v roku 2006 v Číne. V roku 2012 odjazdil v Brazílii vo veku 43 rokov svoju poslednú Grand Prix. Najväčšími rivalmi jedného z najtalentovanejších jazdcov F1 boli Damon Hill, Mika Häkkinen či Jacques Villeneuve.

Michael Schumacher sa narodil 3. januára 1969 v meste Hürth. O šesť rokov neskôr sa narodil jeho brat Ralf, tiež niekdajší jazdec F1. Svoju úspešnú kariéru zahájil Michael Schumacher v motokárach, ku ktorým ho priviedol otec. Aby mohol 12-ročný budúci šampión F1 štartovať na motokárových majstrovstvách Nemecka, musel mu otec vybaviť špeciálne povolenie, lebo nemecké predpisy povoľovali štart len jazdcom starším ako 14 rokov.

Už v roku 1984 vyhral juniorské majstrovstvá Nemecka a rok neskôr obhájil nielen tento titul, ale sa stal aj juniorským vicemajstrom sveta. V motokárach zaznamenal aj ďalšie víťazstvá, napríklad v roku 1987 triumfoval na nemeckých majstrovstvách a získal aj titul majstra Európy.

V roku 1988 si presadol z motokáry do monopostu seriálu Formula König, v ktorom vyhral deväť z desiatich pretekov a stal sa majstrom Nemecka. V tom istom roku ešte stihol štyri preteky európskych majstrovstiev Formuly Ford 1600 a po víťazstve v Zandvoorte si zaistil druhé miesto na majstrovstvách Európy a 6. miesto na majstrovstvách Nemecka.

Po viac ako ročnom pôsobení v seriály Formula 3 v tíme WTS sa v roku 1991 začala Schumacherova úspešná kariéra pilota F1. Prvú veľkú cenu absolvoval v Belgicku ako pilot stajne Jordan. O rok neskôr v roku 1992 na tom istom belgickom okruhu Spa-Francorchamps vyhral prvú veľkú cenu, ale už vo farbách tímu Benetton.

Svoj obrovský talent naplno predviedol v roku 1994, keď sa prvýkrát stal svetovým šampiónom. Titul majstra sveta obhájil ako jazdec Benettonu aj v roku 1995.

V roku 1996 vymenil Michael Schumacher Benetton za Ferarri a v červenom monoposte so vzpínajúcim sa koňom v logu vyhral v rokoch 2000-2004 päť titulov majstra sveta v rade, pričom napríklad v ročníku 2002 sa v 17-tich pretekoch postavil 17-krát na niektorý zo stupňov víťazov. Poslednú sezónu v stajni Ferrari odjazdil v roku 2006 a skončil ako vicemajster sveta. Následne prerušil aktívnu kariéru a do roku 2009 patril k poradcom tímu Ferrari.

So stajňou Mercedes podpísal v roku 2009 trojročný kontrakt a v roku 2010 sa vrátil do kolotoča pretekov veľkých cien. Definitívny koniec svojej kariéry oznámil 4. októbra 2012.

Od roku 1995 je ženatý s Corinou Schumacherovou, rodenou Betschovou, s ktorou má dve deti - dcéru Ginu-Mariu a syn Micka, tiež automobilového pretekára. Pred vážnym úrazom na lyžiach sa okrem pretekaniu na monopostoch F1 venoval aj futbalu, bol členom švajčiarskych treťoligových klubov FC Aubonne a FC Echichens. O svoje nie malé príjmy sa Michael Schumacher podelil prostredníctvom rôznych charitatívnych projektov a pôsobil aj ako vyslanec UNESCO.

Tragická udalosť, pri ktorej si Michael Schumacher po páde na lyžiach poranil mozog, sa udiala 29. decembra 2013 vo francúzskych Alpách. Po nehode absolvoval niekoľko operácií, aby vôbec prežil. Z umelého spánku ho lekári zobúdzali viac ako päť mesiacov. Na verejnosti sa neobjavil od nešťastnej lyžovačky a o jeho zdravotnom stave sa vedú polemiky, pretože najbližšia rodina odmieta zverejňovať akékoľvek konkrétne informácie. Momentálne sa lieči v domácom prostredí v Ženeve.

Internetový portál dailymail.co.uk. priniesol v decembri 2018 informáciu, že Michael Schumacher už nie je pripútaný na lôžko a nie je napojený ani na prístroje. Portál ďalej informoval, že intenzívna ošetrovateľská starostlivosť a fyzioterapia stojí týždenne viac ako 50.000 libier. Ide však o neoficiálne informácie, ktoré doposiaľ nik zo Schumacherovej blízkej rodiny nepotvrdil.

Najpamätnejšie momenty Michaela Schumachera v F1:


ŽENEVA/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Jubileum

Súvisiace témy

Dôležité udalosti