Volejbalisti spoznali súperov na ME

Piatkové krimi
Piatkové krimi Zdroj: TASR

Zahrajú si s domácim Belgickom aj Nemeckom.

Slovenskí volejbaloví reprezentanti budú hrať na ME (12. - 29. septembra) v B-skupine v Belgicku. Okrem domácej reprezentácie sa strenú so Srbskom, Nemeckom, Španielskom a Rakúskom. Rozhodol o tom stredajší žreb v belgickom Bruseli.

Hostiteľmi ME sú okrem Belgicka aj Francúzsko, Slovinsko a Holandsko. Žreb v bruselskom Atómiu určil štyri šesťčlenné skupiny. Slováci, ktorí sa na ME predstavia po siedmy raz v sérii a celkovo jubilejný desiatykrát, figurovali v 3. výkonnostnom koši spoločne s Estóncami, Turkami a Portugalčanmi. Krajiny rozdelili do košov podľa európskeho rebríčka, ktorý bol aktuálny pred štartom kvalifikácie. Pred žrebom bolo jasné, že sa v skupine nemôžu stretnúť finalisti uplynulého európskeho šampionátu Rusko a Nemecko.

Skupinovú fázu odohrajú v šiestich mestách: Montpellieri (A-skupina), Bruseli a Antverpách (B-skupina), v Ľubľane (C-skupina), Rotterdame a Amsterdame (D-skupina). V šesťčlenných skupinách na každého účastníka čaká päť súbojov, štyria najlepší z každej skupiny postúpia do osemfinále. Osemfinálové a štvrťfinálové duely hostia Nantes, Ľubľana, Antverpy a Apeldoorn. Semifinálové stretnutia sa uskutočnia v Ľubľane a Paríži, vo francúzskej metropole následne turnaj vyvrcholí zápasmi o medaily.

Nováčikmi šampionátu aj vďaka rozšíreniu počtu účastníkov sú Čiernohorci a Macedónci, nechýba žiadna z popredných krajín starého kontinentu. Slovensko na európskom šampionáte nechýbalo od roku 2007, predstaví sa na ňom siedmykrát v sérii a celkovo si pripíše už desiatu účasť.

Zverenci trénera Andreja Kravárika postúpili z kvalifikácie na šampionát ako víťaz kvalifikačnej C-skupiny, za sebou nechali Čiernohorcov, Moldavcov aj Islanďanov. Slováci na uplynulých dvoch európskych šampionátoch (Poľsko 2017, Bulharsko a Taliansko 2015) nepostúpili zo základnej skupiny do play off o štvrťfinále, v kľúčových súbojoch vtedy podľahli Čechom, resp. Fínom. Najlepší výsledok dosiahli v roku 2011, keď v "skupine smrti" v Prahe triumfovali pred Bulharmi, Poliakmi a Nemcami, napokon obsadili 5. miesto.

Reakcia na žreb

Andrej Kravárik, tréner SR: "Každá skupina má svojho favorita, rovnako aj tá naša. Myslím, že to mohlo dopadnúť aj horšie. Belgičania budú doma silní, to isté platí aj o Srboch a Nemcoch, sú to tímy zo svetovej špičky. Musíme sa dobre pripraviť na súperov, ktorých môžeme zdolať, ale v každom zápase pôjdeme naplno. Každý súper je hrateľný, dôležité bude aj poradie zápasov, ktoré sa dozvieme neskôr. Ideme do boja. Verím, že dosiahneme lepší výsledok ako na majstrovstvách Európy 2017, našim cieľom je postup zo skupiny."

Zloženie základných skupín ME:

A-skupina (Francúzsko):
Francúzsko, Taliansko, Bulharsko, Portugalsko, Grécko, Rumunsko

B-skupina (Belgicko):
Belgicko, Srbsko, Nemecko, SLOVENSKO, Španielsko, Rakúsko

C-skupina (Slovinsko):
Slovinsko, Rusko, Fínsko, Turecko, Macedónsko, Bielorusko

D-skupina (Holandsko):
Holandsko, Poľsko, Česko, Estónsko, Ukrajina, Čierna Hora
 

Zdroj: Facebook/Eurovoley   

BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Majstrovstvá Európy

Dôležité udalosti