Nezvestného futbalistu stále nenašli, odborníci zrejme zistili príčinu možného pádu lietadla

Električka.
Zdroj: TASR/AP

Pátranie po ňom vo štvrtok podvečer odvolali.

Záchranári ukončili vo štvrtok (24. 1.)  podvečer pátranie po nezvestnom futbalistovi Emilianovi Salovi a pilotovi Davidovi Ibbotsonovi. Podľa polície z ostrova Guernsey je nádej na prežitie oboch mužov "veľmi vzdialená". Informovala o tom agentúra DPA.

Argentínsky útočník mal v pondelok pricestovať na Britské ostrovy a posilniť waleského účastníka najvyššej anglickej súťaže Cardiff City. Malé lietadlo, v ktorom letel z Francúzska len s pilotom, zmizlo z radarov nad kanálom La Manche a pátranie doteraz neprinieslo žiadne pozitívne výsledky.

Kontrola letovej prevádzky potvrdila, že menšie lietadlo typu Piper PA-46, ktoré odštartovalo z francúzskeho Nantes, zmizlo z radaru. Britská pobrežná stráž o tom dostala prvú informáciu v pondelok o 21.23 h.

Záchranári po ňom pátrali v oblasti Alderney. Francúzsky úrad civilného letectva potvrdil pôvodné informácie, že na palube boli futbalista s pilotom.

Dvadsaťosemročný Sala prestúpil do Cardiffu z FC Nantes len v pondelok za rekordných 17 miliónov eur. K waleskému tímu sa mal pripojiť v utorok.

Pozrite si stredajšiu reportáž z Televíznych novín

Ako uvádza Metro, leteckí odborníci sú toho názoru, že prípadný pád stroja s turbínovým motorom mohol spôsobiť ľad na krídlach.

Pilot David Ibbotson v deň osudného letu na svojom facebookovom profile napísal, že ho znepokojuje pristávací systém lietadla.

Domnienku odborníkov z letectva podporuje aj fakt, že Sala počas letu poslal zvukovú správu, v ktorej hovorí, ako sa lietadlo trasie.

To je podľa nich jasný dôkaz ľadu na krídlach. Dodávajú, že pilot požiadal o zostup z výšky 1500 metrov na 700, pričom zrejme tušil, že stroj je preťažený.

Citovaný zdroj dopĺňa, že lietadlo zrejme zasiahlo vodu bez roztrieštenia. Britskí záchranári však neočakávajú, že nájdu futbalistu či pilota zmiznutého lietadla živých.

"Počasie je dosť chladné, voda veľmi studená a po takom čase... Nečakám, že niekto bude nažive," povedal v utorok pre agentúru AP John Fitzgerald, šéf Leteckej pátracej a záchrannej služby ostrovov kanála La Manche.

"A myslím si, že pobrežná stráž to vidí rovnako. No nevieme, ako lietadlo v pondelok večer zmizlo," dodal Fitzgerald.

"Počas 15-hodinovej pátracej akcie, do ktorej sa zapojilo veľa leteckej a námornej techniky z ostrovov kanála La Manche, Veľkej Británie a Francúzska, sme vo vodách objavili mnoho plávajúcich objektov. No neboli sme schopní potvrdiť, či niektorý z nich pochádza zo zmiznutého lietadla. Nenašli sme žiadne známky dvojice na palube. Ak pristáli vo vode, šance na prežitie sú v tomto momente, žiaľ, veľmi malé. Pátracie a záchranárske práce sme pozastavili po západe slnka," oznámila v utorok na oficiálnom twitteri Guernsey Police.

V stredu záchranári oznámili štyri možné scenáre, čo sa mohlo s lietadlom stať. Vo štvrtok sa pátranie zameralo na pobrežia ostrovov Burhou, Casquets, severné pobrežie mesta Cherbourg a severné pobrežia ostrovov Jersey a Sark, patriacich do súostrovia Normanské ostrovy.

GUERNSEY/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.