Zdeno Cíger sa po dlhšom čase vyjadril: Čo urobili zlatí chlapci pre slovenský hokej?

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Zdeno Cíger počas zrazu pred medzinárodným hokejovým turnajom o Nemecký pohár.
Zdroj: TASR

Niekdajší kouč seniorskej reprezentácie predostrel svoj názor aj ku kauze Bokroša s mladíkmi.

Niekdajší úspešný hráč a bývalý tréner seniorskej hokejovej reprezentácie Zdeno Cíger sa v obšírnom rozhovore pre portál dalito.sk vyjadril k viacerým veciam v súvislosti s aktuálnym dianím v našom hokeji.

Podľa neho sa stále, viacmenej, nezmenilo k lepšiemu nič. "Každý len rozpráva, že sa ideme učiť od všetkých okolo nás, vyspelejších hokejových krajín, pritom sme zostali len pri rozprávaní. Najviac nás brzdí naša mentalita vo vývoji, rozvoji a zlepšovaní sa," tvrdí.

Legendárny hráč si nedal servítku pred ústa ani pri ďalšej záležitosti. "Ako dnes si pamätám, po prvých MS 2016, na nečakané stretnutie na hrádzi s Petrom Šťastným, ktorý mi odmietol podať ruku. Lebo som sa vraj postavil päťdesiatim najlepším hráčom na Slovensku, ktorí chcú zmeniť hokej k lepšiemu a vyviesť ho z temnoty. Nesmierne sa ma to dotklo," netají rozčarovanie Cíger.

"Bojkot podpísalo 50 najlepších hokejistov Slovenska. Ja sa pýtam, kde sú tí päťdesiati bojkotujúci hráči? Čo urobili a robia od bojkotu pre slovenský hokej? Kde je tá súdržnosť, jednota, verva a chuť niečo zmeniť v slovenskom hokeji ako v roku 2015? Slovenský hokej je na tom horšie, ako bol. Nové vedenie a zlatí chlapci sa rozskupinkovali na niekoľko skupín podľa toho, aký má kto biznisplán. Majú pocit, že takéto počínanie je slovenskému hokeju na osoh? Obávam sa, že nie," doplnil v rozhovore.

Bývalý člen kádrov New Jersey, Edmontonu, Tampy či New Yorku Rangers okomentoval aj bližiaci sa svetový šampionát na Slovensku.

"Určite tam je veľa peňazí, veď sme organizátori majstrovstiev sveta. Verím, že mnohí ľudia v terajšom hnutí by neboli tam, kde sú, keby sme neboli usporiadateľmi MS 2019. Úprimne som zvedavý, kto zostane v hokejovom hnutí po skončení turnaja," skonštatoval Cíger.

V rozhovore zaznela aj otázka na margo uplynulej kauzy v reprezentácii do 20 rokov. "Veľa vecí by malo ostať vo vnútri a lídri by mali vytvoriť jeden silný kolektív. Jedine tak sa dajú dosiahnuť úspechy a víťazstvá. Podobné vyjadrenia a vyhlásenia to brzdia. Samozrejme, potom príde stres, obvinenia, začnú sa hľadať problémy. Keď sa bavíme o nejakom hodnotení dvadsiatky, tak by sa to naozaj malo riešiť detailne. Od herných situácií až po to, prečo to nevyšlo. Profesionáli by mali vyhodnotiť svoj podiel viny," odpovedal Cíger na otázku, či bolo správne, že Martin Pospíšil uverejnil na facebookovom profile príspevok. 

Ako ďalej tvrdí, podobnú skúsenossť zažil na vlastnej koži: "Hráči by nemali zasahovať do  systému. Tréner má svoje rozhodnutia a zodpovednosť a to musí byť sväté. A potom jeho prácu hodnotí výkonný výbor. Aj o tom, či ten tréner tam má byť alebo nie. Zažil som to na vlastnej koži na MS 2016. Hráči začali spochybňovať môj systém a počas celého šampionátu vnášali nedôveru. Kde sme sa to dostali, že hráči, ktorí ešte nič nedokázali si dovolia spochybňovať trénerov, ich nadriadených, protirečiť, diktovať podmienky," reaguje.

"V cudzine, kde mnohí pôsobia by si to v živote nemohli dovoliť. Absolútne nepredstaviteľné! Jasné, chápem, keď sa dostavia neúspechy, každý hľadá chybu a vnáša sa do kabíny nervozita, ale práve v takýchto stresových, napätých a záťažových situáciách sa prejavuje charakter a líder. Ale poviem vám, že dnes je to pomýlená doba. Mnohí hráči stratili pojem o realite, sebareflexii a podiele viny, ktorá je aj ich. Mnohí zabudli, že hokej je kolektívny šport," uviedol.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.