Super-G na MS tesne vyhrala Američanka Shiffrinová, jej krajanka Vonnová mala ťažký pád

Policajt čelí obvineniu z usmrtenia.
Zdroj: TASR/AP

Pre Shiffrinovú je to štvrtý titul majsterky sveta, ale prvý v kĺzavom programe šampionátov.

Američanka Mikaela Shiffrinová získala na 45. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach prvú zlatú medailu.

Dvadsaťtriročná pretekárka zvíťazila v utorok vo švédskom Are v superobrovskom slalome časom 1:04,89.

Striebro vybojovala so stratou dvoch stotiniek Talianka Sofia Goggiová a bronz o ďalšie tri stotiny Švajčiarka Corinne Suterová. Slovensko zastúpenie nemalo.  

Zdroj: TASR/AP

Pre Shiffrinovú je to štvrtý titul majsterky sveta, ale prvý v kĺzavom programe šampionátov. Od roku 2013 zbierala kovy v slalome a k trom zlatým pridala aj striebro v "obráku".

Celkovo na vrcholných podujatiach nahonobila do Are 5 zlatých a dve strieborné medaily v oboch točivých disciplínach i kombinácii a rozšírenie jej kolekcie do rýchlostnej sféry súvisí s jej hladkým a triumfálnym prechodom k zjazdárskej univerzálnosti.

Shiffrinovej predstavenie

Zdroj: Twitter/Eurosport UK

Američanka v tejto sezóne Svetového pohára premenila na víťazstvo všetky tri štarty v super-G. 

"Vyhrala som o dve stotinky, to je bláznivé. Toto som fakt neočakávala. Ale v každom prípade sa veľmi teším zo zlatej medaily v novej disciplíne," povedala v cieli Shiffrinová.

Úvod súťaže bol v znamení jazdy Sofie Goggiovej s číslom 3, žoviálna Talianka išla bez zábran a tradične temperamentne, ale hoci neudržala takzvanú optimálnu líniu, mala veľmi rýchle presuny ťažísk lyží v oblúkoch, čím jej rýchlosť narastala. 

Zdroj: TASR/AP

Naopak, obhajkyňa titulu Nicole Schmidhoferová začala "zhurta" už hore, zneistilo ju drobné zaváhanie na štarte a do bránok sa rútila príliš priamo.

Po dvoch vyrovnávajúcich nájazdoch do bránok bolo ešte pred druhým medzičasom jasné, že tentoraz na vrcholnom podujatí v super-G neuspeje. 

Štart pretekov posunuli pre vietor nižšie a trať sa tak trochu skrátila, ale na druhej strane sa pretekárky vyrútili z búdky priam strmhlav. 

Zdroj: TASR/AP

V rýchlych prvých oblúkoch bolo aj v zatvorených úsekoch treba nabrať tempo a zároveň ale nestratiť kontakt s rytmom nasadzovania do čo najužšej stopy.

Viacerým pretekárkam sa to viacmenej darilo, ale aerodynamiku jazdy neudržali až do cieľa, a tak sa po lepších medzičasoch napokon v intervale troch desatín za Goggiovú zaradilo až päť súperiek.

Potom sa na trať vydala Shiffrinová, hornú časť poňala technicky čisto sťa obrovský slalom a na medzičasoch bola takmer zarovno s vedúcou pretekárkou. 

Zdroj: TASR/AP

V nájazde do esíčka záverečnej štvrtiny lyžami jemne podĺkzla, bleskovo chybu skorigovala a o "drobné" bola rýchlejšia, dve stotinky sa na snehu premietajú v niekoľkých decimetroch.

Po Shiffrinovej prišiel na rad posledný super-G veľkej kariéry jej o generáciu staršej krajanky. Lindsey Vonnová však išla len niekoľko sekúnd, vlny pri bránkach jej rozhadzovali lyže a v skoku zobrala so sebou aj bránku. 

Pád Vonnovej

Zdroj: Twitter/Eurosport UK

Tvrdý pád jej napokon po krátkom prerušení nezabránil postaviť sa na vlastné nohy a v cieli ju privítal veľký aplauz.

Preteky však pokračovali drámou stotiniek, nemecká rutinérka Viktoria Rebensburgová ako ďalšia atakovala zlato a zaradila sa o 7 stotín hneď za pódium. 

Zdroj: TASR/AP

Češka Ester Ledecká, senzačná olympijská víťazka sa so svahom nestotožnila, už v úvodných bránkach ju to vyhadzovalo z oblúkov a do cieľa prišla s mankom 2,80 s na novú majsterku sveta. 

Zdroj: Twitter/FIS Ski WC Results

ARE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Super-G

Dôležité udalosti