Mužské super-G na MS korisťou Parisa, o druhé miesto sa podelili dvaja pretekári

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Dvadsaťdeväťročný pretekár zvíťazil časom 1:24,20 min.

Talian Dominik Paris získal na 45. majstrovstvá sveta v alpských lyžiarskych disciplínach prvú zlatú medailu v mužskej kategórii.

Dvadsaťdeväťročný pretekár zvíťazil v stredu vo švédskom Are v superobrovskom slalome časom 1:24,20 min.

Striebro si spoločne vybojovali so stratou 9 stotín Francúz Johan Clarey a Rakúšan Vincent Kriechmayr. 

Zdroj: TASR/AP

V zadnej časti štartového poľa sa na svoju jazdu chystali aj dvaja Slováci, Matej Prieložný (48.) a Martin Bendik (53).

"Je to pre mňa úplne skvelý deň. Nepredviedol som síce úplne bezchybný výkon, ale snažil som sa byť rýchly a vyšlo to. Teraz síce ešte musím počkať na definitívu, kým prídu do cieľa všetci pretekári, ale stojí to za to," vyznal sa Paris do kamier ORF. 

Zdroj: Twitter/Eurosport UK

Kritériovú a napokon aj víťaznú jazdu predviedol už s číslom 3. Na nepokojnej trati v naklonených strminách pripomínajúcich niektoré úseky kitzbühelského Streifu udržal lyže na nerovnostiach a poradil si, napriek zaváhaniam, aj v spodnej časti trate.

Najrýchlejší úplne nebol, lebo na druhom medzičase mal na víťazstvo nabehnuté Rakúšan Matthias Mayer, ktorý však vzápätí po skoku netrafil medzi bránky.

Zdroj: TASR/AP

Medzitým sa konala pohroma štyroch nórskych top-favoritov, ktorí sa na pódium pozerali z diaľky so značnými odstupmi.

Excelentný veterán Aksel Lund Svindal vo svojom poslednom veľkom súťažnom super-G zaostal na predbežnom 15. mieste 92 stotín.

Päťnásobný majster sveta tak zostane bez najcennejšieho kovu z MS vo svojej druhej disciplíne, hoci okrem zjazdu ho titul zdobí i v obrovskom slalome a v kombinačnej súťaži. 

Zdroj: TASR/AP

Tridsaťšesťročný borec má však zo super-G aspoň olympijské zlato a v sobotu sa v zjazde rozlúči so svojou vrcholovou kariérou.

Parisova kolekcia zďaleka taká bohatá nie je, ale jeho stredajší triumf je úplne v súlade s okolnosťami sezóny. 

Zdroj: TASR/AP

Do Are vyznávač rýchleho sklzu prišiel s vizitkou šiestich sezónnych pódií v pretekoch Svetového pohára, pričom okrem troch zjazdov uspel raz aj v super-G.

A hlavne pred dvoma týždňami opäť triumfoval na legendárnom Streife. Vo Švédsku len potvrdil, že mu tento typ tratí sedí a po jednom striebre získal na MS aj zlato. 

Zdroj: Twitter/Mattu Sport

ARE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Super-G

Dôležité udalosti