Bývalý zápasník Musuľbes si dodatočne prevzal striebornú medailu z OH 2008 v Pekingu

Musuľbesov semifinálový premožiteľ, olympijský víťaz Uzbek Artur Tajmazov dopoval a výsledky olympijskej súťaže sa revidovali.

Bývalý slovenský reprezentant v zápasení David Musuľbes si v piatok prevzal dodatočne udelenú striebornú medailu z OH 2008 v Pekingu. Cenný kov prebral na slávnostnom ceremoniáli v rámci 56. valného zhromaždenia Slovenského olympijského a športového výboru (VZ SOŠV) z rúk členky Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na Slovensku Danky Bartekovej.

Rodák z Vladikavkazu získal pôvodne vo voľnoštýliarskej hmotnostnej kategórii do 120 kg na OH 2008 bronz. V roku 2017 pri dodatočnej analýze vzoriek medailistov z Pekingu však vyšlo najavo, že Musuľbesov semifinálový premožiteľ, olympijský víťaz Uzbek Artur Tajmazov dopoval a výsledky olympijskej súťaže sa revidovali. Tajmazova diskvalifikovali a Musuľbes postúpil o stupienok vyššie.

"O dopingu Tajmazova som vedel už skôr, keďže pochádzame z jedného mesta. Bolo to už jasné, čakalo sa len na oficiálne rozhodnutie. Prijal som ho normálne. Medzi striebrom a bronzom nevidím veľký rozdiel, ja som očakával, že v Pekingu získam zlato," vyslovil sa Musuľbes.

"Či by som v semifinálovom súboji po rokoch niečo zmenil, ak by som mohol? Možno taktiku. Ale hlavnou chybou bolo, že v dôsledku legislatívneho procesu, ktorý som musel v súvislosti so zmenou občianstva podstúpiť, som nemohol štartovať na majstrovstvách sveta, cez ktoré sa dalo kvalifikovať na olympiádu," zdôraznil. Miestenku na OH si tak musel vybojovať na kvalifikačnom turnaji vo švajčiarskom Martigny a na olympiáde štartoval potom s nižším nasadením.

Musuľbes už v roku 2000 na OH v Sydney vybojoval zlato v ruských farbách, medzinárodná federácia (vtedy pod názvom FILA) ho vyhlásila za najlepšieho zápasníka sveta. V rokoch 2001 a 2002 sa stal aj majstrom sveta, ale po dovŕšení tridsiatky z neho chceli mať už v Rusku trénera. Musuľbes sa však chcel naďalej na žinenkách zlepšovať a hľadal cestu na OH mimo Ruska. V roku 2007 získal slovenské občianstvo a ďalší rok už reprezentoval SR.

Na jar 2008 sa stal šiestykrát majstrom Európy, premiérovo v slovenských farbách. Hoci absolvoval len pol roka sústredenej prípravy a posledné dva mesiace ho trápili bolesti ucha z infekcie, na OH v Pekingu sa pod vedením trénera Kazbeka Dedegkajeva dokázal prebojovať v superťažkej kategórii až do semifinále. Jeho púť za zlatom zastavil až obhajca olympijského prvenstva z Atén a jeho dlhodobý rival Tajmazov. V súboji o 3. miesto Musuľbes presvedčivo zdolal Kubánca Rodrigueza a Slovensku sa potom ospravedlňoval, že namiesto zlata získal "len" bronz.

O deväť rokov to už neplatilo. Pri dodatočnej analýze vzoriek medailistov vyšlo najavo dopingové previnenie Uzbeka, v dôsledku čoho sa zmenili výsledky olympijskej súťaže. Keďže z dvojice pôvodných bronzových medailistov práve Musuľbes prehral s Tajmazovom, posunul sa na druhú priečku. Pôvodnú bronzovú medailu vrátil Musuľbes MOV. Delegácia SOŠV si pri návšteve sídla MOV v apríli 2019 prevzala z rúk prezidenta Thomasa Bacha jeho striebornú medailu, ktorú mu na 56. VZ odovzdala Barteková v prítomnosti šéfa SOŠV Antona Siekela.

"Do Pekingu sme išli s cieľom vyhrať zlato, získali sme bronz, prešlo vyše desať rokov a máme striebro. Počkáme ďalších desať rokov a možno budeme mať zlato...," povedal žartovne Musuľbes, ktorý stále zostáva v zápasníckom dianí. "Naďalej sa zúčastňujem na vrcholných podujatiach, majstrovstvách sveta i Európy. Som akýmsi poradcom pre Slovenský zápasnícky zväz, pomáham optimalizovať slovenskú reprezentáciu. Šport je mojím životom a venujem sa mu naplno," pokračoval Musuľbes, ktorý je aj riaditeľ akadémie športu zastrešujúcej v Moskve 13 olympijských športov.

Na Slovensko chodí Musuľbes stále rád, či už za priateľmi, alebo pri pozvánkach od zápasníckeho zväzu či na rôzne iné podujatia. "Cítim sa tu stále komfortne. Mám tu veľa známych. Na Slovensko chodím s radosťou," priznal. Bronz vrátil MOV už počas vlaňajších MS juniorov v Trnave, kde bol pozvaný ako hosť. Celý proces výmeny medailí sa zavŕšil v piatok. "My to prežívame ešte emocionálnejšie než David, predsa len, sme malá krajina a tešíme sa z každej jednej medaily. Bronz či striebro má pre nás veľkú výpovednú hodnotu o tom, čo pre našu krajinu David urobil," vyjadril sa prezident Slovenského zápasníckeho zväzu Ján Karšňák.

Poradie olympijskej súťaže v zápasení vo voľnom štýle do 120 kg na OH 2008 po revízii výsledkov: 1. Bachtijar Achmedov (Rus.), 2. David MUSUĽBES (SR), 3. Marid Mutalimov (Kaz.)

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

Dôležité udalosti