Koľko stojí rodičov malý športovec? Porovnali sme náklady na hokej, futbal a atletiku

Vo veľkej nedeľnej téme Televíznych novín sme sa venovali športovaniu mládeže a jeho financovaniu.

Nemajú vybavenie, nejde im gymnastika a vlastne sa im často ani veľmi nechce. Dnešné deti šport ani zďaleka neláka tak ako kedysi.

Výsledok je už aj vidieť. Kluby sa v snahe prežiť musia spájať, inak by možno ani nedokázali zložiť futbalovú jedenástku.

Hoci moderným deťom, zdá sa, športy príliš nevoňajú, štát míňa na jeho podporu milióny eur. Zisťovali sme, kam tečie najviac peňazí.

Na vrchole rebríčka je futbal s vyše 11-miliónovou podporou. V tesnom závese za ním je hokej, na ktorý štát prispieva sumou 8,5 milióna eur. Tretí tenis dostáva od štátu ročne necelých 4,5 milióna.

Na prvý pohľad je vidieť veľké rozdiely. Pre porovnanie, finančne mimoriadne náročné lyžovanie, dostane od štátu len jeden 1,3 milióna eur. Štátny príspevok totiž závisí aj od toho, koľko detí a mládeže dokážu jednotlivé športy osloviť.

V tomto rebríčku je teda na prvom mieste takisto futbal. Má jednoznačne najväčšiu až 60-tisícovú základňu. Zaujímavé ale je, že hokej sa prepadol na štvrté miesto. Hoci od štátu dostáva druhú najvyššiu podporu, v skutočnosti má menej registrovaných mladých športovcov ako volejbal či atletika.O tejto výnimke rozhodli politici, vraj pre popularitu a históriu tohto športu u nás.

Koľko stojí rodičov ich dieťa - športovec?

Porovnali sme náklady na hokej, futbal a atletiku.

Päťnásťročný hokejista vyjde rodičov na približne 1.500 eur ročne. Treba však povedať, že sponzorsky rodine pomáha klub aj tréningové centrum. Bez toho by sa vyšplhal ročný účet za hokej na približne päť tisíc eur.

Futbal je z tohto pohľadu istotne výhodnejší šport. Ročné náklady rodičia odhadujú na vyše 600 eur, spolu so sponzorským príspevkom na dresy a tašky stojí mladá futbalistka ročne 710 eur.

Určite najlacnejšie vyjde športovanie mladej Anny Márie z osady pri Moldave. Ani to však nie je zadarmo. Aj jej športovanie niečo stojí a ročné náklady sa odhadujú na 560 eur. Dievča zo sociálne slabšej rodiny by si to nemohlo dovoliť.

Ako teda štát prispieva na našu mládež? Kedy by vaše dieťa malo vlastne začať so športovaním? A ako zle na tom v skutočnosti je dnešná mládež?

Tomu všetkému sme sa venovali vo veľkej nedeľňajšej téme Televíznych novín na Markíze:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti