Víkendová postupová matematika: Tieto zápasy nás musia zaujímať viac ako ten náš

Američan Patrick Kane (vľavo) sa snaží prekonať gólmana Patrika Rybára cez Erika Černáka v dueli na MS 2019.
Zdroj: TASR/AP

Naše postupové nádeje môžu úplne zhasnúť už v nedeľu podvečer.

Cez víkend je na programe hokejových majstrovstiev sveta až 10 zápasov. Slováci hrajú iba jeden, v sobotu večer proti Veľkej Británii, papierovo najslabšiemu súperovi. Zaujímať nás však musia aj ďalšie tri stretnutia košickej A-skupiny. Rozhodnú totiž o našom ďalšom osude na šampionáte. Slovenské postupové nádeje môžu úplne zhasnúť už v nedeľu podvečer.

Veľká Británia schytáva jednu prehru za druhou a so skóre 4:31 je jasným ašpirantom na návrat do hokejovej B kategórie. S troma bodmi od nej rátame automaticky, hoc sa to v športe nie vždy vypláca a každé body treba získať na klzisku, nie z papiera. Inú možnosť však nemáme.

Ako už ale vieme, osud nemáme vo vlastných rukách. V košickej Steel Arene budeme cez víkend sledovať pre Slovákov nemenej dôležité duely USA a Kanady. Pokračovať v turnaji totiž môžeme iba na úkor jedného z nich.

Ako prví sa predstavia už v sobotu o 12.15 h Američania. Do karát s nimi nám hrá lepší vzájomný zápas, čiže zo zvyšných troch duelov môžu získať maximálne štyri body. Prvé stretnutie ich čaká s nevýraznými Dánmi. Tí síce zničili Veľkú Britániu 9:0, ale Francúzov zdolali až po predĺžení. K dvom výhram majú dve prehry - s Fínskom a Nemeckom. USA bude v akcii aj v nedeľu, o 16.15 h sa stretne s Nemeckom. Obhajcovia striebra na MS ešte nestratili bod, no tie najťažšie zápasy ich iba čakajú.

Ideálne by bolo, keby si z tohto dvojzápasu odniesli Američania bod, to by sme mali postup opäť vo vlastných rukách. Aj reálnejšie tri body by stále živili slovenskú nádej na postup. V prípade dvoch výhier USA by sme však v tabuľke isto skončili za nimi.

Neznie to veľmi nádejne, no druhá alternatíva je ešte horšia. Kanade stačia tri body (jedna výhra v riadnom hracom čase) zo zvyšných troch stretnutí, aby zostali v A-skupine pred nami. Tie môžu získať hneď v sobotu o 16.15 s Nemcami, v ich jedinom víkendovom zápase.

Nezostáva nám teda nič iné, iba cez víkend fandiť Nemecku a Dánsku, inak bude nás osud spečatený predčasne.

BRATISLAVA/ Michal Lukačovič
Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme MS 2019

Súvisiace témy

Dôležité udalosti