Hora ich odmietla: Hámor a spol museli ukončiť pokus o prvovýstup na Dhaulágirí

Susedia6_klapky_kompl_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: facebook/Peter Hámor

Horolezci urobili kus ťažkej práce, ale počasie pracovalo celú dobu proti nim. Všetci sa už nachádzajú v základnom tábore.

Slovenský horolezec Peter Hámor a jeho rumunskí kolegovia ukončili ďalší pokus o prvovýstup na siedmu najvyššiu horu sveta Dhaulágirí (8167 m n.m.). Petra, Horiu a Mariusa na hrebeni zastavil silný vietor a museli sa vrátiť do základného tábora. Informoval o tom Hámor prostredníctvom svojho oficiálneho webu.

Predpoveď počasia na ďalšie dni bola ešte horšia, Peter a spol sa tak rozhodli, že prvovýstup odložia do budúcnosti.

Horolezci sa v uplynulých dňoch pokúšali vystúpiť na Dhaulagíri viackrát, no hora bola odmietavá. Podarilo sa im zdolať technicky najnáročnejšiu časť prvovýstupu, ktorou bola stena a komín vstupnej veže. V ďalšom postupe im však zabránilo počasie.

„Stena je oblepená snehom a lavíny padajú aj tam, kde by sme ich naozaj nečakali. Sme síce trochu pootĺkaní a doudieraní od večne padajúcich kameňov a ľadu, no žiadne vážnejšie zdravotné problémy vďakabohu nemáme," hlásil Hámor ešte v priebehu minulého týždňa.

Horolezci urobili kus ťažkej práce, ale počasie pracovalo celú dobu proti nim. Všetci sa už nachádzajú v základnom tábore, ktorý o niekoľko dní opustia.

KÁTHMANDU/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Peter Hámor

Dôležité udalosti