Tragédia na Mont Blancu: Pri páde z 250 metrov zahynul mladý slovenský horolezec

2301_Reflex_23_01_P20_dnes_17_25.mp4
Zdroj: TASR/AP Photo/Patrick Gardin

Francúzske úrady zároveň v piatok vydali pre horolezcov zákaz liezť na Mont Blanc.

Dvadsaťpäťročný slovenský horolezec zahynul v piatok na francúzskej strane Mont Blancu, najvyššieho vrchu Álp, keď spadol z výšky približne 250 metrov na začiatku štandardnej trasy všeobecne známej ako "Route Royale" - kráľovský traverz. Informovala o tom francúzska tlačová agentúra AFP.

Francúzske úrady zároveň v piatok vydali pre horolezcov zákaz liezť na Mont Blanc, ak nemajú rezervovanú izbu v niektorom z prístreší na trase k vrcholu najvyššieho štítu Európy. Úrady sa tak snažia obmedziť hroziace riziko súvisiace s preľudnením.

Alpský štít priláka ročne takmer 25.000 horolezcov, ale každodenné davy vyvolávali "praskanie nervov" medzi skupinami alpinistov zápasiacimi o miesto a rozšírené bolo aj ilegálne táborenie, ktoré sa už vymykalo kontrole, píše AFP.

Ľudia, ktorí chcú vyliezť na vrch vysoký 4810 metrov štandardnou trasou, si musia od soboty 1. mája rezervovať izbu v jednom z troch prístreší, ak si bude ich výstup vyžadovať aj nocovanie - čo je najčastejší prípad.

Počas vlaňajšej horolezeckej sezóny zahynulo na Mont Blancu 15 horolezcov. To prinútilo predstaviteľov začať od júla obmedzovať vstup na najpopulárnejšiu trasu, pretože vládli obavy z preľudnenia a zosuvov skál.

Avšak verejné informačné kampane na odradenie davov sa ukázali ako "neúčinné", uviedol predstaviteľ regionálnej samosprávy Pierre Lambert.

Fyzické vyhrážky voči správcovi v prístreší, ako aj špinavé prostredie spôsobené preľudnením donútili úrady vyhlásiť nové pravidlá, ktoré budú platiť do konca horolezeckej sezóny v septembri.

Horolezcom prichyteným pri kempovaní na trase hrozia dva roky väzenia a pokuta 300.000 eur, uviedol Lambert.

Nové pravidlá prichádzajú v období, keď preľudnenosť horolezcami v "zóne smrti" na Mount Evereste v Himalájach zapríčinila dve zo štyroch nových úmrtí hlásených v piatok na najvyššom štíte sveta, pripomína AFP.

Za týždeň zahynulo na Evereste osem ľudí a sú obavy, že hon za ziskom tam má prednosť pred bezpečím.

ANNECY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Pád

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.