Šport

Máme zlato a striebro! Slafkovský je majster Európy

Kanoista Alexander Slafkovský sa teší v cieli po finálovej jazde v kategórii C1 na ME.

Chlapci pridali aj bronz v hliadkach.

Pre slovenských singlistov nemohlo dopadnúť finále na 15. ME slalomárov na divokej vode vo Viedni lepšie. Zlatom sa ovenčil Alexander Slafkovský a striebrom Michal Martikán, tretí skončil obhajca titulu Nemec Jan Benzien.

Zdroj: TASR


V popoludňajšom finále už ukázalo počasie horšiu tvár, aj zapršalo a zdvihol sa silný nárazový vietor. Slovenská výprava sa spoliehala na dvojicu mužských singlistov, a tí nesklamali a splnili stopercentne všetky túžby divákov z fanklubu na tribúne i okolo kanála.

Zlatý Slafkovský ukázal čistú finálovú jazdu, strieborný Martikán si síce raz ťukol do bránky, na 14-tej protiprúdke, no bol taký rýchly, že za Slafkovským zaostal len 1,27 sekundy.


Pre Slafkovského znamená zlato prvé individuálne na ME a MS a na svojom konte má už na európskych šampionátoch šesť individuálnych medailí (1-3-2), Michal Martikán sedem (4-3-0).

Vytúžené víťazstvo

"Konečne som sa dočkal po druhých i tretích miestach, vlani som na Európe nebol ani vo finále. Aj tento rok bol v úvode taký rozpačitý vzhľadom na nomináciu. Som rád, že sa mi podarilo ísť finálovú jazdu, ktorá sa počíta, zodpovedne a čisto. Aj keď som v nej nebol najrýchlejší, počíta sa najlepší čas. Zakaždým sa dajú v jazde nájsť chybičky. Vo Viedni sme išli štyrikrát na tej istej trati, ale vždy bola iná voda. Vo finále som sa snažil zopakovať najlepšie nájazdy na bránky z troch predchádzajúcich jázd," povedal šťastný Alexander Slafkovský. 

Zdroj: TASR

Michal Martikán si vybojoval už šestnásty cenný kov z európskeho šampionátu v kariére (12 - 4 - 0), siedmy individuálny (4 - 3 - 0). Poslednú medailu z ME bral Martikán v Čunove v roku 2010, keď vyhral. Vo Viedni ho o zlato pripravil tesný dotyk na protivodnej štrnástej bránke. Vo finále predviedol 35-ročný kanoista najrýchlejšiu finálovú jazdu, ale dve trestné sekundy ho odsunuli za Slafkovského.

"Škoda toho malinkého šťuchu, ani nie ťuku. Bez neho som mohol mať zlato, aspoň to však ostalo na Slovensku. Podľa mňa to bol milimetrový dotyk, viac asi nie. Nie je to prvýkrát, čo ma ťuk odsunul na druhé miesto, stalo sa mi to aj na väčších súťažiach. Nie je to nič nové, ale mrzí ma to. Teším sa však aj zo striebornej medaily," povedal Michal Martikán.Finálové výsledky

C1 ženy:

1. Caroline Loirová (Fr.) 105,21 (2),

2. Julia Schmidová (Rak.) 106,32 (0),

3. Kateřina Hošková (ČR) 107,05 (2)

C1 muži:

1. Alexander Slafkovský 88,49 (0),

2. Michal Martikán (obaja SR) 89,76 (2),

3. Jan Benzien (Nem.) 90,05 (2)

V mužskom kajaku Česi napodobnili SlovákovVo finále kajakárov sa usilovalo až 15 lodí a po 4. mieste v semifinále si jediná slovenská loď s Martinom Halčinom trúfala na medailové priečky. V nabitej konkurencii musel čeliť veľkým súperom, no nápor na nervy zvládol veľmi dobre.

Štvrté miesto so stratou 0,44 sekundy na bronz Španiela Samuela Hernanza na jednej strane tešilo, na druhej aj mrzelo. Vynikli Česi, ktorí si asi zobrali príklad zo slovenských singlistov. Aj oni si vyhradili zlatý a a strieborný piedestál zásluhou úspešného obhajcu titulu Jiřího Prskavca a druhého vo finále Víta Přindiša.

K1 muži:

1. Jiří Prskavec 83,94 (0),

2. Vít Přindiš (obaja ČR) 84,82 (0),

3. Samuel Hernanz (Špan.) 86,32 (0),

4. Martin Halčin (SR) 86,76 (0)

Zdroj: TASR


Výsledky družstiev

3xC1 ženy:
1. Veľká Británia (Mallory Franklinová, Jasmine Royleová, Eilidh Gibsonová) 140,28 (10),

2. Španielsko (Nuria Vilarrublová, Miren Lazkanová, Klara Olazabalová) 149,56 (12),

3. Česko (Kateřina Hošková, Monika Jančová, Jana Matulková) 161,67 (16)

3xC1 muži:

1. Slovinsko (Benjamin Savšek, Anze Bercic, Luka Bozic) 98,48 (0),

2. Česko (Lukáš Rohan, Vítězslav Gebas, Jan Mašek) 101,18 (0),

3. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Karol Rozmuš) 102,16 (2)

3xK1 muži:

1. Nemecko (Sebastian Schubert, Fabian Dörfler, Alexander Grimm) 96,27 (0),

2. V. Británia (Richard Hounslow, Joseph Clarke, Thomas Brady) 98,75 (0),

3. Poľsko 98,90 (2), ...


6. Slovensko (Martin Halčin, Ján Šajbidor, Matúš Hujsa) 100,73 (0)

VIEDEŇ/SITA, TASR - doplnené

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.