Nezhody, kauzy, odstúpenia a napokon nespokojnosť verejnosti vyústili do predčasného ukončenia volebného obdobia, začatého v roku 2020.

Po voľbách v roku 2020 vládu vytvorila štvorkoalícia strán OĽANO, SaS, Za ľudí a Sme rodina. Ich spolupráca sa však niesla v znamení nezhôd. K tým najväčším dochádzalo medzi premiérom a predsedom OĽANO Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva a lídrom SaS Richardom Sulíkom.

Vláda vymenovaná prezidentkou SR po parlamentných voľbách v roku 2020

Pre upokojenie situácie došlo k výmene predsedu vlády 30. marca 2021, keď Igora Matoviča nahradil vtedajší minister financií Eduard Heger. Problémy to však nevyriešilo, a tak sa o rok neskôr na konci leta štvorkoalíciu rozhodla opustiť strana SaS.

Vláda tým stratila nielen ministrov, ale aj prevahu v parlamente. Pre schvaľovanie zákonov tak museli viesť vyjednávania s opozíciou, ktorá vláde neustále vyčítala nekompetentnosť.

Všetko to vyústilo napokon až do vyslovenia nedôvery vláde Eduarda Hegera Národnou radou SR 15. decembra 2022. O deň na to prezidentka Zuzana Čaputová túto vládu odvolala. Zároveň ju však dočasne poverila vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu.

Po ďalších kauzách a odchodoch z poverenej vlády predseda Eduard Heger napokon požiadal prezidentku o zbavenie jeho poverenia viesť kabinet.

Výmena na poste premiéra. Igora Matoviča nahradil Eduard Heger

Tá sa rozhodla vymenovať úradnícku vládu na čele s premiérom Ľudovítom Ódorom. Úradníckej vláde sa taktiež nepodarilo získať dôveru parlamentu a jej právomoci sú tak obmedzené.

Eduard Heger odovzdal vedenie vlády predsedovi úradníckej vlády Ľudovítovi Ódorovi.

Napriek tomu by mala stáť na čele krajiny do predčasných parlamentných volieb a prevzatia moci jej víťazmi.

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.