V obľúbenej destinácii Slovákov sa šíri smrteľný vírus, ktorý prenášajú komáre

Rodina s nevidiacim chlapcom, ktorých odmietli obslúžiť v motoreste
Rodina s nevidiacim chlapcom, ktorých odmietli obslúžiť v motoreste Zdroj: shutterstock/nechaevkon

Vírus najviac postihuje obyvateľov v troch oblastiach.

Grécke úrady varujú dovolenkárov pred komármi, ktoré prenášajú západonílsky vírus. Spôsobuje ochorenie, na ktoré neexistuje účinná vakcína. Vlani sa týmto vírusom nakazilo až 300 ľudí a 50 z nich na západonílsku horúčku zomrelo. Píše o tom britský portál Guardian.

Vírus najviac postihuje obyvateľov v troch oblastiach: na Peloponézskom polostrove, v okolí Atén a v okolí Solúna. Okrem Grécka, sa vírus šíri aj na ostrove Cyprus.

Danai Pervanidouová z gréckeho úradu verejného zdravotníctva odporúča ako prevenciu nosenie dlhých rukávov, vyhýbanie sa plochám so stojatou vodou a používanie repelentov.

Západonílska horúčka sa u človeka prejavuje náhlym nástupom horúčky trvajúcej 3 - 5 dní. Ďalšími príznakmi sú bolesti hlavy, hrdla, pohybového aparátu, vyrážky na trupe a končatinách, únava, nechutenstvo a bolesti brucha. Najviac ohrozenými skupinami populácie sú dôchodcovia, chronickí chorí, ako aj osoby so slabšou imunitou.

Zdrojom tohto vírusu, ktorý po prvý raz zaznamenali v roku 1937 v Ugande a ktorý v roku 1950 spôsobil vôbec prvú epidémiu v Egypte, sú nezriedka divo žijúce vtáky. Z nich ho komáre rodu culex prenášajú i na ľudí. V období, keď komárov pribúda - zväčša od druhej polovice júla do septembra - sa zvyšuje aj počet nakazených.

Vírus väčšina nakazených prekoná bez toho, aby by o ňom vôbec vedela, a to maximálne s miernymi príznakmi, pričom ani nepotrebuje vyhľadať lekársku pomoc. Až 80 percent nakazených totiž nevykazuje nijaké symptómy, zatiaľ čo u zvyšku infikovaných sa vírus prejavuje podobne ako chrípka: horúčkou, bolesťami, únavou a opuchom lymfatických uzlín.

Ochorenie však môže byť smrteľné, ak vyústi do encefalitídy či meningitídy, čo hrozí najmä u starších ľudí.

ATÉNY/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Grécko

Dôležité udalosti