Zahraničné

Znie to neuveriteľne, ale je to tak: Počet obetí hurikánov závisí od ich mien

Superburka Sandy
Zdroj: AP SITA

Dokazuje to štúdia amerických vedcov.

Vedci z univerzity Illinois dokázali, že hurikány s tými najženskejšími menami si vyžiadali až päťkrát viac obetí ako tie s mužskými menami. Ľudia totiž podvedome pokladajú hurikány so ženskými menami za menej nebezpečné ako tie s mužskými, a preto sa pred nimi menej chránia.

Zo štúdie tak nepriamo vyplýva, že napríklad počet obetí hurikánu Katrina, ktorý v roku 2005 zasiahol mesto New Orleans, mohol byť nižší o 1 800 mŕtvych.

Keď Národné centrum pre výskum hurikánov začalo v roku 1953 dávať hurikánom mená, začali menom Alice a až do roku 1979 dostávali hurikány výlučne ženské mená. Prvým atlantickým hurikánom s mužským menom bol Bob.

Zdroj: AP SITA

V súčasnosti dostávajú hurikány striedavo mužské a ženské mená. Na rok 2014 vybrala Svetová meteorologická organizácia ženské mená ako Dolly, Josephine a Vicky.

Na základe analýzy 94 hurikánov, ktoré medzi rokmi 1950-2012 zasiahli pobrežie Spojených štátov, vedci zistili, že pri menej silných búrkach nie sú mená dôležité. Či ľudia vykonali preventívne opatrenia, alebo nie, počet obetí bol vždy minimálny a rozdiel medzi mužskými a ženskými menami sa neprejavil.

Úplne iná situácia však nastala pri analýze silných hurikánov. Po ich zoradení na 11-bodovej stupnici sa ukázalo, že čím ženskejšie meno, tým vyšší počet obetí.

Štúdia nepreukázala, prečo sú silné hurikány so ženskými menami smrtiacejšie, ale isté indície sa objavili po vykonaní pokusov v laboratóriu.

Pri jednom z nich tím z univerzity v Illinois poskytol 346 dobrovoľníkom jedinú informáciu, ktorou bolo meno hurikánu, a požiadal ich, aby predpovedali jeho intenzitu. Hurikány s menami ako Omar, Marco a podobne dobrovoľníci automaticky označili za silnejšie ako hurikány s menami Fay alebo Laura.

Nasledujúce štyri pokusy dokázali, že dobrovoľníci, ktorým ukázali predpokladanú trasu hurikánu, boli až o 34 percent náchylnejší včas sa evakuovať pred hurikánmi s mužskými menami, a to aj napriek skutočnosti, že mali rovnakú trasu ako hurikány s menami ženskými.

USA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti