Katalánsko sužuje rozsiahly lesný požiar

Stúpajúci dym zo zhorenej krajiny po lesnom požiari v katalánskej oblasti Torre del Espaňol.
Zdroj: TASR/AP

Severovýchodný región Španielska zápasí s najhorším požiarom za 20 rokov.

Stovky hasičov bojujú od stredy v Katalánsku s rozsiahlym lesným požiarom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady. Tie uviedli, že severovýchodný región Španielska zápasí s najhorším požiarom za 20 rokov.

Požiar, ktorý vypukol v stredu v katalánskej oblasti Torre del Espaňol, zničil do štvrtka viac ako 6 500 hektárov, oznámila regionálna vláda. Vo vyhlásení sa uvádza, že oheň by nakoniec mohol pohltiť až 20-tisíc hektárov, čím pre región predstavuje "mimoriadne riziko".

S ohňom bojuje približne 350 hasičov a zhruba 230 vojakov. V boji so živlom majú dispozícii aj 15 hasičských lietadiel.

Požiar vyčíňal niekoľko kilometrov od jadrovej elektrárne Asco, podľa predstaviteľov však lokalita nie je ohrozená, keďže vietor plamene odvieva preč od nej.

Regionálny minister vnútra Miquel Buch vo vysielaní katalánskej rozhlasovej stanice uviedol, že požiar sa nedarí hasičom dostať pod kontrolu a ďalej sa rozširuje.

Buch dodal, že príčinou požiaru mohla byť "hromada hnoja na farme, ktorá vyrobila dostatok tepla na explóziu a vyvolanie iskier".

Hasiči uviedli, že ich snahu o uhasenie požiaru komplikuje strmý terén a oheň sa rýchlo šíri v dôsledku silného vetra a stúpajúcej teploty vzduchu, ktorá sa blíži k hranici 40 stupňov Celzia.

V dôsledku požiaru úrady v oblasti evakuovali približne 50 ľudí a uzatvorili päť ciest.

Vysoké teploty v Európe zaznamenali meteorológovia na začiatku leta v dôsledku prúdenia teplého vzduchu z Afriky smerom na sever. Podľa predpovede by v piatok mohla teplota vo Francúzsku, Španielsku a Grécku presahovať 40 stupňov Celzia.

Pozrite si reportáž o počasí v Európe, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.


TORRE DEL ESPAŇOL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Katalánsko

Dôležité udalosti

ONLINE: Štáty G7 chystajú sankcie zamerané na ruský zbrojársky priemysel. V hre je aj cenový strop pre ropu ON-LINE
  • USA podľa Bieleho domu s ďalšími štátmi G7 chystajú ďalšie protiruské sankcie, ktoré postihnú zbrojársky priemysel. Zvažuje sa aj cenový strop pre ruskú ropu.

  • Rusko zakázalo vstup do krajiny 43 Kanaďanom. taktiež na nich uvalilo sankcie

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal lídrov skupiny G7 o protivzdušné obranné systémy,…