Kábulom otriasol silný výbuch, najmenej 100 ľudí je zranených

Výbuch nastal v čase, keď ulice mesta boli plné ľudí dochádzajúcich do práce.

Najmenej jedna osoba zahynula a takmer 100 ľudí vrátane 50 detí utrpelo v pondelok zranenia pri mohutnom výbuchu, ktorý nastal v afganskom hlavnom meste Kábul. O novej bilancii informovala agentúra AFP.

K útoku došlo počas rannej špičky v kábulskej štvrti Puli Mahmúd Chán, kde bojovníci z fundamentalistického hnutia Taliban odpálili bombu nastraženú v aute. Z miesta výbuchu, ktorý otriasol budovami do vzdialenosti takmer dva kilometre, stúpal do výšky dym.
Následne niekoľko militantov vbehlo do najbližšej výškovej budovy nachádzajúcej sa na preplnenom trhovisku a došlo k prestrelke so špeciálnymi afganskými bezpečnostnými zložkami.

Podľa ministerstva zdravotníctva prišla o život najmenej jedna osoba a 93 ľudí utrpelo zranenia.

Medzi zranenými bolo aj 50 detí, spresnilo ministerstvo školstva s tým, že väčšinu z nich zranilo letiace sklo. Zranené deti sa nachádzali v stabilizovanom stave.

K zodpovednosti za útok sa prihlásil Taliban. Hovorca hnutia Zabíhulláh Mudžáhid vo vyhlásení uviedol, že cieľom útoku bolo logistické a inžinierske zariadenie afganského ministerstva obrany. Príslušné orgány zatiaľ cieľ útoku nepotvrdili.

Kábul zažíva po sérii intenzívnych explózií pomerne pokojné obdobie. K zodpovednosti za mnohé z nich sa prihlásili tamojšia pobočka teroristickej organizácie Islamský štát (IS) aj Taliban.

K výbuchu v hlavnom meste došlo v čase prebiehajúcich mierových rokovaní Talibanu so Spojenými štátmi v katarskej Dauhe, ktoré sa začali v sobotu. Podľa viacerých expertov sa militanti domnievajú, že ich víťazstvá v bojoch by mohli posilniť ich pozície v politických rozhovoroch.KÁBUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Afganistan

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.