Ďalšia krajina EÚ zakázala fyzické tresty detí: Prípustná už nie je ani "výchovná"

Časť verejnosti aj niektorí poslanci z radu konzervatívcov sa ale proti návrhu aj napriek jeho symbolike búrili.

Vo Francúzsku zakázali fyzické tresty detí. Krajina sa tak pridala k drvivej väčšine členských štátov únie, ktoré podobný zákon pridali. Politici odmietajú, že by tým zasahovali do života rodín.

Zákaz takzvaného výchovného násilia sa snažila presadiť aj Nadácia na ochranu detí. Až 85% francúzskych rodín sa podľa nej počas výchovy uchýlilo k násiliu.

Polovica detí nemala ani dva roky. Facky, bitky aj výchovné „po zadku" sú už ale od tohto týždňa v krajine galského kohúta zakázané. Definitívne to odklepol Senát.

Zákaz všetkých foriem fyzického násilia voči deťom platil aj doteraz, rodičia však mali právo na takzvanú „výchovnú". Teraz musia deti vychovávať bez ponižovania, fyzického, verbálneho a psychického násilia.

Zákaz má skôr symbolický význam. Rodičia, ktorí ho porušia, nebudú čeliť trestnému stíhaniu. Má skôr slúžiť ako príučka, aby rodičia pochopili, že hocijaké násilie páchané na deťoch je pre ne škodlivé.

Časť verejnosti aj niektorí poslanci z radu konzervatívcov sa ale proti návrhu aj napriek jeho symbolike búrili. Považujú to za neprípustný zásah do života rodín.

Na spôsob výchovy sa v takýchto prípadoch pozerajú cez vlastné zážitky z detstva. Keď jedna výchovná neublížila im, nemôže ani ich deťom.

Psychológovia však majú na to iný názor a nerozlišujú medzi veľkým a malým násilím. Podobný zákaz už preto prijalo 22 štátov Európskej únie. Univerzálny recept, ako sa vyhnúť situácii, keď rodičovi takzvane ujde ruka, vraj ale neexistuje.

Viac v reportáži Ivany Miklánkovej


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti